22 Ciekawostki o stanie Wyoming

Wyoming / foto – Pixabay

1. Nazwa “Wyoming” pochodzi od indiańskiego słowa Lenape mecheweami-ing, co oznacza “na wielkiej równinie”.

2. Wyoming jest najmniej zaludnionym stanem w USA, mimo że zajmuje 10 miejsce pod względem powierzchni. Stan zamieszkuje 586 000 osób.

3. Oficjalnym mottem Wyoming jest “Równe prawa”, a jeden z przydomków stanu to “Stan Równości”, oba w odniesieniu do pionierskiego prawa wyborczego dla kobiet z 1869 roku

4. Stay calm. Stay inspired. That’s WY.

5. Jedną z najpopularniejszych potraw w Wyoming są burgery z bizona. W porównaniu do burgerów wołowych, mięso bizona ma mniej kalorii, mniej tłuszczu i więcej białka.

6. Mimo, że Wyoming nie ma dostępu do morza, posiada 32 nazwane wyspy. Większość z tych wysp znajduje się w Yellowstone Lake, Jackson Lake i Green River.

7. Mieszkańcy Wyoming kochają teatr. Kochają również parki rozrywki i mają prawa, które chronią Cię, gdy odwiedzasz te miejsca. W Wyoming noszenie kapelusza, który zakłóca widok innych ludzi w teatrach lub miejscach rozrywki jest niezgodne z prawem.

8. W 1939 roku niektóre obszary w północnym Wyoming podjęły próbę połączenia części Montany i Południowej Dakoty, aby utworzyć nowy stan. Nowy stan miał się nazywać “Absaroka” z Sheridan, jako proponowaną stolicą.

9. Po Utah i Idaho, Wyoming ma trzecią co do wielkości populację mormonów w Ameryce.

10. Na głównej ulicy miasta Afton znajduje się łuk wykonany z poroża łosia. Łuk ten stoi na wysokości 75 stóp, a do jego budowy użyto poroża około 3,011 łosi.

11. Dwie z największych kopalni węgla na świecie znajdują się w Wyoming: North Antelope Rochelle i Black Thunder, obie w Powder River Basin. Wyoming dostarcza około 40 procent zapotrzebowania na węgiel w Usa.

12. Jednymi z najbardziej znanych mieszkańców Wyoming są John Buck (baseballista), Mildred Harris (aktorka), Matthew Fox (aktor), Isabel Jewell (aktorka), Jackson Pollock (malarz) i Curt Gowdy (sportowiec).

13. Najwyższym szczytem Wyoming jest Gannett Peak o wysokości 4.210 metrów.

14. W 2013 roku maleńka miejscowość Buford w Wyoming – licząca jedną osobę – została sprzedana za 900 000 dolarów po tym, jak jej jedyny mieszkaniec postanowił się wyprowadzić, aby być bliżej swojego syna. Pham Dinh Nguyen, biznesmen z Wietnamu, kupił miasto na aukcji internetowej i przemianował je na PhinDeli Town Buford, po marce kawy, którą miał nadzieję wprowadzić na ten teren.

15. W Wyoming większość ludzi posiada broń i istnieją przesłanki, że Wyoming należy do stanów o najwyższym wskaźniku posiadania broni w USA. Na każde 1000 mieszkańców przypada 195,7 sztuk broni w tym stanie.

16. W Wyoming nie brakuje samochodów, autobusów i ciężarówek. Jednak wiele osób posiada tu konia lub dwa. Z tego powodu w wielu miastach tego stanu bardzo często można zobaczyć jeźdźców na koniach.

17. Film Rocky IV to czwarty film z serii Rocky Sylvestra Stallone’a. Sceny treningowe w Rocky IV zostały nakręcone w Jackson’s Hole w stanie Wyoming. Pozostałe sceny rzekomo ukazujące mroźne krajobrazy Rosji zostały nakręcone w Parku Narodowym Grand Teton w Wyoming.

18. Old Faithful, gejzer stożkowy znajdujący się w Yellowstone, otrzymał swoją nazwę ze względu na to, jak niezawodne są jego erupcje. Gejzer wybucha średnio co półtorej godziny.

19. Większa część Parku Narodowego Yellowstone, leży w granicach Wyoming. Każdego roku odwiedza go prawie 4 miliony turystów.

20. Terytorium Wyoming stało się pierwszym w kraju, które w 1869 roku przyznało kobietom powyżej 21 roku życia prawo do głosowania.

21. W Wyoming wybrano również pierwszą w kraju kobietę gubernatora.

22. Wyoming otoczone jest przez stany – Utah, Idaho, Montana, Dakota Południowa, Nebraska i Kolorado.

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić