47 Ciekawostek o stanie Montana

foto – Pixabay

1. Pochodzenie nazwy “Montana” pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego “górzysty”. To dlatego, że stan ma tak wiele gór – co najmniej 300 szczytów o wysokości ponad 9,600 stóp.

2. Przydomek Montany to “Treasue state”. To dlatego, że złoża złota i srebra wydobywano w górach Montany już w 1800 roku.

3. Drugim popularnym przydomkiem Montany jest “Big Sky Country” ze względu na wiele punktów widokowych.

4. Motto Montany to “oro y plata”, co oznacza “złoto i srebro” w języku hiszpańskim.

5. Montana jest czwartym co do wielkości stanem w USA.

6. Montana zamieszkiwana jest przez 1 mln mieszkańców.

7. Tymczasem w  Montanie jest więcej bydła niż ludzi.

8. Stolicą stanu jest miasto Helena, zamieszkiwana przez niewielu, bo jedynie 28 tys. mieszkańców.

9. Najludniejsze jest natomiast miasto Billings – 110 tys. mieszkańców.

10. Pod względem powierzchni jest nieco większa od Japonii. Jest to również największy stan USA bez dostępu do morza.

11. Stan Montana znany jest z tego, że posiada dwa bardzo różne regiony geograficzne. Region Gór Skalistych obejmuje dwie piąte zachodniej części stanu. Jest on domem dla Parku Narodowego Glacier, w którym znajdują się lodowce liczące sobie 7000 lat. W regionie tym znajduje się również Granite Peak, najwyższy punkt stanu.

Region Wielkich Równin rozciąga się na wschodnich trzech piątych powierzchni Montany. Ten trawiasty teren usiany jest wzgórzami, dolinami rzek i polami uprawnymi. Można tu zobaczyć Great Plains Badlands, w większości jałowy obszar, który posiada kolorowe i dziwnie ukształtowane formacje skalne.

 

13. Najwyższym punktem w Montanie jest. Jego wysokość wynosi 12,807 stóp. Jest to dziesiąty co do wysokości punkt w USA.

14. W Montanie znajduje się ponad 3000 nazwanych jezior i zbiorników wodnych. Wśród nich znajduje się Flathead Lake, które jest największym naturalnym jeziorem słodkowodnym w USA.

15. Montana posiada ogromne złoża surowców naturalnych i mineralnych. Niektóre z tych zasobów to cynk, miedź, srebro, ołów, ropa naftowa, mangan, złoto, drewno i cynk.

16. Część Parku Narodowego Yellowstone znajduje się w Montanie. Park doświadcza 1000-3000 trzęsień ziemi rocznie i jest również domem dla superwulkanów. Jest to pierwszy park narodowy w USA. Montana jest również domem dla “Korony Kontynentu” – Parku Narodowego Glacier.

17. Park Narodowy Yellowstone w południowej Montanie i północnym Wyoming był pierwszym parkiem narodowym w kraju.

18. Punkt, w którym gorące źródło wpływa do Gardner River jest określany jako Boiling River (Wrząca rzeka).

19. Montana ma więcej różnych gatunków ssaków niż jakikolwiek inny stan w USA. Jest tu około 100 gatunków ssaków, w tym łosie, owce bighorn, karibu i bobcaty.

20. Około 10 000 białych pelikanów każdej wiosny migruje z Zatoki Meksykańskiej do Medicine Lake w Montanie. Widok musi być niesamowity, ponieważ mają rozpiętość skrzydeł około 270 cm.

21. Montana posiada dużą populację niedźwiedzi grizzly. To prawdopodobnie dlatego niedźwiedź grizzly jest za zwierzę stanowe Montany. Szacuje się, że obecnie żyje około 1800 niedźwiedzi grizzly.

22. Montana ma ogromną populację dzikich bizonów. Możesz zobaczyć wiele z tych zwierząt w National Bison Range niedaleko Missouli.

23. Wielki Wodospad na rzece Missouri znajduje się w Montanie. Jest to największy wodospad na tej rzece.

24. Najdłuższa rzeka w USA w milach, Missouri, zaczyna się w Montanie w “Trzech Widłach” – skrzyżowaniu rzek Gallatin, Madison i Jefferson.

25. Słynny film o wędkarstwie “A River Runs Through It” (Rzeka życia) koncentruje się na rzece Blackfoot w Montanie, ale większość materiału filmowego została nakręcona na Montana’s Gallatin River.

26. “Tufts-Love Rex”, gigantyczny szkielet Tyranozaura, został znaleziony w 2016 roku w Hell Creek w Montanie. Jest to jeden z zaledwie 15 praktycznie nienaruszonych szkieletów T. Rexa i jeden z największych, jakie kiedykolwiek znaleziono.

27. Miasteczko Butte w Montanie jest nazywane “najbogatszym wzgórzem na Ziemi”. Wynika to z bogatej historii górnictwa w tym mieście.

28. Największy zaobserwowany płatek śniegu spadł podczas burzy w 1887 roku w Montanie. Zmierzono jego szerokość na 15 cali.

29. Montana jest jedynym stanem, którego systemy rzeczne wpadają do Zatoki Hudsona, Oceanu Spokojnego i Zatoki Meksykańskiej.

30. Park Narodowy Glacier ma w swoich granicach 250 jezior.

foto – Pixabay

31. Droga “Going to the Sun Road” w Glacier Park jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych dróg w Ameryce.

32. Największy ośrodek narciarski Ameryki jest położony w połowie drogi między West Yellowstone i Bozeman w stanie Montana. Jest nim Big Sky Resort.

33. Szafiry Yogo, występujące tylko w Montanie, są uważane za jedne z najlepszych szafirów na świecie. Ich “chabrowy niebieski” kolor daje im jeden z najbardziej prawdziwie niebieskich kolorów naturalnie (bez obróbki).

34. Tylko jeden klejnot z Ameryki Północnej jest włączony do Klejnotów Koronnych Anglii. Jest to Montana Yogo Sapphire.

35. Montana jest domem dla jednej z największych na świecie zapór ziemnych. Tama ta to Fort Peck Dam znajdująca się w północno-wschodniej części Montany.

36. Montana ma swoją własną wersję owsianki: Cream of the West, prażone płatki pszenne, które lokalne rodziny jedzą od 1914 roku.

37. Podczas II Wojny Światowej w Montanie wylądowało prawie 30 japońskich balonów? Nie spowodowały one jednak żadnych szkód w życiu ani mieniu.

38. Pierwsi ludzie przybyli na tereny dzisiejszej Montany co najmniej 12 600 lat temu. Tysiące lat później na tych terenach żyły plemiona rdzennych Amerykanów, w tym Crow, Cheyenne, Blackfeet i Kalispel.

39. Bannack jest pierwszą terytorialną stolicą Montany. Dziś jest zachowana jako miasto duchów.

40. W Montanie zabronione jest, aby zamężne kobiety chodziły same na ryby w niedziele, a niezamężne kobiety w ogóle nie mogą łowić ryb.

41. W 1876 roku plemiona Lakota Sioux, Cheyenne i Arapaho zjednoczyły się, aby odzyskać swoją ziemię, pokonując armię amerykańską w bitwie pod Little Bighorn w 1876 roku. Wojna stała się symbolem zderzenia dwóch zupełnie różnych kultur: kultury koni i bizonów z północnych plemion równinnych oraz uprzemysłowionych Stanów Zjednoczonych. Dla upamiętnienia Wielkiej Wojny Siuksów z 1876 roku i zderzenia kultur wybudowano pomnik narodowy.

42. Wiele plemion rdzennych Amerykanów nadal żyje w Montanie, w tym Blackfeet, Crow i Cheyenne.

43. Legendarny wódz rdzennych Amerykanów Siedzący Byk ma miasto nazwane na cześć swojej córki. Miasto Ekalaka w Montanie jest nazwane na cześć córki tego słynnego wodza.

44. W 1888 roku w Helenie, w stanie Montana, było więcej milionerów na jednego mieszkańca niż w jakimkolwiek innym mieście na ziemi. Większość z tych milionerów dorobiła się na złocie.

45. W 1884 roku obywatele Montana Territory mieli dość bezprawia i utworzyli zakrojone na szeroką skalę siły mścicieli, które w tym samym roku dokonały egzekucji trzydziestu pięciu złodziei koni i bydła.

46. Miles City w Montanie jest znane jako stolica kowbojów.

47. Virginia City zostało założone w 1863 roku i jest uważane za najbardziej kompletne oryginalne miasto tego typu w Stanach Zjednoczonych.

4.6/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić