39 Ciekawostek o stanie Dakota Południowa

foto – Pixabay

1. Przydomek stanu Dakota Południowa to “Rushmore State”. Jest to oczywiście nawiązanie do Mount Rushmore.

2. Dakota oznacza w przybliżeniu “przyjazny” lub “sojusznik”, jest to rdzennie amerykańskie słowo Siuksów.

3. Ludność Dakoty Południowej to 782 tysiące mieszkańców. Daje to 6 miejsce od końca pod względem ludności z 50 stanów.

4. Również stolica stanu – Pierre – ma niewielką ilość mieszkańców. Raptem 14 000.

5. 2 listopada 1889 roku Dakota Południowa stała się stanem wraz z Dakotą Północną. I nigdy nie ujawniono, który stan został nazwany jako pierwszy.

6. Prawie 90% dzisiejszej ludności Dakoty Południowej stanowią Europejczycy.

7. Rzeźbiarz Gutzon Borglum rozpoczął wwiercanie się w mierzącą 6.200 stóp Mount Rushmore w 1927 roku. Stworzenie tego niesamowitego dzieła trwało 14 lat i kosztowało zaledwie 1 milion dolarów, choć obecnie uważane jest za bezcenne.

Mount Rushmore / foto – Pixabay

8. Mount Rushmore – Czarne Wzgórza, gdzie znajdują się rzeźby byłych prezydentów USA: Waszyngtona, Jeffersona, Lincolna i Theodore’a Roosevelta. Cztery twarze na wzgórzu reprezentują cztery etapy historii Ameryki: Waszyngton – narodziny narodu; Jefferson – wzrost; Lincoln – zachowanie; i Roosevelt – rozwój.

9. Szacuje się, że łącznie 450,000 ton skały zostało usunięte w celu stworzenia ogromnych wyrzeźbionych głów. Ponad 2 miliony ludzi odwiedza Mount Rushmore każdego roku, co czyni ją jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w USA.

10. Góra została nazwana na cześć nowojorskiego prawnika Charlesa E. Rushmore. Prawnik podróżował do Black Hills w 1884 roku, aby sprawdzić roszczenia górnicze w tym regionie.

11. Pierwotny projekt Mount Rushmore National Memorial obejmował czterech prezydentów od głowy do pasa? Jednak po śmierci rzeźbiarza Gutzona Borgluma i z powodu II wojny światowej, naród musiał ograniczyć fundusze na realizację projektu.

12. Rzeka Missouri dzieli stan na dwie połowy, które różnią się od siebie geograficznie i społecznie. Te połówki są znane mieszkańcom jako “Eat River” i “West River”.

13. Rzeka Missouri jest największą i najdłuższą rzeką w stanie.

14. Dakota Południowa jest ojczyzną plemion Dakota, Lakota i Nakota, które tworzą Naród Siuksów.

15. Park Stanowy Custer jest domem dla stada 1 500 wolno żyjących bizonów. Bizon może ważyć nawet 2000 funtów. Historycznie, bizony odgrywały istotną rolę w życiu Lakota (Sioux), którzy polowali na nie dla żywności, odzieży i budowy schronienia.

16. Rzeźba górska Crazy Horse, która nie został jeszcze ukończony po ponad 70 latach rzeźbienia., będzie największą na świecie rzeźbą (563′ wysokości, 641′ długości). Jest to centralny punkt pomnika edukacyjnego i kulturowego dla Indian północnoamerykańskich.

17. Nie ma już Korczaka Ziółkowskiego, który rozpoczął proces rzeźbienia pomnika. Myślał, że zajmie mu to 30 lat, a dziś jego rodzina dogląda pracy, której nie wykonał. Życzeniem pierwotnego rzeźbiarza było, aby rzeźbić powoli, tak aby pomnik został wyrzeźbiony dokładnie tak, jak trzeba.

18. Mammoth Site of Hot Springs zawiera największe na świecie skupisko kości mamutów kolumbijskich i wełnistych odkrytych w ich pierwotnym kontekście! Ten National Natural Landmark jest jedyną w Ameryce ekspozycją in-situ (kości pozostawione w takim stanie, w jakim zostały znalezione) kopalnych mamutów.

19. Co najmniej 13 000 lat temu pierwsi ludzie przybyli na tereny dzisiejszej Dakoty Południowej. A tysiące lat później na tych terenach żyły plemiona rdzennych Amerykanów, takie jak Czejenowie, Ponca, Lakota, Dakota Sioux i Arikara.

20. Jewel Cave jest trzecią najdłuższą jaskinią na świecie. Przebadano ponad 120 mil korytarzy. Kryształy kalcytu, które błyszczą, gdy są podświetlone, nadają jaskini jej nazwę.

21. Nazwa “Black Hills” pochodzi od słów Lakota Paha Sapa, które oznaczają “wzgórza, które są czarne”. Widziane z daleka, te pokryte sosnami wzgórza, wznoszące się kilka tysięcy stóp ponad otaczającą je prerię, wydają się czarne.

W rzeczywistości, Czarne Wzgórza składają się z odcieni zieleni, czerwieni, szarości, brązów i złota, w zależności od pory dnia. Kiedy słońce jest w górze, a drzewa nie rzucają cienia, są one klasyczną granitową szarością, ale po zachodzie słońca można zauważyć, że przybierają odcienie pomarańczu, a nawet fioletu.

22. W Południowej Dakocie znajduje się jedna z największych na świecie, najbardziej kompletna odkryta skamieniałość T. rex. Nazwano ją Sue, na cześć łowczyni skamieniałości, Sue Hendrickson, która znalazła ją w 1990 r

23. Belle Fourche jest geograficznym centrum Stanów Zjednoczonych Ameryki, wyznaczonym w 1959 roku i oznaczonym oficjalnym markerem oraz pomnikiem pasterza owiec zwanego “Stone Johnnie”.

24. Muzeum Pioneer Auto w Murdo w Dakocie Południowej prezentuje ponad 250 rzadkich samochodów, w tym Tucker i Edsel.

25. W Mitchell w Dakocie Południowej znajduje się jedyny na świecie Pałac Kukurydzy.

26. Płonąca fontanna na jeziorze Capitol Lake jest zasilana przez studnię artezyjską z tak dużą zawartością gazu ziemnego, że można ją zapalić. Fontanna świeci wiecznie jako pomnik ku czci wszystkich weteranów.

27. Clark jest Ziemniaczaną Stolicą Południowej Dakoty. W Clark odbywają się znane na całym świecie zawody w zapasach tłuczonych ziemniaków.

28. Sage Creek Wilderness jest miejscem reintrodukcji czarnej fretki, najbardziej zagrożonego ssaka lądowego w Ameryce Północnej.

29. Południowa Dakota jest wiodącym producentem złota.

30. Pierwszymi Europejczykami, którzy postawili stopę na tych ziemiach, byli bracia Verendrye, którzy w 1743 roku rościli sobie prawo do tych ziem dla Francji.

31. Szlak George’a S. Mickelsona jest najważniejszym w Południowej Dakocie projektem typu “rail-to-trails”. Ten wielokrotnie nagradzany szlak rozciąga się na długości 114 mil od Deadwood do Edgemont.

32. Arena rodeo Crystal Springs Ranch w Clear Lake została zbudowana na osuszonym stawie dla kaczek. Dawny kaczy staw jest teraz znany jako “America’s Most Natural Rodeo Bowl”.

33. Skamieniałe szczątki życia sprzed 50 milionów lat zostały ułożone w niezwykłe formy, co jest znakiem rozpoznawczym Lemmon w największym na świecie parku skamieniałego drewna.

34. U.S.S. South Dakota był najbardziej odznaczonym pancernikiem podczas II wojny światowej.

35. Miasto prezydentów – na ulicach Rapid City można znaleźć posąg z brązu każdego z prezydentów USA. Projekt rozpoczął się w 2000 roku i jest finansowany z prywatnych środków. Naturalnej wielkości posągi prezydentów z brązu zostały zbudowane, aby uhonorować dziedzictwo amerykańskiej prezydentury.

36. Deadwood, miejsce bogatego wydobycia złota w 1875 roku, zachowało atmosferę górniczego miasteczka. Podczas gdy Deadwood jest jednym z najbardziej nagłośnionych miast górniczych na Zachodzie Trans-Missippi, duża część jego sławy opiera się na sławnych lub niesławnych postaciach, które przez nie przejeżdżały.

37. Mato Paha “Święta Góra” jest źródłem wielu legend rdzennych Amerykanów. Wznosząca się 1400 stóp ponad otaczającą ją prerię w pobliżu Sturgis i stojąca samotnie, Bear Butte nie jest trudna do odnalezienia. Był on używany jako punkt orientacyjny przez Indian z równin i nawet dzisiaj jest uważany za święty przez ludy z równin.

38. W Południowe Dakocie żyje ponad 150 gatunków motyli.

39. Dakota Południowa sąsiaduje z następującymi stanami – Nebraska, Wyoming, Montana, Dakota Północna, Minnesota oraz Iowa.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić