36 ciekawostek o stanie Dakota Północna

foto – Pixabay

1. Przydomek Dakoty Północnej to: “The peace garden state”.

2. Międzynarodowy Ogród Pokoju, który stoi na granicy Północnej Dakoty i Kanady, reprezentuje zobowiązanie z 1932 roku, że Stany Zjednoczone i Kanada nigdy nie będą ze sobą wojować.

3. Ludność w Dakocie Północnej to 756 tysięcy mieszkańców.

4. Kiedy w 1861 roku utworzono Terytorium Dakota, nazwano je na cześć indiańskiego plemienia Dakota. Dakota to słowo z języka Siuksów oznaczające przyjaciół lub sprzymierzeńców.

5. Mleko jest oficjalnym napojem stanowym.

6. 39,1 miliona akrów – prawie 90% powierzchni Dakoty Północnej – to gospodarstwa rolne i rancza.

7. Dakocie Północnej znajduje się Park Narodowy im. Theodore’a Roosevelta, znany ze swojego malowniczego piękna i naturalnej dzikiej przyrody.

8. Prezydent Theodore Roosevelt był kiedyś hodowcą bydła w Północnej Dakocie. Jego dom z bali, otwarty dla zwiedzających, jest częścią Parku Narodowego Theodore Roosevelt.

9. Na zachodzie tego stanu znajduje się Badlands, surowa kamienna dolina, którą wiatr i woda wyrzeźbiły w piramidy, kopuły i buttes (strome wzgórza o płaskich szczytach). W Badlands znajduje się najwyższy punkt Północnej Dakoty, White Butte o wysokości 3,506 stóp.

10. Największy na świecie pomnik bizona znajduje się w Frontier Village w Jamestown. Konstrukcja ma 26 stóp wysokości, 46 stóp długości i waży 60 ton.

11. Miasto Rugby jest geograficznym centrum Ameryki Północnej. Miejsce to wyznacza skalny obelisk wysoki na około 15 stóp, otoczony masztami z flagami Stanów Zjednoczonych i Kanady.

12. W Dakota Dinosaur Museum w Dickinson znajduje się dwanaście pełnowymiarowych dinozaurów, tysiące skał, minerałów i skamielin oraz kompletne, prawdziwe Triceratops i Edmontosaurus.

13. Próba usunięcia słowa Północ z nazwy stanu została odrzucona przez Zgromadzenie Ustawodawcze w 1947 roku. Ponownie w 1989 roku Legislatura odrzuciła dwie uchwały mające na celu zmianę nazwy stanu na Dakota.

14. Najmniejszym miastem w Północnej Dakocie jest Maza, liczące 5 mieszkańców. W Północnej Dakocie nie ma miasteczek ani wsi. Każda miejscowość jest oficjalnie miastem, bez względu na to, jak mała jest.

15. Max G. Taubert z Casselton zbudował wysoką na 50 stóp piramidę z pustych puszek po oleju. Uważa się, że jest to najwyższa konstrukcja z puszek po oleju na świecie.

16. W Północnej Dakocie uprawia się więcej słoneczników niż w jakimkolwiek innym stanie.

17. Północna Dakota jest producentem miodu nr 1 w kraju.

18. Dakota Północna jest rekordzistą Guinnessa pod względem największej liczby aniołów śnieżnych wykonanych jednocześnie w jednym miejscu. 17 lutego 2007 roku, 8,962 ludzi zrobiło śnieżne aniołki na terenie stanowego Kapitolu, bijąc poprzedni rekord który wynosił 3,784.

19. Największy na świecie hamburger został zjedzony w Rutland, w Północnej Dakocie, w 1982 roku. Ważył on 3,591 funtów, a na posiłek zaproszono ponad 8,000 osób.

20. Co roku w Grand Forks, podczas Potato Bowl USA, odbywa się największe na świecie jedzenie frytek. Nowy rekord został ustanowiony 10 września 2015 roku, kiedy to podano 5,220 funtów frytek.

21. Większość makaronów w Ameryce jest produkowana z pszenicy durum z Północnej Dakoty. W Grand Forks co roku odbywa się wielkie przyjęcie makaronowe na cześć tej uprawy.

22. W 2008 roku w Fargo w Północnej Dakocie odbyło się największe na świecie święto naleśników, podczas którego podano 34,818 naleśników.

23. Północna Dakota ma najwyższy odsetek ludności chodzącej do kościoła w kraju. Ma również więcej kościołów na mieszkańca niż jakikolwiek inny stan.

24. Nielegalne jest chodzenie na tańce w Fargo w kapeluszu. Nielegalne jest nawet noszenie kapelusza na imprezie, na której tańczą inni ludzie. Nielegalne w Północnej Dakocie jest również ucinanie sobie drzemki w butach. Po godzinie 23.00 nielegalne jest odpalanie fajerwerków na Devil’s Lake w Północnej Dakocie.

25. W 2012 roku Dakota Północna została sklasyfikowana jako najlepiej zarządzany stan w kraju.

26. Wewnątrz Kaplicy Pokoju w Międzynarodowym Ogrodzie Pokoju można przejść ze Stanów Zjednoczonych do Kanady i z powrotem.

27. Rzeźba autostradowa z Dakoty Północnej o nazwie “Gęsi w locie” posiada Światowy Rekord Guinnessa jako największa metalowa rzeźba na świecie. Wzniesiona w 2001 roku, ma 156 stóp długości, 100 stóp wysokości i waży 75 ton.

28. Dakota Północna jest najrzadziej odwiedzanym stanem w Ameryce.

29. Północna Dakota jest częścią alei tornad

30. W latach 1950-2004 nad Północną Dakotą przechodziło średnio 21 tornad rocznie. Tylko w 1999 r. przez stan przetoczyło się 65 tornad. Najbardziej śmiercionośne tornado w Północnej Dakocie miało wiatr o prędkości ponad 300 mph (483 km/h) w 1957 roku. Uderzyło w Fargo, zabijając 10 osób i raniąc 103.

31. Tuż pod powierzchnią zachodniej części Dakoty Północnej znajduje się około 25 miliardów ton węgla brunatnego, co wystarcza na zaspokojenie potrzeb regionu na węgiel przez ponad 800 lat.

32. Jednym z najdziwniejszych sportów w Północnej Dakocie są wyścigi kosiarek do trawy. Do czasu kosiarki są dostosowane, mogą one osiągnąć prędkość 60 mph, w porównaniu do 5 mph, które mogą zrobić na podwórku.

33. Ranczerzy z Północnej Dakoty produkują rocznie tyle wołowiny, że można z niej zrobić 113 milionów hamburgerów. W Północnej Dakocie jest około trzy razy więcej bydła niż ludzi, a najpopularniejszą odmianą krów jest Angus.

34. Zakład przetwórstwa ziemniaków J.R. Simplot w Grand Forks, ND, produkuje ponad 400 milionów funtów frytek rocznie. McDonald’s jest jej głównym odbiorcą

35. Sitting Bull Burial State Historic Site położony na zachodnim skraju Fort Yates oznacza oryginalny grób przywódcy Hunkpapa Sioux. Podczas zamieszek Ghost Dance w 1890 r. próbowano go aresztować w jego domu nad rzeką Grand w Południowej Dakocie, a następnie doszło do potyczki, w której Siedzący Byk zginął.

36. Dakota Północna graniczy z następującymi stanami – Dakota Południowa, Montana, i Minnesota. Poza tym na północy Dakota Północna graniczy z Kanadą.

4.3/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić