Dukla Atrakcje 2024 – Co można tutaj robić ?

dukla
foto – Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94496156

Dukla to niewielkie miasto w województwie podkarpackim, położone 20 km od Krosna, a liczba mieszkańców nieznacznie przekracza dwa tysiące osób. Archeologiczne znaleziska dowodzą, że ludzie osiedlali się na tych terenach już w epoce brązu i żelaza, ale pierwsza wzmianka o wsi pochodzi dopiero z pierwszej połowy XIV wieku. W okresie II Wojny Światowej Niemcy spalili synagogę z XVIII wieku. Zniszczeniom uległo ok. 90% miasteczka. To spokojne miasto przyciąga ze względu na intrygującą historię.

Co warto wiedzieć o Dukli i jakie miejsca powinno się odwiedzić, będąc w okolicy? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Zdecydowanie warto wybrać się na rynek. Główny plac jest otoczony pięknymi kamienicami. To tutaj również znajduje się renesansowy ratusz pochodzący jeszcze z drugiej połowy XIX wieku.

2. Największą atrakcją miejscowości jest Pałac w Dukli, który powstawał w drugiej połowie XVIII wieku. To piękna rezydencja magnacka w stylu późnobarokowym, która od lat zachwyca entuzjastów architektury. Obecnie na terenie obiektu znajduje się muzeum.

3. Pałac otoczony jest przepięknym parkiem, który pierwotnie został skonstruowany na wzór francuskiego ogrodu geometrycznego. Z czasem stał się parkiem krajobrazowym. To idealne miejsce na spacer z dala od miejskiego zgiełku. Na terenie parku znajdują się trzy malownicze stawy.

4. Ciekawostką jest, że na jednym z kominów oficyny południowej znajduje się gniazdo bocianów. Ptaki z racji lokalizacji gniazda są nazywane “pałacowymi bocianami” i cieszą się sporą popularnością.

5. Warto wybrać się na spacer wzdłuż alei robinii akacjowej. Aleja powstała jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku i liczy sobie 247 drzew, z czego wielu z nich zostało zasadzonych przeszło sto lat temu.

6. Przy ulicy Bernardyńskiej znajduje się Kościół i Klasztor pw. św. Jana z Dukli. Powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Po II Wojnie Światowej udało się do kościoła sprowadzić Rzeszowa relikwie Świętego ze Lwowa, ale dopiero w latach siedemdziesiątych trafiły do Dukli.

7. Dukla od wielu lat znana była z produkcji wina. Znajdowała się równocześnie na tak zwanym szlaku winnym, czego świadectwem są znajdujące się pod rynkiem piwnice. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne, aczkolwiek już wkrótce, bo w sierpniu 2022 piwnice będą otwarte dla turystów.

8. Restauracja Pub Browar znajduje się przy rynku i jest doskonałym miejscem dla prawdziwych smakoszy. Lokal serwuje pyszne dania kuchni polskiej. Regularnie organizuje również koncerty lokalnych muzyków.

9. Rymanów-Zdrój znajduje się raptem 22 kilometry od Dukli. To urokliwa uzdrowiskowa miejscowość o którą warto “zahaczyć”, będąc w tym regionie. Znajduje się tutaj tężnia solankowa i popularne źródła wód uzdrowiskowych Ignacy i Marysieńka.

10. Żarnowiec znajduje się 17 kilometrów dalej, aczkolwiek to kolejna miejscowość, do której warto się wybrać. Największą atrakcją jest Muzeum Marii Konopnickiej. Mieści się w dworku, który pisarka otrzymała od narodu polskiego. Spędziła w nim ostatnie lata swojego życia.

11. W pobliskim Krośnie znajduje się z kolei Muzeum Podkarpackie. To doskonałe miejsce, w którym będziemy mogli poznać historię regionu. Muzeum posiada świetny dział archeologiczny, artystyczny i historyczny.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić