Atrakcje Krosno 🗺️ 19 pomysłów na Krosno

krosno
foto – Autorstwa Janalexandernovalis – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35437707

Krosno to miasto położone w województwie podkarpackim i siedziba wielu instytucji ważnych dla całego regionu. Jego historia sięga ponad sześciu tysięcy lat, kiedy na tych terenach pojawili się pierwsi mieszkańcy. Już w średniowieczu miasto to liczyło kilka tysięcy mieszkańców, dlatego na miejscu nie brakuje zabytków, a także atrakcji przyciągających turystów. Jest też świetną bazą wypadową do okolicznych miejscowości.

Co robić w Krośnie? Poniżej znajduje się kilka propozycji dla turystów.

1. Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta w Krośnie był w średniowieczu otoczony przez drewniane budynki. W XV wieku stopniowo zaczęto je zastępować budynkami murowanymi, które stoją tutaj do dzisiaj, świadcząc o niesamowitej historii. Warto przyjrzeć się Kamienicy Wójtowskiej w renesansowym stylu, która zachwyca pięknym portalem. Również na rynku znajduje się „Kamienica Po Zegarem”, w którą wmontowany jest zegar pochodzący z Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza.

2. Krośnieńskie Podcienia

Krośnieńskie Podcienia to architektoniczne konstrukcje, którym Krosno zawdzięcza przydomek Mały Kraków. Przypominają one krakowskie Sukiennice i pochodzą z XVI wieku, kiedy rynek stopniowo otaczało coraz więcej murowanych budowli. Zachwycają dziś nie tylko architektów, ale również turystów uwielbiających piękne miejsca z bogatą historią.


street food polska
źródło: facebook.com/StreetFoodPolska/

3. Piwnica Pod Cieniami

Piwnica Pod Cieniami w Krośnie to miejsce, które słynie z głośnych i atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych. Miłośnicy sztuki czy ciekawych koncertów powinni przed wycieczką sprawdzić, czy tym razem nie odbywa się tutaj występ lubianego artysty czy wystawa.

4. Makieta Krosna

Makieta Krosna znajdująca się na zabytkowej studni to stosunkowo nowa atrakcja w Krośnie. Sama makieta waży około 800 kilogramów i w szczegółowy sposób prezentuje, jak wyglądało miasto w poprzednich stuleciach.

5. Krośnieńskie Etnocentrum

Krośnieńskie Etnocentrum z pewnością należy do najbardziej nowoczesnych muzeów w mieście. Znajduje się w dawnym budynku dworca kolejowego, a na miejscu na zwiedzających czekają dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, replika poczekalni na dworcu, a także możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach.


Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Krośnie


6. Muzeum Rzemiosła

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zostało umieszczone w tak zwanym „Domu Pod Zegarem”, czyli kamienicy pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku. Najważniejszą wystawę stanowi tutaj ekspozycja pod tytułem „Dzieje rzemiosła Polski Południowo-Wschodniej”. Prezentowane tutaj eksponaty związane są ze stolarstwem, zegarmistrzostwem, tkactwem, kowalstwem, krawiectwem, fryzjerstwem i modniarstwem. To świetna okazja, aby przekonać się, jaka moda w najróżniejszych dziedzinach panowała w tej części Polski na przestrzeni wieków.

7. Centrum Dziedzictwa Szkła

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce poświęcone współczesnemu szkłu artystycznemu. Na miejscu można nie tylko podziwiać przepiękne przedmioty i artefakty wykonane z barwnego szkła, ale również dowiedzieć się, jak wygląda proces ich wytwarzania.

8. Muzeum Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zostało otwarte w latach pięćdziesiątych XX wieku. Znajduje się w zabytkowym budynku dawnego Pałacu Biskupiego, a w środku na zwiedzających czekają wystawy archeologiczne, historyczne i artystyczne. Do stałych wystaw, które warto zobaczyć, należą „Historia oświetlenia” z jedną z największych na świecie kolekcją lamp naftowych oraz „Z dziejów Krosna i regionu”.

9. Zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec to ruiny budowli z XIV wieku, którą dwa stulecia później rozbudowano w stylu renesansowym. Zamek na przestrzeni lat miał wielu właścicieli, a także stanowił ośrodek ważnych wydarzeń historycznych. To tutaj podczas pierwszej wojny światowej walczył austriacki 57. Pułk Piechoty, w którym znajdowali się głównie Polacy.

10. Wieża Farna

Wieża Farna ma 38 metrów wysokości i góruje nad krośnieńskim Starym Miastem. Zarówno wieżę, jak i znajdujące się w środku dzwony, zasponsorował w XVII wieku Robert Portius, czyli handlujący węgierskim winem Szkot. Wewnątrz znajduje się Urban, czyli jeden z największych w Polsce historycznych dzwonów.

11. Linowy Park Przygody

Linowy Park Przygody to miejsce, które świetnie sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi w różnym wieku. Zwłaszcza jeśli wszyscy przepadają za aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu i zdrową rywalizacją. Na miejscu znajdują się trasy linowe o różnym stopniu trudności, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

12. Rezerwat Przyrody Prządki

Rezerwat Przyrody Prządki znajduje się na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, tuż przy drodze łączącej Krosno z Rzeszowem. Znajdują się tutaj imponujące formacje skalne o wysokości nawet do dwudziestu metrów, a także bujna przyroda. Miejsce to docenią przede wszystkim miłośnicy pieszych wędrówek w pięknym otoczeniu.

13. Muzeum Marii Konopnickiej

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zostało utworzone w latach pięćdziesiątych XX wieku. Znajduje się ono w zabytkowym dworku z XVIII wieku, który w 1903 roku został przekazany pisarce jako dar z okazji dwudziestopięciolecia pracy twórczej. W środku znajduje się ekspozycja poświęcona życiu i twórczości Marii Konopnickiej.

14. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza znajduje się na terenie dawnej kopalni ropy naftowej. Jej współzałożycielem był między innymi Ignacy Łukasiewicz, któremu świat zawdzięcza lampy naftowe. Dziś na miejscu można sporo dowiedzieć się o działalności kopalni oraz o tym jak epokowe odkrycia wpłynęły na rozwój całego świata.

15. Szlak Naftowy

Przez Krosno przebiega tak zwany Szlak Naftowy łączący Polskę z Ukrainą. Na trasie, którą na pewnych odcinkach można pokonać pieszo lub na rowerze, znajdują się liczne zabytki związane z przemysłem naftowym. Należą do nich na przykład Jedlicze i Bóbrka ze wspominanym wcześniej muzeum, Zarszyn gdzie magazynowano metanol, a także Tyrawa Solna, gdzie widać jeszcze infrastrukturę kopalni.

16. Królewska Góra

Królewska Góra to szczyt znajdujący się na Pogórzy Dynowskim. Wznosi się na ponad pięćset metrów nad poziomem morza i przyciąga fanów trekkingu oraz pieszych wędrówek po niewymagających górach. Warto dojść na sam szczyt, aby podziwiać piękny widok na okolicę.

17. Pałac Załuskich

Pałac Załuskich w pobliskim Iwoniczu to dwór wybudowany w drugiej połowie XIX wieku, który reprezentuje styl klasycystyczny. Budynek bardzo ucierpiał podczas dwóch wojen światowych, a następnie go odrestaurowano. Obecnie prezentuje się pięknie z zewnątrz, a część wnętrz udostępniana jest turystom jako „królewska” baza noclegowa.

18. Muzeum Kultury Szlacheckiej

Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowie to oryginalny kompleks, w którym turyści mogą wziąć udział w ciekawych warsztatach, a przede wszystkim poznać historię Polski. Poza stałymi wystawami, warto zdecydować się na udział w warsztatach w tutejszej Pracowni Piernika, które zachwycają dzieci w takim samym stopniu, jak dorosłych.

19. Wodospad Trzy Wody

Wodospad Trzy Wody to pomnik przyrody znajdujący się nieopodal miasta. Ma pięć metrów wysokości i powstał w warstwie piaskowca. Jest jednym z niewielu wodospadów skalnych na tym terenie, który jest objęty ochroną. Warto wybrać się do niego pieszo wybierając jeden z atrakcyjnych szlaków turystycznych, aby w pełni docenić przyrodę tej okolicy.

3.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić