Szczyt Cergowa – Informacje i Ciekawostki

cergowa góra
Widok na Cergową Górę / foto – Autorstwa Henryk Bielamowicz – Wikipedia

Szczyt Cergowa to góra znajdująca się w Beskidzie Dukielskim na terenie Beskidu Niskiego. Jest popularny nie tylko ze względu na malownicze położenie, ale również ze względu na nową wieżę widokową.

Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje trzeba zobaczyć w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Cergowa to szczyt wznoszący się na 716 metrów nad poziomem morza o wybitności 211 metrów. Posiada aż trzy wierzchołki, a na najwyższym z nich znajduje się żelazny krzyż i wieża widokowa.

2. Na stokach Cergowej znajduje się około dziesięciu jaskiń szczelinowych, z których najdłuższa ma nawet 75 metrów długości. Należą one do jaskiń najczęściej opisywanych w Polsce, a pierwsze wzmianki o nich pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku. Niektóre podania mówią, że jaskinie te tworzyły podziemne korytarze wiodące do zamku w Odrzykoniu,

3. Jaskinia pod Bukiem to jedna z największych jaskiń znajdujących się w Cergowej. Ma dwie komory i długie korytarze, te jednak nie są dostępne dla turystów. Z kolei Jaskinia Gdzie Wpadł Grotołaz należy do największych zimowisk nietoperzy w całych Karpatach. Poza tym można w niej spotkać jaszczurki i chrząszcze reprezentujące najróżniejsze gatunki.

4. Jaskinia Gdzie Samolot Spadł w Cergowej zawdzięcza swoją nazwę wypadkowi z okresu drugiej wojny światowej. W 1944 roku dokładnie w tym miejscu spadł niemiecki samolot transportowy i był to moment, w którym odkryto jaskinię. Jej pierwszy opis powstał jednak dopiero na początku lat pięćdziesiątych.

5. U podnóża północno-zachodniego stoku Cergowej znajduje się tak zwana Złota Studzienka. Jest to źródełko z kaplicą i miejsce kultu św. Jana z Dukli, który w tym miejscu wiódł pustelnicze życie.

6. W południowo-wschodnim zboczu Cergowej znajduje się niewielki staw, które nosi taką samą nazwę jak najsłynniejsze jezioro Tatr, a mianowicie Morskie Oko.

7. W 2018 roku do użytku turystów oddana została wieża widokowa na Cergowej. Jest to drewniana konstrukcja z trzema poziomami i miejscami siedzącymi na głównej platformie. Schemat konstrukcji miał nawiązywać do drewnianych kościołów, a na jej szczycie miał stanąć krzyż. Wieża ma ponad 21 metrów wysokości, a z jej szczytu rozpościera się widok między innymi na Bieszczady, Tatry czy Karpaty Słowackie.

8. Na stoku Cergowej w Nowej Wsi znajduje się rezerwat przyrody “Cisy”, w którym można zobaczyć naturalne stanowisko cisa pospolitego w formie drzewiastej.

9. Kolejnym rezerwatem przyrody na Cergowej jest tak zwany “Rezerwat Tysiąclecia”. Znajdują się tutaj naturalne lasy mieszane, w których można podziwiać olszynkę karpacką, jaworzynę górską, cisy i wielogatunkowy grąd.

10. Znajdujący się w pobliżu góry Odrzykoń to wieś, którą warto odwiedzić ze względu na ruiny zamku Kamieniec, ślady grodziska Wiślan, groty oraz kurhanowe cmentarzysko.

11. Muzeum Wsi w Odrzykoniu powstało pod koniec lat dziewięćdziesiątych i znajdują się w nim wystawy strażacka oraz etnograficzno-historyczna.

12. Najbliżej położonym miastem jest Dukla, którą często odwiedzał Karol Wojtyła  podczas swoich górskich wędrówek. Już jako papież Jan Paweł II wygłosił tutaj homilię.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić