20 Ciekawostek o stanie Minnesota

Minnesota
foto – Pixabay

Minnesota kojarzona jest z położenia tuż przy granicy z Kanadą i sąsiedztwa Wielkich Jezior, jednak sama w sobie okazuje się być na tyle interesującym stanem, by zechcieć tu przyjechać.

Ciekawostki o stanie Minnesota:

1. Leży w Upper Midwest, Great Lakes i północnych regionach Stanów Zjednoczonych.

2. Państwo osiągnęło państwowość 11 maja 1858 r., stając się 32. stanem, który przystąpił do związku.

3. Graniczy z pięcioma stanami: Iowa, Michigan (granica wodna), Dakotą Północną, Dakotą Południową i Wisconsin.

4. Podzielona jest na 87 hrabstw.

5. Stolicą stanu jest Saint Paul.

6. Obywatele francuscy Pierre Esprit Radisson i Médard Chouart byli w 1660 roku pierwszymi mieszkańcami starego kontynentu. W 1679 roku francuski odkrywca Daniel Greysolon przejął cały region w imieniu Francji. Wpływy francuskie na tym obszarze osłabły po 1763 roku, kiedy Francja oddała część Minnesoty Wielkiej Brytanii.

7. Najstarsze ludzkie szczątki znalezione w regionie pochodzą z 7000 lat przed naszą erą. Szczątki te znaleziono w 1933 roku w pobliżu Browns Valley, na wschód od stanu Minnesota; stąd nazwa Man of Browns Valley.

8. Na północy znajdziesz największe jeziora w Minnesocie i górny bieg rzeki Mississippi. Lake Leech jest trzecim co do wielkości w Minnesocie. Warto go odwiedzić, zwłaszcza ze względu na jego krajobraz. Posiada nieregularny kształt oprócz małych i dużych przęseł. Nic dziwnego, że stan ten znany jest jako „kraina 10 000 jezior”.

9. W stanie znajduje się największy na świecie pelikan, który został wzniesiony u podnóża zapory Młyńskiego Stawu. Betonowa rzeźba, zbudowana w 1957 roku, znajduje się w Pelican Rapids.

10. Fort San Antonio (później nazwany Fort Snelling) to pierwsza instalacja wojskowa w Minnesocie. Został zbudowany w 1819 roku, a w jego pobliżu powstała pierwsza duża osada Mendota. Wraz z założeniem w 1834 roku głównej fabryki handlowej American Leather Company w Mendocie fort stał się główną osadą północno-zachodniej Ameryki.

11. Minnesota Zoo znajduje się w pobliżu Minneapolis i Saint Paul i ma 4990 zwierząt i 533 gatunki na obszarze 485 hektarów. Ta duża przestrzeń sprawia, że ​​zwierzęta czują się tak, jakby były w swoich siedliskach. Zoo działa jako miejsce łączenia ludzi ze zwierzętami. Zoo zostało otwarte dla publiczności w maju 1978 roku.

12. Stan Minnesota zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o odsetek mieszkańców, którzy regularnie ćwiczą. Zajmuje drugie miejsce w trzech kluczowych wskaźnikach: niskiej śmiertelności niemowląt, długiej oczekiwanej długości życia i niskiej śmiertelności.

13. Parki stanowe Minnesoty zajmują ponad 200 tysięcy hektarów. Wiele jezior i rzek pozwala mieszkańcom i odwiedzającym cieszyć się różnymi aktywnościami, w tym żeglowaniem, wędkowaniem, pływaniem łódką, pływaniem i spacerami po lasach, bagnach, łąkach, rzekach i jeziorach.

14. W okresie, gdy pierwsi europejscy odkrywcy przybyli do Minnesoty, region ten zamieszkiwało plemię Dakota. Inne plemiona, takie jak Ojibwa (zwane też Chippewa lub Anishinaabe) zaczęły emigrować na zachód stanu około 1700 roku. Gospodarka tych plemion opierała się głównie na łowiectwie i zbieractwie.

15. Minnesota jest uważana za jedno z najzdrowszych i najbardziej pokojowych państw w całym USA.

16. Ponad 500 amerykańskich osadników i żołnierzy zginęło przed decydującą klęską Siuksów w bitwie pod Lake Woods (1862), po której Siuxowie utracili własność ziemi.

17. Mystery Cave to najdłuższa jaskinia w stanie Minnesota, która znajduje się w Forestville State Park i jest otwarta dla zwiedzających. Ciekawostką jest obserwowanie naturalnych formacji stalaktytów, stalagmitów i podziemnych basenów. Jest doskonale przystosowany do uprawiania turystyki i wstępu dla dzieci.

18. Po zapoznaniu się z jaskinią można przejść do zabytkowego parku Forestville, który został odrestaurowany z XIX-wiecznym wyglądem. Możesz zobaczyć dziką przyrodę, w tym lodowate ślimaki i drewniane grzechotniki. Inne gatunki to także jelenie, bobry, żubry, kojoty, lisy i co najmniej 175 różnych gatunków ptaków.

19. Region ma największą populację szarych wilków poza Alaską. Jest także domem dla znacznych populacji łosia i jelenia wirginijskiego. Stan ma populacje ptactwa wodnego, takiego jak gęsi i kaczki, a także innych ptaków wędrownych, takich jak Urugwaj, bażanty i indyki. Na południowym wschodzie można spotkać pstrąga potokowego, pstrąga pospolitego i pstrąga tęczowego.

20. Teatr Guthrie, który otworzył drzwi dla publiczności w 1963 roku, jest bez wątpienia największym teatrem regionalnym.

 

Oficjalna strona organizacji turystycznej stanu Minnesota

3.9/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić