Węgrów Turystycznie – Atrakcje i Ciekawostki

węgrów
foto – Autorstwa Marcin Białek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21522569

Węgrów to klimatyczne miasto usytuowane w województwie mazowieckim i cieszące się prawami miejskimi od pierwszej połowy XV wieku. Liczba ludności nie przekracza 1500 osób.

Miasto leży na Obniżeniu Węgrowskim tuż nad prawym brzegiem rzeki Liwiec. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą z 1414 roku. Po III rozbiorze miasto znalazło się w graniach Austrii. II Wojna Światowa przyniosła z kolei ogromne zniszczenia na Węgrów. Obecnie jest do spokojne idylliczne miasto, które zachęca do odwiedzin turystów z różnych stron Polski.

Co warto wiedzieć o Węgrowie i jak można spędzić tutaj czas? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Zdecydowanie warto wybrać zobaczyć ekspozycję muzealną “Węgrów – miasto wielu kultur i religii“, która znajduje się w podziemiach zabytkowego klasztoru. To wspaniała wystawa świadcząca o tym, że mimo różnic kulturowych społeczeństwo może bez problemu razem funkcjonować.

2. W Węgrowie znajduje się kilka firm organizujących spływy kajakowe na rzece Liwiec. Jedną z nich jest firma “Kajaki u Górala”. Spływ po tej rzece to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i przy okazji zwiedzanie pięknych okolic.

3. Przy ulicy Adama Mickiewicza znajduje się DOMEK, restauracja serwująca bardzo dobre dania kuchni polskiej. Lokal odznacza się przyjemnym wnętrzem i pomocną obsługą. Warto tutaj zajrzeć, będąc w Węgrowie.

4. W miejscowości Liwie znajduje się ruina gotyckiego zamku, który został wzniesiony jeszcze w XV wieku. Na przestrzeni kolejnych lat był kilkukrotnie przebudowywany, ale po kolejnych zniszczeniach nie starano się go odbudowywać i popadał w ruinę. Dzisiaj turyści mogą podziwiać dwór i wieżę bramną oraz odwiedzić znajdujące się na terenie zamku – Muzeum Zbrojownie.

5. Warto wybrać się do Domu Gdańskiego w Węgrowie, który znajduje się tuż przy Rynku Mariackim. Jego budowa została ukończona w XVIII wieku. Poza biblioteką publiczną, mieści się tutaj Muzeum Tkaniny Podlaskiej, Gabinet Mistrza Twardowskiego oraz galeria z wystawami czasowymi.

6. Przy ulicy Strażackiej znajduje się Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Źródła historyczne podają, że pierwsza budowla w tym miejscu powstała w XVI wieku, ale doszczętnie spłonęła w pierwszych latach XVIII wieku. Obecna powstała na zgliszczach. Zachwyca pod względem architektonicznym i pod względem wystroju.

7. Przez miasto przebiega kilka ciekawych szlaków rowerowych. Największą popularnością cieszy się trasa z Sokołowa Podlaskiego do Węgrowa.

8. Treblinka mieści się ponad 30 kilometrów na północ od Węgrowa, ale zdecydowanie warto się do niej wybrać. Zwłaszcza entuzjaści historii będą zaciekawieni tym co się tutaj znajduje, czyli Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy.

9. Warto wybrać się na spacer szlakiem Przyrodniczo-Ekologicznym  “Doliną Liwca”, który zaczyna się w Zbuczynie. Został wyznaczony w taki sposób, aby podczas spaceru móc podziwiać największe walory krajobrazowe i przyrodnicze.

 

10. Warto również wziąć pod uwagę Szlak Książąt Mazowieckich. Pomysłodawcy zgodnie twierdzą, że jest to pewnego rodzaju podróż do przeszłości i przede wszystkim wycieczka o walorach edukacyjnych.

11. Warto pamiętać, że to właśnie w Węgrowie rozegrała się jedna z największych bitew powstania styczniowego. Zdarzenie to miało miejsce w 1863 roku.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić