Zegrze to wieś znajdująca się w województwie mazowieckim nad Jeziorem Zegrzyńskim. Ze względu na malownicze położenie przyciąga turystów z całej Polski, ale również stanowi wypoczynkową bazę dla mieszkańców znajdującej się niespełna trzydzieści kilometrów dalej Warszawy.
Zegrze to wieś targowa, która istniała już w XII wieku. Do XVII wieku miejscowość występowała w dokumentach pod nazwą Zgierz, co było staropolskim określeniem na płytki odcinek koryta rzecznego. Wieś należała do rodu Krasińskich, a w XIX wieku stała się własnością Radziwiłłów.
W latach sześćdziesiątych powstała tutaj atrakcyjna plaża, a w związku z tym wieś stała się częstym celem podróży wśród mieszkańców Warszawy. Znajduje się tutaj pałac myśliwski z XIX wieku, w którym obecnie funkcjonuje Hotel Pałac Zegrzyński, a także kasyno.
Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości oraz jakie atrakcje warto odwiedzić w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Jezioro Zegrzyńskie to zbiornik retencyjny na Narwi, który został utworzony w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jego powierzchnia przekracza 30 kilometrów kwadratowych, a głębokość maksymalna osiąga 1 metrów. W wielu miejscowościach takich, jak Zegrze, Jachranka czy Białobrzegi, znajdują się liczne liczne ośrodki wypoczynkowe.
5. Jezioro Zegrzyńskie to raj dla miłośników sportów wodnych, tym bardziej że zaawansowana infrastruktura pozwala na wypożyczanie sprzętu potrzebnego do najróżniejszych dyscyplin. Znajdują się tutaj kluby żeglarskie i jachtowe, a w wielu miejscowościach można wypożyczać kajaki i rowerki wodne.
6. Jezioro Zegrzyńskie jest również miejscem uwielbianym przez amatorów wędkowania. Wysoki poziom zarybienia oraz liczne zatoczki powodują, że można tutaj spędzać całe dnie, łowiąc takie ryby, jak leszcze, karpie, liny, sandacze, szczupaki czy węgorze. Żyje tutaj również sapa, czyli gatunek, który występuje w Polsce tylko w tym jeziorze.
7. Z Zalewem Zegrzyńskim łączy się legenda o tak zwanej Paskudzie z Zalewu Zegrzyńskiego. Jest to fikcyjny stwór morski, którego w latach osiemdziesiątych XX wieku odkryli dziennikarze PR I Polskiego Radia. Potwór ten był rzekomo obserwowany przez kilka lat, a w radiu transmitowano wywiady ze świadkami, którzy mieli go widzieć.
3. Twierdza Modlin, zwana dawniej Nowogieorgiewskiem, to umocnienia usytuowane na Mazowszu około trzydziestu kilometrów od Warszawy. Znajduje się tutaj cytadela położona na prawym brzegu Narwi oraz forty. Jest to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce twierdz. Niektóre z obiektów znajdujących się na terenie twierdzy można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Funkcjonuje tutaj również szlak turystyczny Baśki Murmańskiej.
8. Muzeum Historyczne w pobliskim Legionowie zostało usytuowane w willi z lat trzydziestych XX wieku. Znajdują się tutaj esponaty związane z historią miasta i okolic, a także zbiory archeologiczne zebrane podczas wykopalisk w tym regionie. Z pewnością jest to miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać niesamowitą historię i kulturę tych okolic.
9. Park Linowy i Karczma Artur to miejsce, w którym rodziny z dziećmi mogą spędzić nawet cały dzień na świetnej zabawie i z przerwą na znakomity obiad. Na terenie parku znajdują się liczne trasy z przeszkodami, które cechują się różnym stopniem trudności, a więc sprawdzą się w przypadku dzieci w różnym wieku.
10. Rezerwat przyrody “Wieliszewskie Łęgi” to florystyczny rezerwat utworzony w 1990 roku. Jest to miejsce, które zachęca do pieszych spacerów, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za aktywnym wypoczynkiem w pięknych okolicznościach przyrody. Na terenie rezerwatu rośnie wiele rzadkich i chronionych roślin z rodziny storczykowatych.
11. First Warsaw Golf znajdujące się w pobliskim Rajszewie to najlepsze i najstarsze pole golfowe w Polsce. Malownicze położenie w dorzeczu Wisły stanowi piękne urozmaicenie dla graczy, podobnie jak okalające pole ponadstuletnie dęby i wierzby. Na terenie kompleksu znajdują się Dom Klubowy, pole golfowe klasy mistrzowskiej, restauracja, a także Centrum Treningu Gry Krótkiej.
12. W sąsiadującym z Zegrzem Jadwisinie znajdują się liczne zabytki, które przyciągają miłośników historii. Warto zobaczyć tutejsze ruiny dworku Szaniawskiego, gdzie tworzył polski dramaturg i pisarz, Jerzy Szaniawski. Znajduje się tutaj również atrakcyjny zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku, a jego malownicze okolice przyciągają fanów spacerów.
13. Zegrze to doskonała i znacznie tańsza baza wypadowa dla tych, którzy mają zamiar zwiedzić atrakcje w Warszawie. Stolica Polski to miasto na europejskim poziomie, w którym nie brakuje fantastycznych galerii, muzeów, parków i zabytków. Warto zobaczyć starówkę i wiele miejsc, które świadczą o bogatej historii miasta. Do najlepszych muzeów zalicza się tutaj Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Muzeum Polin.
14. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w okolicy niewątpliwie jest Szanta Cafe. Lokal zachwyca pięknie urządzoną przestrzenią, ale jej największym walorem jest znakomite jedzenie. W karcie dań znajdują się dania mięsne, rybne i wegetariańskie, a także efektownie serwowane desery.