15 Ciekawostek o Twierdzy Modlin 🗺️

twierdza modlin
foto – Pixabay

Historia Twierdzy Modlin sięga wczesnego średniowiecza: pierwszy warowny gród powstał u styku Narwi, Wisły i Bugu już w XI wieku. Przez setki lat był to strategiczny punkt obrony kraju, rozbudowany najpierw podczas najazdów Szwedów, a następnie podczas napoleońskich wypraw na początku XIX wieku. Obecnie Twierdza Modlin stanowi jedną z największych atrakcji Mazowsza, którą zwiedzać można indywidualnie lub z przewodnikiem.

1. Twierdza Modlin położona jest w strategicznym węźle trzech rzek: Narwi, Bugu i Wisły. Znajduje się w województwie mazowieckim, tuż obok Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

2. W skład warowni wchodzi ogromna ilość budynków. Do najciekawszych i najlepiej zachowanych należy niegdysiejsze kasyno oficerskie, które dziś pełni rolę Wojskowego Domu Kultury. Na terenie obronnego kompleksu znajduje się również neogotycka Wieża Ciśnień z połowy XIX wieku, kilka prochowni, stara piekarnia, spichlerze i magazyny na zboże oraz Reduta Napoleona, w której niegdyś mieściła się również stajnia.

3. W kompleksie znajdują się dwa tarasy widokowe, z których rozciąga się wspaniały widok na Kampinoski Park Narodowy oraz malownicze tereny nad trzema dużymi rzekami. Tarasy mają wysokość 45 metrów, a wejście na nie jest możliwe każdego dnia w godzinach 10:00-18:00.

4. Podczas zwiedzania warowni warto odwiedzić Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, gdzie znajduje się wspaniała kolekcja umundurowania wojskowego z przełomie XIX i XX wieku.

5. Twierdzę Modlin można zwiedzać na własną rękę lub skorzystać z wycieczek z profesjonalnym przewodnikiem. Zwiedzanie trwa od 1,5 do nawet 3 godzin w zależności od wariantu wycieczki. Grupy zorganizowane mają także możliwość zorganizowania ogniska przy warowni.

6. W Twierdzy organizowane są różnego rodzaju przyjęcia i uroczystości. W obiekcie odbywają się m.in. imprezy firmowe, spotkania integracyjne, wieczory kawalerskie i dziecięce urodziny. Poza poczęstunkiem i możliwością zwiedzenia warowni, w obiekcie odbywają się także gry plenerowe o charakterze militarnym i przygodowym, zawody strzeleckie, prelekcje i poczęstunki.

7. Obiekty Twierdzy Modlin były wielokrotnie wykorzystywane jako plan filmowy polskich produkcji. W warowniach, spichlerzach i cytadelach nakręcono sceny m.in. do “Pana Tadeusza” i “Kilera” oraz takich seriali jak “Czas honoru”, “Ekstradycja” i “1983”.

8. Przez Twierdzę przechodzi Szlak Baśki Murmańskiej – gra miejska dla dzieci, dzięki której najmłodsi mogą poznać historię Twierdzy. Modele Baśki Murmańskiej czyli białego, polarnego niedźwiedzia, znajdują się przy najważniejszych atrakcjach i zabytkach na terenie całej warowni. Poszukiwanie symbolu niedźwiedzia to wspaniała atrakcja dla całej rodziny i możliwość obejrzenia najważniejszych punktów i obiektów Twierdzy Modlin.

9. Stowarzyszenie “Park Militarny Twierdzy Modlin” odpowiada za organizację imprez i spotkań o charakterze historycznym i militarnym. Prowadzą oni m.in. cykle rekonstrukcji historycznych, przede wszystkim bitew, do których dochodziło na terenie Warszawy.

10. Latem regularnie odbywają się nocne zwiedzania Twierdzy Modlin. Wycieczka trwa około 2,5 godziny i obejmuje zarówno zewnętrzne koszary warowni, jak i część podziemnych korytarzy. Uczestnicy wydarzenia mają ze sobą jedynie latarki oraz mogą wysłuchać nie tylko historycznych opowieści przewodnika, ale również mitów i legend, które dotyczą fortyfikacji.

11. Na terenie warowni znajduje się Royal Hotel, który dysponuje 36 pokojami o bardzo dobrym standardzie. W budynku hotelowym funkcjonuje restauracja Stara Pralnia, w której spróbować można dań kuchni polskiej i europejskiej, pysznych deserów oraz doskonałych, różnorodnych win.

12. Ciekawą atrakcją obiektu jest możliwość obejrzenia Wielkiej Wystawy Historycznej z… klocków. Wystawa zajmuje powierzchnię 1000 metrów kwadratowych, a umieszczone w niej zostały modele, dioramy, makiety, a także specjalne stanowiska, w których najmłodsi mogą spróbować swoich sił w układaniu klocków.

13. Na terenie Twierdzy Modlin znajduje się Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197. Jest to multimedialne muzeum, które pozwala na zaznajomienie się z historią samej Twierdzy, jak i całej Warszawy. Prezentowane są tu dokumenty, filmy, schematy działań wojskowych z czasów I i II wojny światowej. Dodatkowo w Centrum Edukacji Historycznej umiejscowiona została duża kolekcja umundurowania żołnierskiego oraz odznaczeń wojskowych.

14. Na Twierdzy Modlin odbywa się wiele wydarzeń cyklicznych, jednak to doskonałe miejsce do zorganizowania spotkania biznesowego czy dużego wydarzenia firmowego. Obiekt dysponuje dobrze wyposażonymi salami konferencyjnymi, a także ogromnym dziedzińcem, który może pomieścić nawet kilkadziesiąt tysięcy osób! Na życzenie klientów organizowane są rozgrywki paintballa, pokazy strzeleckie, ogniska i poczęstunki podczas pracowniczych imprez integracyjnych.

15. Dużą atrakcją Twierdzy Modlin jest możliwość sprawdzenia swoich strzeleckich umiejętności na profesjonalnym, multimedialnym symulatorze strzelania z karabinu maszynowego. Symulator znajduje się w Centrum Edukacji Historycznej. Dodatkowo odbywają się tu pokazy czołgów, samolotów oraz prezentacja prawdziwej broni, która wykorzystywana była w czasie I i II wojny światowej.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić