Radziejowice Turystycznie – Atrakcje 2024

radziejowice atrakcje
foto – Autorstwa Tdurden – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21575383

Radziejowice to niewielka wieś w powiecie żyrardowskim. Znajduje się w województwie mazowieckim, 40 kilometrów na zachód od Warszawy.

Sama nazwa nawiązuje do słynnego duchownego Michała Stefana Radziejowskiego, który właśnie tutaj się urodził. Właściwie przez trzy stulecia, począwszy od XV wieku, wieś znajdowała się w rękach rodu Radziejowskich. Później należały do Ossolińskich i Krasińskich. II Wojna Światowa miała zmienić wszystko i po jej zakończeniu wieś znalazła się w rękach państwa. To malownicza wieś, w której będzie można odpocząć od zgiełku miasta.

Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć w okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Najbardziej znanym i charakterystycznym miejscem w całej wsi jest Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach. Został zbudowany w stylu klasycystycznym i jest największą dumą mieszkańców. Od lat sześćdziesiątych stanowi siedzibę dla twórców kultury. Na terenie obiektu znajdują się również sale muzealne oraz niezwykle ciekawe wystawy czasowe.

2. Parafia św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach znajduje się przy ulicy Kubickiego. Budowla powstawała w pierwszej połowie XIX wieku. To prawdziwa gratka nie tylko dla entuzjastów architektury, ale również dla pasjonatów historii. W pobliżu kościoła znajduje się również zabytkowy dom wykonany z cegły. Niegdyś należał do organisty.

3. Przez Radziejowice przebiegają trzy piesze szlaki turystyczne. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością powinni się nimi zainteresować. To doskonała okazja do tego, by podziwiać wspaniałą przyrodę i najpiękniejsze zakamarki w okolicy.

4. W pobliskiej Kukłówce Zarzecznej znajduje się wspaniały modrzewiowy dworek należący niegdyś do wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego. Artysta mieszkał tutaj na przełomie XIX i XX wieku. Historyczne źródła donoszą, że to właśnie tutaj powstawały słynne dzieła malarza, m.in. Kaczeńce czy Bociany. Miłośnicy Chełmońskiego z pewnością powinni wybrać się w te rejony. W dworku do dnia dzisiejszego mieszkają potomkowie artysty.

5. Rodzice poszukujący wyjątkowej atrakcji dla dzieci powinni zwrócić uwagę na wspaniałe Sady Klemensa znajdujące się 36 kilometrów Radziejowic. To wspaniały park rozrywki dla całych rodzin, w których mnogość atrakcji przyprawia o zawrót głowy. Goście mają do dyspozycji karuzele, tory przeszkód, ciuchcie oraz tory saneczkowe. A to dopiero namiastka tego, co czeka nas po przekroczeniu progu.

6. Warto również wybrać się do położonego niedaleko Żyrardowa, a właściwie do Muzeum Mazowsza Zachodniego znajdującego się przy ulicy Karola Dittricha. Pomysł na powstanie takiego miejsca powstał już na początku XX wieku. Obecne zbiory zabierają gości w podróż pozwalającą zrozumieć historię miasta od podstaw. Mamy do dyspozycji cztery kategorie – ikonografię, etnografię, sztukę oraz historię.

7. Będąc w Radziejowicach warto wybrać się na obiad do Jadalni Pałacowej. Iście królewska sceneria robi ogromne wrażenie. Lokal serwuje doskonałej jakości jedzenie sięgające do tradycji kuchni kresów wschodnich oraz kuchni staropolskiej.

8. Park of Poland znajduje się w miejscowości o nazwie Wręcza. To zdecydowanie jedna z największych atrakcji w okolicy, do których warto się wybrać. Park wodny cieszy się mianem największego zadaszonego parku tego typu w całej Europie. Jest podzielony na trzy strefy tematyczne. Jamango Wodna Dżungla to ekscytujące miejsce z palmami, wodnymi atrakcjami i dzikimi rzekami. Jest równeż strefa relaksu, w której również znajdują się piękne palmy, ale większym zainteresowaniem cieszy się basen termalny. Ostatnia strega to Saunaria. Kompleks jest świetnym pomysłem dla rodzin pragnących odpocząć w iście egzotycznych i rajskich warunkach.

9. Będąc w pobliskich Skierniewicach warto wybrać się na wycieczkę do Muzeum Historycznego Skierniewic. To wspaniale zaaranżowane muzeum znajduje się w dosyć niepozornym budynku z czerwonej cegły. W środku jednak będziemy mogli dogłębnie poznać historię miasta. Jest to zdecydowanie miejsce godne polecenia.

10. Aqua Żyrardów to kolejne miejsce godne zainteresowanie w przypadku wyjątkowej niepogody lub chęci spędzenia czasu w sposób aktywny i doskonałych ku temu warunków. Kompleks zawiera basen rekreacyjny oraz świetne sauny, w których będzie można wypocząć po intensywnym dniu.

11. Na terenie Radziejowic znajdziemy kilka świetnych szlaków rowerowych. To świetna propozycja dla osób, które nie wyobrażają sobie wypoczynku bez aktywności fizycznej. Jeden ze szlaków nazywa się “Śladami Chełmońskiego”. Mamy również do dyspozycji trasę “Milczących Pomników Historii”.

12. W pobliskim Mszczonowie znajduje się z kolei kompleks o nazwie Termy Mszczonów. W jego obrębie znajdują się baseny ze słodką wodą, której temperatura osiąga nawet do 30 stopni Celsjusza.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić