Kobyla Góra – Informacje i Ciekawostki

kobyla góra
foto – Wikipedia

Kobyla Góra to niewielka wieś w województwie wielkopolskim, która słynie przede wszystkim z pobliskiego zbiornika Blewązka – świetnie zagospodarowany obszar stanowi dużą atrakcję turystyczną wśród mieszkańców okolicznych miejscowości. Kobyla Góra doceniana jest za ciszę i spokój, kameralną atmosferę oraz doskonałe zaplecze gastronomiczne i noclegowe.

1. Zabytki Kobylej Góry

Podczas pobytu w Kobylej Górze warto zwrócić uwagę na pozostałości po dawnej świetności osady. Znajduje się tu malowniczy rynek, a także piękny, ceglany kościół, który wybudowany został w 1894 roku. Przy rynku umiejscowionych jest wiele zabytkowych, klasycystycznych kamienic, które cechują się bogatym zdobieniem i ornamentami.

2. Zalew Blewązka

Zalew Blewązka to sztucznie utworzony zbiornik zaporowy o powierzchni 18 hektarów, którego głębokość sięga 7 metrów. Zbiornik cechuje się gęstym zarybieniem – w wodach Blewązki żyją m.in. karasie, sumy, szczupaki, liny, okonie i wzdręgi.

3. Plaże i infrastruktura wypoczynkowa

Cały Zalew Blewązka jest świetnie zagospodarowany turystycznie. Znajduje się tu kilka wydzielonych, piaszczystych plaż, które doskonale nadają się do wypoczynku z dziećmi. Dookoła zbiornika rosną gęste bory sosnowe, przez które prowadzą piesze i rowerowe ścieżki. Przy brzegach Zalewu Blewązka znajdują się wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkółka windsurfingu, przystań żeglarska oraz obiekty rozrywkowe i gastronomiczne.

4. Wzgórza Ostrzeszowskie

Wzgórza Ostrzeszowskie to malowniczy, pagórkowaty teren, który przyciąga miłośników podziwiania pięknych widoków. Najwyższym szczytem jest wzgórze o nazwie Kobyla Góra o wysokości 284m n.p.m.). Przez Wzgórza Ostrzeszowskie przebiega kilka szlaków pieszych, które doceniane są ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe.

5. Piesze szlaki w okolicach Kobylej Góry

W okolicach Kobylej Góry znajduje się kilka pieszych szlaków. Najdłuższym z nich jest pieszy szlak czerwony, który ma łączną długość 52 kilometrów i przebiega przez najważniejsze miejsca w całej gminie. Czerwony szlak turystyczny przebiega m.in. przez szczyt wzgórza Kobyla Góra oraz liczne miejscowości o historycznym znaczeniu (Parzynów, Bierzów, Ostrzeszów).

6. Święto Chleba

W miejscowości Bierzów co roku w maju organizowane jest Święto Chleba. Uroczystości otwierają procesje religijne i nabożeństwa, a następnie odbywają się koncerty, pokazy artystyczne, jarmarki i degustacje tradycyjnie wyrabianego pieczywa. Dużą atrakcją Święta Chleba jest występ lokalnej orkiestry dętej.

7. Ostrzeszów

Ostrzeszów to największe miasto w okolicach Kobylej Góry, które położone jest około 10 kilometrów od Zalewu Blewązka. W Ostrzeszowie warto odwiedzić Muzeum Regionalne, w którym umieszczono ciekawą ekspozycję o charakterze historyczno-etnograficznym. W mieście znajdują się również pozostałości po średniowiecznym zamku, wybudowanym na zlecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku.

8. Transwielkopolska Trasa Rowerowa

Przez Ostrzeszów oraz Wzgórza Ostrzeszowskie przebiega część Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej. Cały szlak ma długość 480 kilometrów i przebiega przez najpiękniejsze tereny Wielkopolski oraz przez najważniejsze miasta w całym regionie.

9. Atrakcje dla dzieci w okolicach Kobylej Góry

W okolicach Kobylej Góry znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. W Ostrzeszowie znajduje się strzeżone, zewnętrzne kąpielisko ze zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi. Warto wybrać się również do nieodległej miejscowości Górecznik, gdzie położony jest Rodzinny Park Przygód i Edukacji. Kompleks umiejscowiony jest dookoła malowniczego stawu, a na jego terenie rozmieszczone zostały zagrody ze zwierzętami, karuzele i atrakcje dla dzieci i młodzieży oraz ścieżki edukacyjne dla najmłodszych.

10. Zabytkowe miejscowości w gminie Kobyla Góra

W okolicach zbiornika Blewązka położonych jest kilka zabytkowych miejscowości. W Myślniewie znajduje się dwór “Resztówka”, w którym obecnie umiejscowiona jest stadnina konna. W Parzynowie odwiedzić można osiemnastowieczny, drewniany kościół, gdzie umieszczono wiele barokowych i renesansowych dzieł sztuki (głównie obrazów, ołtarzy i rzeźb).

11. Noclegi w Kobylej Górze

Kobyla Góra posiada świetne zaplecze noclegowe. Na terenie miejscowości znajdują się pensjonaty, apartamenty, kwatery udostępnione przez prywatnych gospodarzy, a także obiekty o charakterze agroturystycznym. Nad samym zalewem Blewązka znajduje się duża sala weselna, w której funkcjonuje hotel i restauracja. Niskobudżetową opcją jest wynajem miejsca na polu namiotowym przy jeziorze.

12. Dni Kobylej Góry

Nad zalewem Blewązka co roku w lipcu odbywają się Dni Kobylej Góry (zwane również “imieninami” miejscowości”). Największą atrakcją imprezy są organizowane corocznie koncerty –  w Kobylej Górze wystąpiły takie gwiazdy, jak Halina Frąckowiak, zespół Kombii i zespół BOYS oraz belgijski DJ i piosenkarz Danzel.

13. Kuchnia regionalna województwa wielkopolskiego

Regionalna kuchnia województwa wielkopolskiego jest bardzo smaczna, pożywna i prosta. Do typowych dań, które warto spróbować podczas wypoczynku w regionie, należą “szare kluski” (przygotowywane z surowych, tartych ziemniaków), pieczona kaczka z jabłkami oraz golonka, która tradycyjnie podawana jest z młodą kapustą i pieczonymi ziemniakami.

14. Gdzie zjeść w Kobylej Górze?

W Kobylej Górze znajduje się kilka obiektów gastronomicznych. Warto spróbować tradycyjnych dań kuchni wielkopolskiej w Drewnianej Chacie i skosztować potraw europejskich (m.in. świetnych makaronów i sznycli) w Restauracji Jantar. Doskonałe dania mięsne (np. żeberka, szaszłyki, golonki) serwowane są w restauracji Słoneczne Tarasy. Dodatkowo w sezonie letnim nad zbiornikiem Blewązka funkcjonują punkty z szybkimi przekąskami, lodami i daniami obiadowymi.

15. Historia w pigułce

Najstarsze wzmianki o Kobylej Górze pochodzą już z roku 1295 – początkowo była to niewielka osada, która w szybkim czasie zyskała prawa miejskie. O dużym znaczeniu miejscowości świadczy dwukrotne uzyskanie przywilejów organizowania jarmarków, które niegdysiejsze miasto zyskało w XVI wieku. Obecnie Kobylą Górę zamieszkuje około 2 tysięcy osób, jednak w sezonie letnim przyjeżdżają tu turyści z całego regionu.

5/5 - (2 votes)
1 comment
  1. Świetne miejsce. Można przyjechać z psem. Świetne gofry z bitą śmietaną i owocami serwuje bar przy parkingu od strony Kobylej Góry. Można tam dostać również pyszne lody Zielona Budka. I zjeść to wszystko na zewnątrz, przy stołach na trasie i na piasku. Pies nie przeszkadza nikomu. Jest też WC o dobrym standardzie.
    Ścieżki spacerowe przepiękne. Miejsce niezwykłe klimatyczne. Wstęp wolny. Spędzamy tam każdy wolny weekend, choć mamy do przejechania ok.35 km.
    Woda w zbiorniku czysta. Czasem się zazielenią, ale niegroźnie. Dużo ryb, kaczki pływają pomiędzy ludźmi. Zupełnie się nie boją.
    Sosnowe bory piękne. Plaże piaszczyste.
    Wspaniałe miejsce.
    Dla dzieci, dorosłych, emerytów i psiarzy. Dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić