Atrakcje Serock 2024 🗺️ Co warto tutaj zobaczyć ?

serocki rynek
foto – Autorstwa Alina Zienowicz Ala z – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6228472

Serock – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, które usytuowane jest na Jeziorem Zegrzyńskim, naprzeciw ujścia Bugu do Narwi. Zajmuje powierzchnię 13,43 km2 i zamieszkiwane jest przez ponad 4 tys. osób.

Co warto zobaczyć w Serocku ?

1. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich – ekspozycje dotyczą historii Serocka i Zegrza, powstań narodowych, czasów napoleońskich, wojen światowych oraz współczesnego miasta. Można zobaczyć m. in. kopie zabytków archeologicznych odnalezionych podczas badań w latach 60. XX w. na grodzisku zwanym Barbarka, interaktywną mapę dziejów Serocka czy artefakty z dawnej kolekcji militariów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

2. Grodzisko Barbarka – wzniesienie, na którym znajdował się średniowieczny gród, którego rozwój przypadał na XI-XIII w. W miejscu tym znajduje się tablica informacyjna oraz makieta dawnego grodu. Ze wzgórza można podziwiać ujście Bugu do Narwi.

3. Rynek miejski – miejsce, gdzie już w czasach średniowiecznych odbywały się jarmarki. Do dziś zachował się układ urbanistyczny z tego okresu. Z czasów przed II wojną światową zachowało się tylko kilka kamienic, pozostałe zostały odbudowane w okresie powojennym. W kamienicy nr 3 znajduje się cukiernia „Pychotka”, w której kupić można tzw. precle serockie. Ratusz stojący w rynku powstał w stylu neogotyckim w latach 1995-1997.

4. Plaża miejska – znajduje się nad brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego, w pobliżu Bulwaru Nadnarwiańskiego. Posiada zaplecze sanitarne i gastronomiczne. W pobliżu znajdują się boiska do siatkówki i koszykówki, stoły do szachów i tenisa, wodny plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa i molo z przystanią. Ścieżkami spacerowymi odchodzącymi od plaży można dojśc po 800 m w kierunku północnym do wsi Wierzbica a po 4,2 km w kierunku południowym do wsi Jadwisin.

5. Trakt spacerowy – prowadzi w najciekawsze miejsca Serocka. Na jego trasie znajdują się nadrzeczne jary, Plac Litewski, na którym w sezonie letnim organizowane są warsztaty rzemieślnicze, główna ulica miasta czyli ulica Pułtuska czy też dom, w którym w 1948 r. miał nocować Pablo Picasso.

6. Rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim – rozpoczynają się z serockiego molo i są organizowane w miesiącach letnich. Rejs trwa 45 minut, a bilety można kupić przed nim u kapitana jednostki. Statek Albatros, który zabiera turystów, jest eksploatowany przez Żeglugę Mazowiecką. Ponadto kursują katamarany Albatros 1 i Albatros 2, którymi można dostać się do leżącej na drugim brzegu Narwi wsi Cupel bądź do położonej nad Bugiem miejscowości Arciechów. Do Serocka odbywają się również rejsy statkiem „Zefir” z przystani przy warszawskim Żeraniu.

7. Szlaki turystyczne – przez Serock przebiega czerwony szlak, który prowadzi wzdłuż brzegu Zalewu Zegrzyńskiego do rezerwatu „Jadwisin” i rezerwatu „Wąwóz Szaniawskiego”. Nad brzegiem jeziora wytyczona została ścieżka dydaktyczna. Żółty szlak turystyczny prowadzi m. in. przez rezerwat „Zegrze”.

8. Szlak Serocki żółty – szlak rowerowy, który tworzy pętlę z początkiem i końcem na serockim rynku. Liczy 35,5 km. Na jego trasie znajduje się m. in. dawny zajazd pocztowy, grodzisko i kościół parafialny w Serocku, zespoły dworsko-parkowe w Jadwisinie i Zegrzynku, obserwatorium astronomiczne w Borowej Górze, rezerwaty przyrody „Zegrze”, „Jadwisin” i „Wąwóz Szaniawskiego” czy też liczne pomniki przyrody.

9. Park linowy w Jachrance – składa się na niego 80 przeszkód o łącznej długości 649 m. Podzielone są one na 4 trasy, obejmujące trasę maluch, trasę junior, trasę standard i trasę trudną. W parku linowym istnieje możliwość zorganizowania przyjęcia urodzinowego dla dziecka.

10. Skansen Kultury Ludowej i Ziemiańskiej w Kuligowie – obejmuje dworek szlachecki, wiejską chatę, kuźnię, spichlerz, stodołę, oborę i wozownię. Szczególną ozdobą są rzeźby w drewnie wykonane piłą spalinową przez Marka Gołaszewskiego. Na terenie skansenu kręcone były ujęcia do filmów „Jasminum” z 2006 r. czy też „Pornografii” z 2003 r., których reżyserem był Jan Jakub Kolski.

11. Centrum Rekreacji Nieporęt – na terenie obiektu znajduje się Aquapark Fala oferujący basen sportowy i rekreacyjny, wannę z hydromasażem oraz zjeżdżalnię o długości ok. 70 m. Na terenie obiektu znajduje się ponadto sauna sucha, w której temperatura dochodzi do 110 st. C.

12. Panzer Farm w Chrcynnie – znajduje się na terenie, gdzie stacjonowała jednostka Wojsk Obrony Rakietowej Układu Warszawskiego. W ramach Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej można zobaczyć pojazdy wojskowe produkcji amerykańskiej, niemieckiej, radzieckiej, szwajcarskiej, czeskiej i brytyjskiej. Ponadto w ofercie znajdują się przejażdżki pojazdami militarnymi, zajęcia z bronią czy też ćwiczenia poligonowe. Na terenie obiektu istnieje możliwość zorganizowania eventu militarnego, np. wieczoru kawalerskiego.

13. Kościół pw. Zwiastowania NMP – powstał w XVI w. i dawniej nosił wezwanie św. Wojciecha, patrona Serocka. Wewnątrz na uwagę zasługują dwa portale w prezbiterium pochodzące z czasów budowy świątyni, późnobarokowy ołtarz z 1775 r., rokokowe ołtarze boczne, chrzcielnica, ambona z 1775 r. oraz tablice epitafijne. Stacje drogi krzyżowej zostały wyrzeźbione w 1937 r. przez Zofię Trzcińską-Kamińską. W 2013 r. w tymże kościele odbył się ślub piłkarza Roberta Lewandowskiego z Anną Stachurską.

Serockie plenery wykorzystywane były w filmie „Ogród Luizy” z 2007 r. w reżyserii Macieja Wojtyszki, a także serialach „Miasteczko”, „ Barwy szczęścia” czy „Siostry”.

Serock – krótko historycznie

Pierwsza wzmianka o Serocku pochodzi z tzw. falsyfikatu mogileńskiego, dokumentu z poł. XII w. Początkowo gród nosił nazwę Syrozch, która w kolejnych wiekach ewoluowała w Syroczecz i Seroczec. Gród położony był pomiędzy dwoma wąwozami, przy szlaku lądowym prowadzącym wzdłuż Bugu z Mazowsza do Prus i na Ruś.

Prawa miejskie zostały nadane Serockowi w 1417 r. Prawdopodobnie w I poł. XV w. na serockim rynku powstał ratusz. W kolejnych wiekach wojny szwedzkie przyczyniły się do niemal całkowitego zniszczenia Serocka. Za czasów Napoleona powstały plany, by ufortyfikować Serock wraz z Pragą i Modlinem, jednak ostatecznie tylko Modlin stał się twierdzą.

10 grudnia 1812 r. w Serocku zatrzymał się Napoleon, który wracał spod Moskwy. W XIX w. Serock stracił prawa miejskie. Odzyskał je dopiero po I wojnie światowej, w 1922 r. II wojna światowa przyniosła olbrzymie zniszczenia i wyludnienie miasta. Po wojnie historyczna zabudowa miasta została odbudowana.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić