11 Ciekawostek o Muzeum Wsi Mazowieckiej

Muzeum Wsi Mazowieckiej
foto = Pixabay

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to wyjątkowo malowniczy skansen, który w sugestywny sposób ukazuje, jak wyglądało życie na wsi w XIX i XX wieku. To doskonałe miejsce na wycieczkę rodzinną, a dawne zagrody zachwycą również najmłodszych zwiedzających. Oto kilka ciekawostek na temat muzeum.

1. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zostało założone w 1971 roku jako regionalne muzeum etnograficzne.

2. Muzeum znajduje się na styku dwóch rzek, Sierpnicy i Skrwy, i zajmuje nieco ponad sześćdziesiąt hektarów. Na jego terenie zgromadzono ponad osiemdziesiąt obiektów architektonicznych.

3. W skład kolekcji eksponatów w skansenie wchodzą między innymi zagrody chłopskie z przełomu XIX i XX wieku, rekonstrukcja dworku szlacheckiego czy drewniany kościół z Drążdżewa, który pochodzi z XVIII wieku.

4. W Muzeum Wsi Mazowieckiej znajdują się również obiekty stanowiące tak zwaną małą architekturę, a więc wiatrak kozłowy, który jest najstarszym i najbardziej prymitywnym typem wiatraka w Europie, a pojawił się już w XII wieku w Belgii. Ten rodzaj wiatraka był wykonywany z drewna i cieszył się ogromną popularnością na kontynencie przez całe stulecia.

5. W skansenie znajdują się również stałe wystawy, takie jak Powozownia oraz wystawy poświęcone regionalnej rzeźbie. Na terenie Muzeum znajduje się w sumie ponad trzynaście tysięcy różnych eksponatów, które zainteresują wszystkich, którzy pasjonują się polskim folklorem i sztuką regionalną.

6. Muzeum otrzymało wiele prestiżowych nagród, a wśród nich statuetkę VIP Biznesu w kategorii działalność kulturalna Promotor Kultury 2019 oraz wyróżnienie w plebiscycie FOCUS NA MAZOWIECKIE w kategorii “Miejsce najciekawsze przyrodniczo”.

7. Turyści odwiedzający muzeum mogą za dodatkową opłatą przejechać się wozem albo powozem konnym, a zimą wybrać się na kulig w pięknych okolicznościach przyrody.

8. Na terenie muzeum funkcjonuje szkółka jeździecka, gdzie znajdują się konie z własnej hodowli. To miejsce idealne dla tych, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z końmi.

9. Skansen może być wynajmowany w najróżniejszych formach. Na jego terenie można urządzać ogniska z różnych okazji, zorganizować piknik albo kiermasze rękodzieła, podczas których wystawcy sprzedają swoje produkty w pięknym otoczeniu. Możliwe jest również wynajęcie sal konferencyjnych.

10. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oferuje również wieczorne zwiedzanie. Warto się na nie zdecydować, ponieważ po zmroku dziewiętnastowieczne zagrody wyglądają niezwykle czarująco.

11. Muzeum w Sierpcu położone jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Oddalone jest od Warszawy o 160 km i można tutaj dojechać ze stolicy w niecałe 2 godziny.

4/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić