Jezioro Śniardwy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

śniardwy
foto – Pixabay

Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce, które znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych, pięknych, piaszczystych plaż oraz świetnie rozwiniętego zaplecza turystycznego. Nie brakuje tu barów i restauracji serwujących lokalne specjały, atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz malowniczych widoków, które zapierają dech w piersiach.

1. Jezioro Śniardwy zajmuje obszar ponad 113 kilometrów kwadratowych. Jezioro ma charakter polodowcowy – jego przeciętna głębokość to około 5m, zaś głębokość maksymalna to 23,4m.

2. Cały zbiornik wodny znajduje się na terenie, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych przyrodniczo terenów w kraju. Mazurki Park Krajobrazowy obejmuje obszar ponad 55 tysięcy hektarów, który zamieszkują m.in. żółwie błotne, skorupiaki (kiełże), liczne gatunki ptaków (orliki, bociany, puchacze, cietrzewie, kormorany i żurawie) oraz duża ilość gatunków ssaków (np. wilki szare, gronostaje, bobry, jelenie, kuny i lisy).

3. Samo jezioro również jest zaliczane do najpiękniejszych jezior w Polsce.

4. Jezioro Śniardwy to jezioro polodowcowe o charakterze morenowym. Częstym widokiem są tu wypłycenia, w których znajdują się głazy narzutowe sięgające niemal powierzchni tafli wody. Duża część wybrzeża jeziora jest trudno dostępna z powodu gęstego sitowia, które sięgać może nawet 200 metrów wgłąb zbiornika wodnego.

5. Dookoła jeziora rozciągają się gęste lasy sosnowe i świerkowe Puszczy Piskiej. Na obszarze całej puszczy znajduje się więcej malowniczych jezior m.in. Jezioro Łuknajno (będące domem dużej populacji łabędzia niemego), wspaniałe Jezioro Rynnowe doceniane przez miłośników kajakarstwa oraz Jezioro Bełdany, które słynie z doskonałej bazy rekreacyjnej.

6. Najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową w pobliżu Jeziora Śniardwy są Mikołajki. Podczas pobytu w tym mieście warto odwiedzić tutejszy port, Muzeum Reformacji Polskiej oraz piękną promenadę wzdłuż brzegu Jeziora Mikołajskiego.

Dookoła Jeziora Śniardwy znajdują się również liczne mniejsze miejscowości wypoczynkowe – Nowe Guty, Suchy Róg czy Dybowo.

7. Wyjątkową atrakcją wybrzeża Jeziora Śniardwy jest niewielka wieś Popielno, której historia sięga XVII wieku. Podziwiać tu można wspaniałe, osiemnastowieczne zabudowania, kolorowe mazurskie chałupy i dobrze zachowane spichlerze. W Popielnie znajduje się również stary cmentarz poniemiecki z przełomu XVIII i XIX wieku oraz zabytkowa kuźnia.

8. Jezioro Śniardwy to miejsce, które uwielbiane jest przez miłośników sportów wodnych – kajakarzy, żeglarzy i fanów windsurfingu. Z powodu naturalnych warunków odradza się jednak wypływanie w rejsy osobom niedoświadczonym. Niektóre części jeziora oznakowane są bojami i żegluga wzdłuż tras jest stosunkowo bezpieczna przy sprzyjających warunkach pogodowych.

9. Na Jeziorze Śniardwy znajduje się aż 8 wysp. Najpopularniejsza wśród turystów jest wyspa Czarci Ostrów, która jest stosunkowo wysoka i mniej podmokła od pozostałych. Ciekawostką jest, że niegdyś na wyspie znajdował się port oraz zabudowania pruskie, a miejsce to – wraz z pobliską Wyspą Pajęczą – było prawdopodobnie miejscem pogańskich kultów.

10. Najpiękniejszy widok na największe jezioro w Polsce rozciąga się z wieży widokowej w miejscowości Łuknajno. Podczas zwiedzania miejscowości warto również odwiedzić piękny dwór szlachecki z XIX wieku.

11. Jezioro Śniardwy zamieszkują m.in. szczupaki, okonie, leszcze, sandacze, płocie i węgorze. Zbiornik uznawany jest za jedno najgęściej zarybionych jezior w Polsce, co doceniają doświadczeni wędkarze z całego kraju.

12. W okolicach zbiornika wodnego często dochodzi do silnych wiatrów, nierzadko występują tu wysokie, niebezpieczne fale, a nawet sztormy. Do jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń doszło w 2007 roku, kiedy to silny wiatr w ciągu zaledwie 10 minut spowodował śmierć dwunastu osób oraz zniszczył dziesiątki statków, motorówek i żaglówek.

13. Jedna z najpiękniejszych i najlepiej zagospodarowanych plaż na wybrzeżu Jeziora Śniardwy znajduje się w miejscowości Nowe Guty. Miękka, piaszczysta plaża charakteryzuje się łagodnym zejściem do przejrzystej, czystej wody. W okolicy znajdują się m.in. wypożyczalnie sprzętu sportowego, liczne lokale gastronomiczne oraz hotele, pensjonaty i domki wypoczynkowe.

14. Dookoła Jeziora Śniardwy ciągnie się wspaniała trasa rowerowa, która ma długość około 100 km. Jej pokonanie zajmuje od 6 do 9 godzin w zależności od liczby przystanków.

15. Z Jeziorem Śniardwy wiąże się ciekawa legenda o Królu Sielaw. Według niej żyjący w jeziorze Król Sielaw był postrachem tutejszych rybaków, aż do momentu, w którym został złapany w rybackie sieci. Obiecał jednak mieszkańcom pobliskich osad obfite połowy w zamian za ocalenie życia. Rybacy zgodzili się, jednak przykuli Króla Sielaw do brzegu akwenu. Do dziś jego podobiznę zobaczyć można w samym centrum Mikołajek.

16. Podczas pobytu nad Jeziorem Śniardwy z pewnością warto spróbować lokalnej kuchni. W restauracjach i lokalach nad brzegiem akwenu serwowane są świeżo wyłowione, smażone lub grillowane ryby – dużą popularnością cieszą się sandacze i węgorze. W regionalnych potrawach Mazur zauważyć można wpływy kuchni niemieckiej, polskiej i litewskiej. Do najpopularniejszych dań kuchni mazurskiej należą m.in. pierogi z kaszą gryczaną i skwarkami, kartacze, regionalna zupa rybna oraz placki ziemniaczane serwowane z podsmażonym boczkiem i śmietaną.

4.4/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić