Mazurski Park Krajobrazowy położony jest w województwie warmińsko-mazurskim i jest jednym z największych parków krajobrazowych w całej Polsce. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu i imponujące widoki co roku przyciąga wielu turystów z całego kraju i nie tylko.
Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Powierzchnia całkowita Mazurskiego Parku Krajobrazowego wynosi 53655 hektarów i to właśnie tutaj znajduje się największe polskie jezioro, Śniardwy. Do innych jezior na terenie parku należą również Łuknajno, Mokre, Bułdany czy Zdróżno.
2. W skład parku wchodzi część rzeki Kurtyni oraz północna część Puszczy Piskiej, która jest największym kompleksem leśnym na całych Mazurach. Puszcza rozciąga się na terenie szesnastu gmin, a na jej terenie znajdują się liczne rezerwaty przyrody takie, jak “Pierwos”, “Piłaki” czy “Strzałowo”.
3. Mazurski Park Krajobrazowy jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Żyją tutaj między innymi jeleń, sarna europejska, dzik, zając, jenot, gronostaj, wydra, wilk i bóbr. To również miejsce, w którym można zaobserwować ogromną ilość ptaków, a wśród nich orła krzykliwego, bociana czarnego, kormorana zwyczajnego, rybitwę czarną i wiele innych.
4. Kiełże stanowią unikat fauny Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Są to skorupiaki uznawane za morski relikt polodowcowy, które występują w jeziorze Bełdany oraz w rzece Krutyni.
5. W pobliskiej osadzie Popielno znajduje się hodowla koników polskich, które wywodzą się bezpośrednio od leśnych koni, tarpanów. Żyły one kiedyś na terenie Polski. W stadzie znajduje się około stu sztuk, a w tej samej miejscowości funkcjonuje również muzeum, w którym można zobaczyć dawne powozy i sanie.
6. Mazurski Park Krajobrazowy zachwyca bogatą florą. Na jego terenie rośną setki roślin, z których część uznawana jest za wyjątkowo rzadkie i znajduje się pod ścisłą ochroną. Wśród roślinnych reliktów znajdują się między innymi widłoząb długolistny, torfowiec czy też mszar.
7. “Stary Czapliniec” to ornitologiczny rezerwat przyrody znajdujący się w pobliżu jeziora Śniardwy. Został utworzony w latach czterdziestych XX wieku i chroni mający dwieście lat drzewostan, w którym żyją ptaki drapieżne. Gniazdują tutaj kormorany, bieliki, krogulce i jastrzębie.
8. “Królewska Sosna” to rezerwat leśno-torfowiskowy, który przylega do Jeziora Mokrego. Znajduje się tutaj mieszany starodrzew mający około dwustu lat, a także oraz reliktowa flora torfowisk wysokich. Atrakcją rezerwatu jest dąb liczący sobie niemal 400 lat.
9. Krutynia Dolna to krajobrazowo-florystyczno-faunistyczny rezerwat przyrody, na terenie którego znajduje się dolny odcinek rzeki Krutyni oraz jezioro Gardyńskie, Malinówko, Smolak i Dłużec. Znajdują się tutaj naturalne ekosystemy wodne, torfowiska oraz siedliska drapieżnych ptaków. Jest to miejsce, w którym można odpocząć od gwaru i zgiełku miast, a przede wszystkim podziwiać dziką przyrodę.
10. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajdują się liczne ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne, dzięki którym można połączyć przyjemne z pożytecznym, a mianowicie spacer w pięknym miejscu z nauką o tutejszej przyrodzie. Wiele ze szlaków doskonale sprawdzi się w przypadku wycieczek rodzinnych z dziećmi w różnym wieku.
11. Ruiny mostu kolejowego w Ukcie to malowniczy element parku. Są to pozostałości kolei jednotorowej, która jeździła na trasie z Mrągowa do Rucianych Nid. Trudno dziś uwierzyć, że kiedyś odbywał się tutaj regularny ruch pasażerski i towarowy.
12. Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów to niezwykłe miejsce, w którym można zgłębić historię i tajniki sztuki ludowej. Patronka muzeum urodziła się w 1922 roku i poświęciła życie na pielęgnowanie regionalnej sztuki. W muzeum można podziwiać niesamowite artefakty wykonane przez lokalnych artystów na przestrzeni lat.