1. Liczba ludności Warszawy wynosi 1 776 000, stan na 2019 rok.
2. Aż 200 tysięcy mieszkańców to studenci.
3. Warszawa znajduje się na 7 miejscu największych stolic Unii Europejskiej.
4. Miasto Warszawa zajmuje powierzchnię 517 kilometrów kwadratowych.
5. Historyczne Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
6. Warszawę odwiedza ponad 8 mln turystów rocznie.
7. Pierwsze grody obronne na terenie dzisiejszej Warszawy znajdowały się na Bródnie i Jazdowie.
8. Zaprojektowany przez polskiego architekta Jakuba Szczęsnego Dom Kereta w Warszawie jest uważany za najwęższy dom na świecie.
9. Dokładne pochodzenie nazwy jest niepewne i nie zostało do końca ustalone. Pierwotnie Warszawa była nazwą małej osady rybackiej położonej nad brzegiem Wisły. Jedna z teorii głosi, że Warszawa oznacza „należący do Warsza”, przy czym Warsz jest skróconą formą staropolskiego imienia męskiego Warcisław, które etymologicznie związane jest z Wrocławiem.
10. Pierwsza warszawska giełda papierów wartościowych została założona w 1817 roku i działała do II wojny światowej. Została przywrócona w kwietniu 1991 roku, po zakończeniu powojennej komunistycznej kontroli nad krajem i przywróceniu gospodarki wolnorynkowej.
11. Warszawa wytwarza ponad 15% dochodu narodowego Polski.
12. Jedną z najbardziej znanych osób urodzonych w Warszawie była Maria Skłodowska-Curie, która osiągnęła międzynarodowe uznanie za swoje badania nad radioaktywnością i była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla.
13. Pierwszy odcinek Metra Warszawskiego został otwarty w 1995 roku, początkowo z 11 stacjami.
14. Warszawa jest jedynym miastem w UE, w którym znajduje się rezerwat przyrody Jeziorko Czernikowskie, położony w centrum miasta.
15. Zamek Królewski w Warszawie jest rezydencją zamkową, która przez wieki służyła jako oficjalna rezydencja polskich monarchów.
16. Warszawskie Łazienki są jednym z największych zespołów pałacowo-parkowych w Europie.
17. Warszawa zyskała nowy tytuł Miasta Feniksa ze względu na całkowitą odbudowę po wojnie, która pozostawiła 85% budynków w ruinach.
18. Warszawa nazywana jest również stolicą słodyczy, ponieważ to właśnie tutaj swoją działalność rozpoczęła najbardziej rozpoznawalna w kraju firma produkująca słodycze – E. Wedel.
19. Położone w Warszawie międzynarodowe lotnisko im. Fryderyka Chopina jest największym lotniskiem w Polsce pod względem pasażerów. W 2020 obsłużyło 5 473 000 pasażerów.
20. Warszawa może poszczycić się otwarciem pierwszej na świecie oficjalnej biblioteki w 1747 r.