Sierpc Turystycznie 🗺️ Co można tutaj zobaczyć ?

sierpc atrakcje - ratusz
foto – Autorstwa Michelangelo at pl.wikipedia, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2793990

Sierpc – miasto w województwie mazowieckim, znajdujące się 120 kilometrów od Warszawy. Położone jest przy ujściu rzeki Sierpienicy do Skrwy. Zajmuje powierzchnię 18,6 km2, a zamieszkiwane jest przez ok. 18 tys. osób.

Co warto odwiedzić w Sierpcu ?

  1. Muzeum Wsi Mazowieckiej – skansen, na który składa się grupa 72 obiektów mieszkalnych, gospodarczych, sakralnych, przemysłowych oraz należących do tzw. małej architektury. Rozlokowane są w tzw. rzędówkę, jeden z typów XIX-wiecznych wsi. Zbiory muzeum obejmują również ponad 15 tys. eksponatów ruchomych w postaci m. in. przedmiotów gospodarstwa domowego, narzędzi i maszyn rolniczych, warsztatów rzemieślniczych, mebli, obiektów kultu religijnego czy zabawek. Szczególną kolekcję stanowi ok. 1000 rzeźb ludowych twórców pochodzących z tzw. sierpeckiego ośrodka rzeźby.
  2. Karczma Pohulanka – znajduje się na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej. Specjalnością lokalu jest wypiekany na miejscu chleb o wadze 7 kg, który następnie podawany jest gościom ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Wśród specjałów znajdują się ponadto bigos, zupa grzybowa na kwasie z kapusty, żurek na białej kiełbasie, kaszanka na ciepło czy kluchy kartoflane ze skwarkami i twarogiem.
  3. Ratusz – znajduje się w centrum miasta i należy do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Powstał w w latach 1837-1841 w stylu klasycystycznym. W 1844 r. dobudowana została wieżyczka z zegarem i latarnią. We wnętrzu m. in. prezentowane są wystawy czasowe muzeum. Obecnie obiekt jest nieczynny ze względu na renowację, ale w 2022 r. remont ma dobiec końca.
  4. Kościół parafialny pw. św. Wita, Modesta i Krescencji – stanowi najstarszy zabytek Sierpca. Dokładna data powstania świątyni nie jest znana, lecz są pewne przesłanki przemawiające za tym, że mogło to mieć miejsce nawet w XI w. We wnętrzu na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z I poł. XVIII w., późnobarokowy ołtarz boczny z II poł. XVIII w. czy też organy rokokowe z II poł. XVIII w.
  5. Zabytkowy układ urbanistyczny i zabudowa – Sierpc posiada dwa rynki – Stary Rynek, obecnie plac Wyszyńskiego, wytyczony w XIV w. oraz Nowy Rynek, plac handlowy oddany do użytku w końcu XIX w., obecnie noszący nazwę placu Chopina. Przy Nowym Rynku mieszczą się zabytkowe jatki miejskie powstałe w 1830 r. w stylu neogotyckim. Przy ul. Kasztelańskiej znajduje się najpiękniejszy zabytkowy dom w Sierpcu, który nazywany jest potocznie „Kasztelanką”. Powstał prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII w. Drewniany dom stanowi pozostałość po zespole dworskim.
  6. Kryta pływalnia – oferuje basen sportowy o długości 25 m i głębokości wynoszącej od 1,1 m do 1,8 m oraz basen rekreacyjny z masażami karku. Ponadto na terenie obiektu można skorzystać z sauny i solarium. Na basenie organizowane są zajęcia z aerobiku w wodzie oraz lekcje w ramach szkółki pływackiej.
  7. Jeziórka im. Jędzrzeja Kamilowskiego – nazwa pochodzi od zlokalizowanych tu niegdyś licznych zbiorników wodnych o różnej wielkości. Największy, który przetrwał do dzisiejszego dnia, znajduje się przy ul. Płockiej. Na przełomie lat 60. i 70 XX w. wybudowany został na stawie domek dla łabędzi, który od tamtej pory stanowi symbol Jeziórek. Na zbiorniku znajduje się również sztuczna wyspa z oświetleniem i fontanna. Teren wokół stawu jest często wykorzystywany przez spacerowiczów.
  8. Paintball Sierpc – obiekt znajduje się w Studzieńcu koło Sierpc. Obejmuje teren o powierzchni 1,3 ha. Wśród przeszkód znajdują się okopy, opony, nasypy i przeszkody drewniane. Obszar 30 arów zajmuje las. Dla kibiców powstał taras widokowy, znajdujący się na wysokości 3m. Na terenie obiektu można ponadto spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku lub z wiatrówki, a także zorganizować grilla lub ognisko.
  9. Jezioro Urszulewskie – polodowcowe jezioro rynnowe, które znajduje się w odległości ok. 16 km od Sierpc. Nad akwenem zlokalizowana jest plaża z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także miejsce do gry w siatkówkę plażową. Amatorzy wędkarstwa mogą skorzystać z pomostów.

Sierpc – krótko historycznie

Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z epoki neolitu (5200-1900 p.n.e.). Za czasów cesarstwa rzymskiego w okolicy przebiegał tzw. bursztynowy szlak. W X w. na terenie obecnego Sierpca istniał gród warowny. Pierwsza wzmianka o Sierpcu pochodzi z tzw. falsyfikatu mogileńskiego, dokumentu z 1155 r. Prawa miejskie Sierpc uzyskał w 1322 r. W 1495 r. Sierpc wraz z księstwem płockim, na którego terenie się znajdował, zostały przyłączone do Korony Polskiej.

W XV i XVI w. w Sierpcu rozwinęło się na dużą skalę sukiennictwo. W kolejnych wiekach znaczne zniszczenia przyniosły pożary miasta i najazdy wojsk w czasie potopu szwedzkiego. Po rozbiorach Sierpc znalazł się na terytorium Cesarstwa Rosyjksiego. W czasie powstania listopadowego pod Sierpcem miała miejsce potyczka, w której walczyła Barbara Bronisława Czarnowska, za co została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu wojennego Virtuti Militari.

Swój ponowny rozkwit miasto przeżywało od II poł. XIX w. I wojna światowa przyniosła jednak kolejne zniszczenia. Podczas II wojny światowej w Sierpcu miało swoją siedzibę Gestapo, a w okolicy funkcjonowały karne obozy pracy. W czasach PRL istniały w mieście miejsca odosobnienia, więzienia i ośrodki pracy przymusowej dla „hitlerowskich zbrodniarzy oraz zdrajców narodu polskiego”.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić