Zalew Zegrzyński to podłużny zbiornik retencyjny, który znajduje się na rzece Narew. Położony jest w województwie mazowieckim, około 30 kilometrów od Warszawy. Dziś zbiornik ma duże znaczenie turystyczne – w jego pobliżu znajdują się hotele, pensjonaty i domki wypoczynkowe, dobrze rozwinięta baza gastronomiczna oraz mnóstwo obiektów rozrywkowych i atrakcji dla rodzin z dziećmi.
1. Jezioro Zegrzyńskie jest długie i wąskie – ma długość 41km przy maksymalnej szerokości 3,5km.
2. Jezioro Zegrzyńskie jest zbiornikiem sztucznym – zostało stworzone w 1963 roku poprzez utworzenie tamy na rzece Narew. Do dziś dużą atrakcją turystyczną jest utworzona w miejscowości Dębe zapora. Tama ma wysokość około 7 metrów i znajduje się przy nie niewielka elektrownia wodna. Zapora przyciąga jednak przede wszystkim turystów: z jej szczytów rozciąga się wspaniały widok na zalew i jego okolice.
3. Nazwa zalewu pochodzi od niewielkiej miejscowości Zegrze, która znajduje się nad samym jeziorem. Historia miejscowości – dziś wsi, a niegdyś miasta – sięga już XII wieku, kiedy to na tym terenie istniała ważna handlowa osada. W Zegrzu warto zobaczyć malowniczy Kościół św. Archanioła Gabriela, pozostałości po tutejszej twierdzy oraz gmach dziewiętnastowiecznego pałacu myśliwskiego.
4. Nad Jeziorem Zegrzyńskim znajduje się wiele plaż z doskonale rozwiniętą infrastrukturą wypoczynkową. Do najładniejszych i najpopularniejszych wśród wczasowiczów należą m.in. Plaża Dzika w Nieporęcie, plaża w Serocku i plaża w Białobrzegach. Dookoła najważniejszych plaż jeziora znajdują się m.in. siłownie na świeżym powietrzu, place zabaw dla dzieci, parki linowe i boiska sportowe.
5. Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla miłośników wędkarstwa. W wodach jeziora żyją m.in. karpie, karasie, sandacze, sumy, szczupaki, okonie, węgorze i tołpygi. Prawdziwą gratką jest złowienie sapy – ryby z rodziny karpiowatych, która poza wodami Jeziora Zegrzyńskiego spotykana jest jedynie w niewielkim odcinku Bugu oraz w Jeziorze Włocławskim.
6. Dookoła Zalewy Zegrzyńskiego rozciąga się kilka szlaków rowerowych, które mają łączną długość ponad 350 kilometrów.
7. Ciekawostką jest, że Jezioro Zegrzyńskie zostało stworzone poprzez zalanie niewielkiej osady, która znajdowała się na tym terenie. Choć zatopiono zaledwie kilkadziesiąt gospodarstw, zamieszkiwane one mogły być nawet przez 2500 osób.
8. Zalew Zegrzyński jest zbiornikiem bardzo płytkim. Przeciętnie osiąga głębokość od 1 do 2 metrów. Jedynie przy zaporze głębokość może dochodzić maksymalnie do 10 metrów.
9. Na Jeziorze Zegrzyńskim kilka razy w roku odbywają się duże imprezy regatowe. Ze względu na stosunkowo silne wiatry, obszar ten posiada idealne warunki do uprawiania żeglarstwa. Organizowane są tu takie imprezy jak Regaty Nocne, Regaty Samotnych i Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu. Często odbywają się również zawody o charakterze ogólnokrajowym.
10. W 2020 roku w Zalewie Zegrzyńskim złowiono ogromną… piranię! Okaz ważył ponad 3 kilogramy i wyłowiony został całkowicie przypadkiem. Eksperci jednak uspokajają turystów: pirania została prawdopodobnie wpuszczona do zalewu niedługo przed jej złowieniem, gdyż zimą niskie temperatury wody w jeziorze nie pozwoliłyby jej przetrwać.
11. Dookoła Jeziora Zegrzyńskiego znajduje się wiele atrakcji. Zwiedzić można m.in. piękny, dziewiętnastowieczny Dworek Szaniawskich, malowniczą promenadę w Białobrzegach oraz duży park linowy w Nieporęcie, który jest doskonałą atrakcją dla dzieci i młodzieży.
12. Na terenie Jeziora Zegrzyńskiego obowiązuje całkowity zakaz połowu ryb w okresie zimowym – od listopada do maja. Ma to związek z przypadającym wtedy rozrodem wielu gatunków ryb.
13. Zalew Zegrzyński to idealne miejsce dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Na jego wybrzeżach znajdują się strzeżone kąpieliska i piaszczyste plaże z wieloma atrakcjami, a w pobliżu funkcjonują liczne szkółki i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Uprawia się tu m.in. kajakarstwo, wędkarstwo, żeglarstwo, windsurfing i kitesurfing. Po zalewie krążą łodzie motorowe i skutery wodne, które oferują odpłatne przepływy.
14. Jednym z największych miast nad Zalewem Zegrzyńskim jest Serock – miejscowość o dużej wadze historycznej, które niegdyś uchodziło za miasto królewskie. Podczas wizyty w Serocku warto zobaczyć zabytkowy Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, który wybudowany został już około roku 1600. Dużą atrakcją miasta jest również cykliczny Międzynarodowy Przegląd Folklorystyczny Kupalnocka, na którym zobaczyć można muzyków z całego świata – występowały na nim zespoły m.in. z Tajwanu, Rumunii, Kanady, Rosji i Chile.
15. Z Zalewem Zegrzyńskim wiąże się ciekawa legenda o tajemniczym stworzeniu, które ponoć zamieszkuje te wody. Paskuda – bo tak nazywany jest stwór – ponoć przez lata była obserwowana przez wielu świadków niecodziennych zjawisk. W rzeczywistości był to wymysł dziennikarza Wojciecha Mazurkiewicza, który stworzył polską wersję “potwora z Loch Ness”, a opublikowane wywiady z naocznymi świadkami były swoistą satyrą zjawisk paranormalnych i kryptozoologicznych.