15 Ciekawostek o stanie Nebraska

foto – Pixabay

1. Ciekawie stan Nebraska reklamowany jest przez tamtejszą organizację turystyczną. Filmik który zatytułowany jest “Nebraska jest jak ten dziwny dzieciak” a który kończy się słowami “Szczerze. Nie jest dla wszystkich”.

2. Przydomek stanu Nebraska to:” The Cornhusker State”

3. Stan Nebraska zamieszkuje 1,9 miliona mieszkańców

4. Stolicą stanu Nebraska jest miasto Lincoln. Natomiast największym miastem jest Omaha.

5. Nazwa tego stanu pochodzi od słów rdzennych Amerykanów, które oznaczają “płaską wodę”. Wyrażenie to odnosi się do rzeki Platte, która przepływa przez ten stan.

6. Nebraska była kiedyś nazywana “Wielką Amerykańską Pustynią”.

7. Motto stanowe: Równość wobec prawa.

8. W 1927 roku Edwin E. Perkins z Hastings wynalazł, bardzo popularny w USA, napój bezalkoholowy Kool-Aid.

9. Były prezydent Gerald Ford, były wiceprezydent Dick Cheney, filantrop i biznesmen Warren Buffett, tenisista Andy Roddick, aktorka Hilary Swank i tancerz Fred Astaire urodzili się w Nebrasce.

10. Warren Buffet pochodzacy z Omaha, to jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Dzięki swoim udanym transakcjom na giełdzie zyskał przydomek “wyrocznia z Omaha”. Jego majątek to około 100 miliardów $.

11. Anglia ma Stonehenge, słynny mistyczny krąg z kamieni. Alliance ma Carhenge, replikę Stonehenge wykonaną ze starych samochodów.

foto – Pixabay

12. Stan Nebraska nie jest nigdzie w pobliżu oceanu. Jednak jest tam latarnia morska, która stoi wzdłuż drogi w Ashland, Nebraska. Latarnia została zbudowana ponad 75 lat temu i zdobi pobliskie 40-hektarowe jezioro.13. W Sali Słoniowej Muzeum Stanowego Uniwersytetu Nebraski znajduje się największa na świecie skamielina mamuta. Skamieniałości zostały odkryte w hrabstwie Lincoln w 1922 roku i zostały zidentyfikowane jako szczątki mamuta kolumbijskiego.

14. W Lincoln w Nebrasce znajduje się stadion druzyny footballowej – Nebraska Cornhuskers. Jest w stanie pomieścić ponad 90 000 osób. W dniu meczu stadion staje się trzecim najbardziej zaludnionym miejscem w stanie.

15. System komunikacji alarmowej 911, który jest obecnie używany w całych Stanach Zjednoczonych, został po raz pierwszy opracowany i zastosowany w Lincoln, w stanie Nebraska.

16. Nebraska sąsiaduje z następującymi stanami – Kolorado, Wyoming, Dakota Południowa, Iowa, Missouri oraz Kansas.

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić