15 Ciekawostek o Białym Domu

biały dom
foto – Pixabay

Biały Dom to oficjalna rezydencja, ale również miejsce pracy, prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki. Znajduje się w Waszyngtonie i stanowi jeden z najważniejszych obiektów w całej Ameryce, gdzie doszło do wielu wydarzeń o historycznym znaczeniu. Co należy wiedzieć o słynnym Białym Domu?

1. Budowę Białego Domu rozpoczęto w 1792 roku i ukończono w 1800 roku. Na początku nosił on nazwę Pałacu Prezydenckiego albo Siedziby Władz Wykonawczych, a swoją obecną nazwę zawdzięcza Theodorowi Rooseveltowi. Dwudziesty szósty prezydent Stanów Zjednoczonych nazwał budynek Białym Domem w 1901 roku.

2. Architektem odpowiedzialnym za budowlę był James Hoban, a miejsce pod budowę wybrali Jerzy Waszyngton oraz Pierre L’Enfant, miejski architekt. Budynek reprezentuje neoklasycyzm i ma cztery piętra.

biały dom
Biały Dom w Kaszubskim Parku Miniatur w Stryszej Budzie / foto – Podróż Trwa

3. Ciekawostką jest, że Jerzy Waszyngton, który był inicjatorem powstania Białego Domu, osobiście nigdy w nim nie zamieszkał. Dopiero kolejny prezydent Ameryki, John Adams, został pierwszym lokatorem pięknej rezydencji.

4. Biały Dom jest monitorowany dwadzieścia cztery godziny na dobę, a ochroną prezydenta i jego rodziny zajmuje się Secret Service. Warto również wspomnieć o tym, że w promieniu czterdziestu ośmiu kilometrów od Białego Domu całkowicie zamknięta jest przestrzeń powietrzna. Gdyby w pobliżu jakimś cudem znalazł się samolot, zostałby zestrzelony przez F-16.

5. Według legend w Białym Domu starszą duchy poprzednich prezydentów. Podobno najczęściej pojawiającą się w środku zjawą jest duch Abrahama Lincolna. Widział go między innymi prezydent Franklin Delano Roosevelt oraz holenderska królowa Wilhelmina, która była w Białym Domu z wizytą.

6. Budynek był wiele razy modernizowany. Z oryginalnych części do dziś zachowały się tylko ściany frontowe. W pierwszej połowie XX wieku dobudowano kolejne części, które miały zakrywać powstający bunkier atomowy, którego główna część znajduje się pod wschodni skrzydłem.

7. W Białym Domu znajduje się łącznie 132 pomieszczenia, 35 łazienek, korty tenisowe, baseny i sala kinowa. Są tutaj również reprezentacyjne miejsce, takie jak The State Dining Room, w której mieści się 140 osób, Diplomatic Reception Room czy popularny Gabinet Owalny.

8. Każdy prezydent Stanów Zjednoczonych ma możliwość wprowadzenia zmian w Białym Domu, żeby wnętrze bardziej odpowiadały indywidualnym potrzebom, a także żeby nadać unikatowy charakter swojej prezydenturze. Na przykład Franklin Delano Roosevelt chciał mieć basen, a Bill Clinton bieżnię.

9. Budynek Białego Domu był wznoszony między innymi przez czarnoskórych niewolników, którzy pracowali siedem dni w tygodniu bez wynagrodzenia. Kiedy Pierwszą Damą została czarnoskóra Michelle Obama, nawiązała do nich w przemowie na temat rasizmu oraz przewrotności losu. Po wielu latach czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych i jego rodzina mieli zamieszkać w domu wybudowanym przez niewolników.

10. Pierwszym filmem, jakie wyświetlono w sali kinowej na terenie Białego Domu, był film “Narodziny narodu” z 1915 roku, który przedstawiał organizację Ku Klux Klan jako wielką nadzieję dla amerykańskiego społeczeństwa.

11. Podczas pierwszej wojny światowej przed Białym Domem pasły się owce. Była to inicjatywa żony prezydenta Woodrawa Wilsona. Z wełny uszyto później piżamy dla amerykańskich żołnierzy, którzy walczyli na froncie w Europie.

12. Zachodnie Skrzydło Białego Domu zostało dobudowane w 1902 roku. To właśnie w nim znajduje się Gabinet Owalny, a całość jest zamknięta dla zwiedzających.

13. Gabinet Owalny to oficjalne miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ma czworo drzwi, a jedne z nich otwierają się na Ogród Różany. Tuż obok znajduje się prywatny, mniejszy gabinet oraz jadalnia. W Gabinecie Owalnym Richard Nixon rozmawiał z astronautami Apollo 11, John F. Kennedy informował świat o kryzysie kubańskim, a George Bush o zamachach z 11 września.

14. Biura Pierwszej Damy oraz jej urzędników znajdują się we Wschodnim Skrzydle. Znajdują się tutaj również pomieszczenia, które mogą odwiedzać turyści podczas wycieczek do Białego Domu.

15. Na parterze Rezydencji Wykonawczej znajduje się biblioteka, pomieszczenia oficjalne oraz gospodarcze. Niżej znajdują się dwa poziomy podziemne, w których zlokalizowano magazyny oraz jeden ze schronów dla prezydenta i jego rodziny.

3.9/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić