15 Ciekawostek o Wersalu

wersal
foto – Pixabay

Choć Wersal to nazwa miejscowości i gminy we Francji, kojarzony jest przede wszystkim z zespołem pałacowym, który się tam znajduje. Pałac wersalski to synonim przepychu i symbol francuskiej potęgi oraz monarchii absolutnej, ale skrywa również wiele sekretów. Co warto wiedzieć o Wersalu?

1. Ludwik XIII był myśliwym i uwielbiał polować na terenach, gdzie dziś stoi pałac wersalski. W związku z tym, że polowania często kończyły się po zmroku, król był zmuszony sypiać w okolicznych gospodach. Dlatego też namówiono go, aby na miejscu wybudował zamek, w którym będzie mógł przebywać, realizując swoją pasję.

2. Pierwotny pałac był skromny i oddano go do użytku w 1624 roku. Okolice te jednak tam zachwycały króla, że postanowił rozbudować posiadłość. Ostateczny kształt kompleksowi nadał jednak dopiero Ludwik XIV, którego rozbudowy były ponad 500 razy kosztowniejsze.

3. To właśnie Ludwik XIV jest odpowiedzialny za barokowy styl pałacu. Za jego czasów Wersal onieśmielał przepychem, a wiele pałacowych fresków przedstawia sukcesy króla i jego samego jako greckiego boga.

4. W pałacu znajduje się 700 komnat, 1200 kominków, 67 klatek schodowych i 2 tysiące okien. Największą przestrzenią w pałacu jest Sala Lustrzana, w której znajduje się 357 ogromnych luster oraz świeczniki, w których pomieści się 100 tysięcy świec.

5. Na terenie całego kompleksu miało znajdować się półtora tysiąca wspaniałych fontann. Do dnia dzisiejszego zachowało się jednak tylko 300 z nich. W ogrodzie znajdują się również dwa pałace Marii Antoniny, a na jego terenie bardzo często odbywały się wielkie przyjęcia tematyczne.

6. To właśnie ogrody w Wersalu zapoczątkowały modę na ogród w stylu francuskim, który musiał być pełen pięknych fontann, starannie przyciętych żywopłotów i stworzonych z nich figur geometrycznych. W epoce oświecenia ogrody te były przeciwstawiane ogrodom angielskim, w których dążono do jak najbardziej naturalnego i dzikiego efektu.

7. Niektórzy dworzanie mieli wyjątkowo dziwne kaprysy. Żądali na przykład, żeby podawać im mleko zaraz po przebudzeniu, dlatego część zwierząt hodowlanych musiała być przetrzymywana w budynkach mieszkalnych.

8. Epoka baroku nie była epoką higieny. W związku z tym, że nawet królowa nie kąpała się codziennie, według doniesień żyjących wówczas świadków, w Wersalu zawsze unosił się smród. Brak kanalizacji był kolejnym problemem, który doprowadzał do tego, że nieczystości były wyrzucane przez okno, choć oficjalnie było to zabronione.

9. Trudno również wyobrazić sobie, że w tak eleganckim pałacu zazwyczaj jedzono rękami, tłuszcz ściekał biesiadnikom po brodach, a królowi z nosa wyciekało wino, co było skutkiem nieudanego zabiegu stomatologicznego.

10. W 1789 roku zdobyto Bastylię i rozpoczęła się Wielka Rewolucja Francuska, która miała potrwać dziesięć lat i podczas której zgilotynowano tysiące ludzi. W okresie tym Wersal został zgrabiony, a przed całkowitą ruiną uratował go nowy władca Francji, Napoleon Bonaparte.

11. W pierwszej połowie XIX wieku w komnatach wersalskich powstało Muzeum Historii Francji, w który znajdują się eksponaty związane z tym krajem, dokumenty, zdjęcia i sztuka.

12. Po pierwszej wojnie światowej to właśnie w Wersalu wszystkie państwa europejskie, poza Niemcami i bolszewicką Rosją, podpisały słynny Traktat Wersalski. Zakładał on nałożenie sankcji i obowiązku płacenia odszkodowań na agresorów minionej wojny, demilitaryzację Niemiec oraz powstanie państw narodowych, takich jak Polska i Czechosłowacja.

13. Część z pałacowych mebli wersalskich znajduje się obecnie w Anglii w Pałacu Buckingham, ponieważ królowa angielska jest wielką miłośniczką tego stylu.

14. Markiza de Montaspan, która była kochanką króla, miała do swojej dyspozycji aż 20 różnych komnat. Dla porównania prawowita królowa miała ich tylko 11. Romanse były w czasach baroku na porządku dziennym i śmiano się, że obowiązkiem każdego wyżej postawionego człowieka jest posiadanie kochanek i kochanków.

15. Po katedrze Notre-Dame i wieży Eiflla, Wersal jest trzecią najchętniej odwiedzaną atrakcją we Francji. Turyści mogą zwiedzać tylko 120 komnat i rocznie przybywa ich tutaj ponad siedem milionów.

4.2/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić