15 Ciekawostek o Alhambra

alhambra
foto – Pixabay

Alhambra w Grenadzie to warowny zespół pałacowy położony w Andaluzji. Był twierdzą mauretańskich kalifów i uchodzi za jeden z najpiękniejszych zamków w stylu orientalnym na świecie. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zamek co roku przyciąga miliony turystów. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

1. Pałac został zbudowany w latach 1232 do 1273, ale rozbudowywano go aż do XIV wieku. Obecny kształt zawdzięcza emirom z dynastii Nesrydów, Jusufowi I i Muhammadowi V.

2. Alhambra była dla Arabów ostatnim punktem oparcia w Hiszpanii. Była siedzibą emirów Grenady aż do roku 1492, kiedy ją zdobyto. Na długi czas stała się więzieniem, a dopiero w XIX wieku odtworzono ją w pierwotnym kształcie.

3. W 1890 roku w kompleksie pałacowym wybuchł trzeci i do tej pory największy pożar, który strawił Torre do Comares, Sala de la Barca i galerię w pobliżu Patio de los Leones. Obiekt udało się jednak dokładnie odrestaurować dzięki pracy wybitnego malarza Manuela Gómeza-Moreno Gonzáleza.

4. Patio de los Leones, czyli podwórze lwów, znajduje się wewnątrz obiektu. Swoją nazwę zawdzięcza imponującemu wodotryskowi, który opiera się na dwunastu lwach.

5. Niektórzy twierdzą, że mur zamkowy był regularnie wybielany i cechował się nieskazitelnie białym kolorem. Sama nazwa nawiązująca do koloru czerwonego najpewniej dotyczy czerwonego światła pochodni, które rzucały refleksy na mur w nocy.

6. Kiedy Grenada została podbita przez Ferdynanda i Izabelę Kastylijską, którzy byli katolickimi monarchami, Alhambra częściowo została wykorzystana przez władców chrześcijańskich. Wkrótce również kościół katolicki zastąpił tutejszy meczet.

7. Głównym wejściem na teren twierdzy jest Brama Sprawiedliwości. Jej zewnętrzny łuk zdobi ręka Fatmy, która symbolizuje pięć filarów islamu i ma odstraszać złe moce.

8. Pałace leżące w kompleksie nie zachwycają przepychem związanym z najdroższymi surowcami i nie opływają złotem. Ich niepowtarzalna uroda wynika z misternie rzeźbionej ceramiki, bardzo szczegółowych i ręcznie wykonanych zdobień oraz obecności pięknych płytek azulejos.

9. Palacio de Comares nazywany jest Pałacem Witraży. Jego sercem i najbardziej reprezentatywną komnatą jest Salon Ambasadorów, czyli sala tronowa, w której Jusuf I podejmował ważnych gości. Zwieńczeniem pałacu jest zaś kopuła wykonana z drewna cedrowego, która składa się z 8 tysięcy elementów.

10. Najczęściej fotografowanym elementem Alhambry jest dziedziniec Pałacu Lwów, który otacza 120 marmurowych kolumn. To tutaj znajdowała się rezydencja rodzina królewskiej. Według legendy w jednej z komnat zamordowano 36 członków rodziny Abencerrajes, których wcześniej zaproszono na wspaniałą ucztę. Do zbrodni miało dojść, ponieważ jeden z członków tej rodziny miał romans z żoną sułtana.

11. Każdy pałac w kompleksie dysponuje wspaniałymi ogrodami, które miały nie tylko pięknie wyglądać, ale również służyć celom rekreacyjnym. O utrzymanie ogrodów w tak trudnym położeniu musieli dbać arabscy inżynierowie, którzy wybudowali specjalną tamę, zmienili bieg rzeki, wywiercili tunele we wzgórzach i doprowadzili wodę do Alhambry.
12. Świadkiem wydrzeń 1492 roku, kiedy Hiszpanie pokonali Maurów w Andaluzji, był Krzysztof Kolumb. Nieco później tego samego roku miał on wyruszyć w wyprawę, która przyniosła mu nie tylko ogromną sławę i wieczne miejsce w historii, ale też przyniosła bogactwo Hiszpanii.

13. Wielki wpływ na losy Alhambry miał Washington Irving, amerykański pisarz, który był szczerze zakochany w Hiszpanii. W epoce romantyzmu bardzo modny był orientalizm, dlatego też w XIX wieku pisarz i konsul w jednej osobie zamieszkał w Alhambrze. To właśnie tam powstała książka “Opowieści z Alhambry”, która cieszyła się wielką popularnością i już w pierwszej połowie XIX wieku zaczęła ściągać do Andaluzji turystów.

14. Warto pamiętać, że do alhambry wpuszcza się tylko 300 osób co pół godziny. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zabytkiem, warto kupić bilety przez Internet i zarezerwować je na konkretny termin.

15. Najstarszą częścią Alhambry jest wielka forteca, Alcazaba, znajdująca się naprzeciwko pałacu Nasrydów. Wybudowano ją w XIII wieku i stacjonowało w niej wojsko, które miało bronić siedziby władców. Warto odwiedzić jej wieże, z których rozpościera się piękny widok na dużą część Grenady.

4.2/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić