10 Ciekawostek o Zamku Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein
foto – Pixabay

Zamek Neuschwanstein, znajdujący się w Bawarii, to jedna z najpiękniejszych budowli tego typu na świecie. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, niemal każdy niejednokrotnie w życiu miał okazję podziwiać jego sylwetkę. To właśnie ta budowla znajduje się w czołówce wszystkich bajek Walta Disneya. Oto kilka ciekawostek na temat zamku.

1. Zamek został zbudowany przez króla Bawarii, Ludwika II, w drugiej połowie XIX wieku. Był symbolem epoki romantyzmu i pierwowzorem zamku Śpiącej Królewny.

2. Budowa zamku była ściśle związana z utratą suwerennej władzy w Imperium Pruskim. Ludwik II postanowił sobie zrekompensować wielką stratę, budując bajkową posiadłość. Budowa trwała jednak o wiele dłużej niż zakładano, a król spędził na jego terenie tylko kilkanaście dni, zaś na terenie kompleksu tylko czternaście pomieszczeń zostało ukończonych.

3. Zamek miał z zewnątrz przypominać stare budowle z odległych epok, jednak w środku był bardzo nowoczesny jak na wiek XIX. W środku był dostęp do bieżącej wody, elektryczny system dzwonków dla służby, a także winda i telefony.

4. Budowla nie została ukończona przed śmiercią Ludwika II, dlatego nie ma w nim sali tronowej, ani tronu.

5. Co roku zabytek odwiedza ponad milion turystów z całego świata. Kompleks jest tak wielki, że jednorazowo może go zwiedzać nawet 6000 osób.
6. Swoją niezwykłą urodę zamek może zawdzięczać faktowi, że nie zaprojektował go architekt, tylko projektant teatralny, Christian Jank.

7. Na terenie zamku znajduje się cała kolekcja obrazów nawiązujących do muzyki Richarda Wagnera i średniowiecznych legend, które ilustrowały opery mistrza.

8. Zamek dotarł do finału podczas wyboru Nowych Siedmiu Cudów Świata. Ostatecznie tytuły te otrzymały między innymi Tadż Mahal, Wielki Mur Chiński i Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro.

9. Obecnie zamek jest własnością kraju związkowego Bawarii, a jego roczne utrzymanie kosztuje około 14,5 miliona euro.

10. W 2012 roku zamek Neuschwanstein znalazł się na pamiątkowej i kolekcjonerskiej monecie o nominale 2 euro.

4.3/5 - (26 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić