Rezerwat przyrody Jezioro Czerniakowskie to wodny rezerwat przyrody znajdujący się w dzielnicy Mokotów w Warszawie. Znajduje się tutaj plaża i kąpielisko, z których chętnie korzystają mieszkańcy Warszawy, ale również turyści, którzy zatrzymali się w okolicy.
Co warto wiedzieć na temat Jeziora Czerniakowskiego?
1. Sam rezerwat wodny został powołany na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych w 1987 roku.
2. Jezioro Czerniakowskie ma powierzchnię ponad 19 hektarów, a otulina, którą wokół niego stworzono, ma aż 185 hektarów. Jest to zabezpieczony obszar ochronny, który ustanawia się celem ochrony go przed destrukcyjną działalnością człowieka.
3. Celem powstania rezerwatu było zachowanie atrybutów ekologicznych starorzecza Wisły. Fauna i flora są tutaj wyjątkowo bogate i są bardzo istotnymi elementami środowiska na terenie Warszawy.
4. Grążel żółty to gatunek rośliny wodnej, która występuje w okolicach Jeziora Czerniakowskiego. Charakteryzuje się dużymi, owalnymi liśćmi i żółtymi kwiatami. Mimo że występuje niemal w całej Europie, w rezerwacie wodnym w Warszawie znajduje się on pod ścisłą ochroną.
5. Jezioro Czerniakowskie jest największym naturalnym zbiornikiem wodnym na terenie Warszawy. Nic dziwnego, że mieszkańcy miasta szczególnie je sobie upodobali i są z niego dumni.
6. Jezioro ma ponad 1700 metrów długości i do 180 metrów szerokości. Maksymalna głębokość wynosi tutaj niecałe 4 metry. Z kolei w okolicach ulicy Wolickiej znajduje się uregulowany kanał, za pomocą którego odbywa się tutaj odpływ wód.
7. Okolice jeziora stały się domem dla kilkudziesięciu gatunków ptaków. Należą do nich na przykład bączek zwyczajny i wąsatka, które znajdują się od kilku lat w czerwonej księdze gatunków całkowicie zagrożonych. Z kolei w wodach Jeziora Czerniakowskiego żyje niemal siedemdziesiąt gatunków bezkręgowców, takich jak szczeżuje czy skójki.
8. Na południowo-zachodnim brzegu znajduje się tutaj piaszczysta i malownicza skarpa tarasu zalewowego, a z kolei od strony ulicy Jeziornej urządzono plażę i kąpielisko.
9. Jezioro nie jest popularne jedynie w okresie letnim. Zimą, kiedy trwają siarczyste mrozy, na brzegu pojawia się wielu zwolenników morsowania, którzy kąpią się w zimnej wodzie w celach leczniczych.
10. Co roku 19 stycznia prawosławna parafia św. Sofii Mądrości Bożej organizuje tutaj uroczystość święta Jordanu. Jest to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę Chrztu Pańskiego w Jordanie.
11. Teren wokół Jeziora Czerniakowskiego sprzyja długim spacerom i z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom aktywnego spędzania czasu. Można tutaj z powodzeniem odpocząć od zgiełku i hałasu w mieście.
12. W okolicy Jeziora Czerniakowskiego znajduje się również plenerowa siłownia. W sezonie wiosennym i letnim można tutaj korzystać z różnego rodzaju urządzeń i jednocześnie napawać się pięknymi okolicznościami przyrody. Z drugiej strony otwarto ośrodek jeździecki, z którego chętnie korzystają miłośnicy jazdy konnej.