15 Ciekawostek o Zamku Grodziec

Zamek Grodziec
foto – Autorstwa Jerzy Strzelecki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3056684

Zamek Grodziec – położony jest w pobliżu wsi Grodziec, 17 km od miejscowości Złotoryja, w województwie dolnośląskim. Prezentuje on cechy architektoniczne charakterystyczne przede wszystkim dla późnego gotyku.

1. Zamek wznosi się na szczycie bazaltowego stożka należącego do wygasłego wulkanu o nazwie Grodziec, na wysokości 389 m n.p.m. Wzniesienie góruje nad okolicą, co zapewnia wspaniałe widoki.

2. Pierwsze wzmianki na temat istniejącego w tym miejscu drewnianego grodu obronnego plemienia Bobrzan pochodzą z XII w. Wspomina o nim w swojej bulli papież Hadrian IV. Murowany zamek powstał z inicjatywy Henryka Brodatego.

3. Zamek mocno ucierpiał w wyniku wojen husyckich, jednak po przejściu we władanie księcia legnickiego Fryderyka I, a następnie jego syna Fryderyka II, stał się jedną z najwspanialszych rezydencji na Śląsku.

4. Zamek uległ znacznym zniszczeniom w czasie wojny 30-letniej, głównie w wyniku najazdu wojsk księcia Albrechta Wallensteina. Odbudowa powiodła się dopiero na początku XIX w. za sprawą księcia Rzeszy Jana Henryka von Hochberga. Uznano go wówczas za pierwszy europejski zabytek, który został przystosowany dla turystów.

5. W 1899 r. posiadłość nabył, a następnie odbudował baron Willibald von Dirksen. Do tego celu zatrudnił słynnego architekta i konserwatora zabytków Bodo Ebhardta.

6. Ostatnim prywatnym właścicielem zamku był nazistowski dyplomata Herbert von Dirksen. Odziedziczył go po swoim ojcu Willibaldzie von Dirksenie. Żona Herberta, Viktoria, prowadziła swego rodzaju salon polityczny. Na zamku gościli wówczas m. in. Hitler, Göring, Himmler czy Goebbels. W czasie II wojny światowej na prośbę prof. Grundmanna von Dirksen prawdopodobnie przechowywał tu dzieła sztuki, kosztowności i tajne dokumenty. Sam został stąd ewakuowany przez Abwehrę w 1945 r. Nigdy więcej nie powrócił do zamku.

7. Obecnym właścicielem budowli jest gmina Zagrodno. Organizuje ona na zamku różnorakie imprezy, takie jak Towarzyski Turniej Rycerski, Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego, Święto Kwitnącej Przylaszczki i Zawilca, Święto Kwitnącej Lipy, Święto Pieśni czy też Jarmark Bożonarodzeniowy.

8. Zamek udostępniony jest do całorocznego zwiedzania. Czynny jest od poniedziałku do niedzieli. Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest w weekendy od marca do listopada. W ramach biletu zobaczyć można górną część zamku z dziedzińcem, krużgankami czy salami zamkowymi, a także wystawę narzędzi tortur. Przy zamku funkcjonuje bezpłatny parking.

9. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem na zamku jest Sala Rycerska.

10. Na terenie zamku funkcjonuje kuchnia serwująca tradycyjne polskie dania. W wieży zamkowej udostępniane są pokoje noclegowe.

11. W latach 2004-2005 na terenie zamku realizowane było reality-show „Królestwo”. Najpierw nagrywali je Szwedzi, a potem swoje wersji na szwedzkiej licencji nakręcili Rosjanie, Francuzi, Holendrzy i Belgowie. Na dziedzińcu pozostała część drewnianej zabudowy wzniesionej na potrzeby realizacji programu.

12. Zamek był wykorzystywany wiele razy jako plan filmowy. Pierwszy raz pojawił się w polskim serialu z 1985 r. „Przyłbice i kaptury”. W 2006 r. Bruno Colella kręcił tu swoją wersję „Fanny Hill”. W 2007 r. i 2008 r. Rosjanie tworzyli tu „Kwiat Diabła” i „Taras Bulba”, a w 2015 r. realizowali „Jedynkę”. Zamek pojawia się również w polskich serialach „Korona królów” i „Wiedźmin”. W tym drugim pełni funkcję świątyni w Ellander i pojawia się w odcinku 9. „Świątynia Melitele”.

13. Legendy dotyczące zamku mówią o dwóch krążących po nim duchach. Jednym z nich jest kościotrup w zbroi ukazujący się ludziom prowadzącym złe, niemoralne życie, by sprowadzić ich na drogę dobra i sprawiedliwości. Drugą postacią jest kobieta w czarnych szatach ze srebrnym krzyżem na piersi. Miała ona uchronić córkę władcy zamku przed niechcianym małżeństwem i znaleźć dowody, że niedoszły małżonek był oszustem. Następnie miała podarować tej młodej kobiecie srebrny krzyż, by pomagał jej rozpoznawać złych ludzi. Krzyż zaginął podczas wojny 30-letniej.

14. Na zamek wiedzie zielony Szlak Zamków Piastowskich oraz Europejski Szlak Zamków i Pałaców.

15. Zamek łatwo pomylić z innym zamkowym obiektem znajdującym się we wsi o identycznej nazwie Grodziec, jednak położonej w gminie Jasienica, w powiecie bialskim, w województwie śląskim.

4.5/5 - (11 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić