Ślężański Park Krajobrazowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

ślężański park krajobrazowy
foto – Autorstwa Grzegorz W. Tężycki – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3732508

Ślężański Park Krajobrazowy znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego i obejmuje masyw Góry Ślęży, Wzgórza Kiełczyńskie, Jańską Górę, Wzgórza Oleszeńskie oraz masyw Góry Raduni. Ze względu na walory przyrodnicze miejsce to jest odwiedzane tłumnie przez turystów. Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje warto zobaczyć w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Ślężański Park Krajobrazowy został utworzony w 1988 roku w celu ochrony środowiska przyrodniczo-krajobrazowego Masywu Ślęży oraz jego wartości kulturowych. Jego powierzchnia to 15640 hektarów wraz z otuliną.

2. “Góra Ślęża” to rezerwat przyrody obejmujący szczyt o takiej samej nazwie. Sam szczyt wznosi się na wysokość ponad 717 metrów nad poziomem morza i choć nie jest wysoki, to ze względu na sporą wysokość względną robi wrażenie większego. Znajdują się tutaj atrakcyjne skały i blokowiska, a także bogata roślinność.

3. “Góra Radunia” to florystyczny rezerwat przyrody, który obejmuje szczytowe części Raduni zbudowane ze skał wulkanicznych. Znajdują się tutaj stanowiska niezwykle rzadkich roślin takich, jak zanokcica linowata, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, przytulia okrągłolistna czy miodownik melisowaty. Jest to obszar, w którym można w pełni docenić walory przyrodnicze parku.

4. “Łąka Sulistrowicka” to florystyczny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Jego obszar jest objęty ochronną czynną, ponieważ rosną tutaj rzadkie gatunki roślin. Rezerwat jest również domem dla wielu zwierząt, a wśród nich są na przykład ryjówka malutka, nocek duży, czarnogłówka czy traszka górska.

5. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Skalna” znajduje się na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, a celem jego powstania jest ochrona atrakcyjnych formacji skalnych na południowo-zachodnim zboczu Ślęży. To miejsce, które świadczy o niezwykłej geologicznej historii całego obszaru.

6. Teren Ślężańskiego Parku Krajobrazowego przecinają liczne szlaki turystyczne. Zalicza się do nich czarny szlak wokół Ślęży, niebieski szlak prowadzący ze Strzeblowa do Jordanowa Śląskiego, czerwony szlak z Sobótki do Łagiewnik, zielony szlak wiodący ze Strzelech Św. do Krzczonowa oraz żółty szlak prowadzący z Sobótki do Książnicy Śląskiej.

7. Na tereni parku znajdują się również dwa szlaki archeologiczne, które spodobają się turystom zainteresowanym najdawniejszymi dziejami okolic. Są nimi szlak archeologiczny prowadzący z Sobótki do Będkowic oraz szlak archeologiczny prowadzący z Sobótki przez przełęcz pod Wieżycą, Strzegomiany, rezerwat archeologiczny w Będkowicach, Ślężę, Skalną aż do Sobotki-Górki.

8. Ślężański Park Krajobrazowy stanowi świetny cel rodzinnych wycieczek z dziećmi, ponieważ znajdują się w nim interesujące ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, które pozwalają poznać sporo ciekawostek na temat tutejszej fauny i flory. Warto przejść ścieżkę przyrodniczo-geograficzną oraz ścieżkę archeologiczno-historyczną.

9. Flora Ślężańskiego Parku Krajobrazowego cechuje się obecnością wielu roślin, które znajdują się pod ścisłą ochroną i są niezwykle rzadko spotykane w całym kraju. Należą do nich na przykład lilia złotogłów, zimowit jesienny, kukułka plamista czy kosaciec syberyjski.

10. Ze względu na małą ilość zbiorników wodnych, fauna wodna jest tutaj słabo rozwinięta. Podziwiać za to można wiele gatunków ptaków takich, jak krzyżodziób świerkowy, kania ruda, kruk czy orzechówka. park jest również domem dla gronostajów, łasic, nietoperzy, ryjówek, jeży i wielu innych.

11. W pobliżu warto odwiedzić dwór w Będkowicach, który został wybudowany w połowie XVI wieku, a następnie przebudowany w XVIII i XIX wieku. Stanowi on część zespołu dworskiego, w którym znajdują się również park i zaopatrzony spichlerz. Znajduje się tutaj wczesnorenesansowy portal z połowy XVI wieku.

12. W pobliskiej Sobótce znajduje się piękny pałac, który został wybudowany w XIII wieku jako kościół i klasztor augustianów. Do dziś zachowały się tutaj formy gotyckie i renesansowe. Przy pałacu znajduje się również oficyna, wozownia browar i budynek bramny. Obecnie budynek stanowi siedzibę hotelu, w którym turyści chętnie spędzają wakacje.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić