Sobótka – Atrakcje 2021 – Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

fotografia / Wikipedia

Sobótka stanowi atrakcję w swoim regionie, ponieważ położona jest u podnóża Góry Ślęży, w powiecie wrocławskim, który nie może poszczycić się zbyt wieloma wzniesieniami. Prawa miejskie Sobótka uzyskała w 1221 roku i jest jednym z najstarszych polskich miast, które zostały osadzone na prawie niemieckim. Sama nazwa miasta nawiązuje do soboty, czyli dnia, w którym od zarania dziejów Sobótki, odbywały się słynne targi.

W dwunastym wieku miasto stanowiło zaledwie osadę targową, a przez niedługi okres na szczycie Ślęży znajdował się klasztor, którego zadaniem było wykorzenienie wciąż praktykowanych kultów pogańskich. W piętnastym wieku Sobótka wraz z całym regionem została splądrowana przez Husytów, jednak już w kolejnym stuleciu przeżywała okres wielkiego rozkwitu, kiedy znalazła się pod panowaniem Habsburgów.

Od 1745 roku Sobótka leżała w granicach Prus, co miało zmienić się dopiero po drugiej wojnie światowej. Została zdobyta przez Armię Czerwoną dopiero w maju 1945 roku, ale niestety połowa jej zabudowy uległa całkowitemu zniszczeniu. W kolejnych latach trwały prace, mające na celu odbudowę oraz renowację zabudowy miejskiej.

1. Rynek

Sobótka to nie lada gratka dla miłośników historii, a samo miasto stanowi ośrodek historyczny. Wystarczy wybrać się na rynek, żeby poczuć atmosferę jednego z najstarszych polskich miast.

2. Muzeum Ślężańskie

Muzeum Ślężańskie to miejsce, w którym można zdobyć wiedzę na temat przyrody Masywu Ślęży, dowiedzieć się wszystkiego o faunie i florze okolic, a więc poznać je od strony naturalnej. Nie brakuje tu również ciekawostek historycznych i kulturowych na temat ośrodka kultu, który się tutaj znajdował.

3. Zamek w Sobótce-Górce

Zamek w Sobótce-Górce to budowla, która swoją estetyką przypomina bajki Disneya. Powstała, kiedy połączono dawny kościół i klasztor oraz stworzono rezydencję mieszkalną. Dziś w jego wnętrzu znajduje się klimatyczny hotel, a dawne ogrody klasztorne zamieniono na park.

4. Ślęża

Ślęża to symbol okolic i święta góra dawnych Słowian. Przypuszcza się, że do tych samych celów jeszcze wcześniej wykorzystywali ją Celtowie. Wielbiciele długich spacerów znajdą tu sporo szlaków turystycznych, a na trasie liczne zabytki, a wśród nich kościół na Ślęży czy rzeźby sprzed naszej ery.

5. Aleja Sław Kolarstwa

Znajduje się tutaj również Aleja Sław Kolarstwa, która składa się z bloków skalnych, mających symbolizować sukcesy kolarzy z różnych okresów, oraz Winnica Celtica, raj dla smakoszy wina. Miejsce to łączy winnicę i winiarnię, które można zwiedzać, a także umówić się na degustację miejscowych wyrobów.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like