Jagodna to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, które położone są na obszarze Sudetów Środkowych. Grzbiet Jagodnej umiejscowiony jest pomiędzy malowniczymi dolinami potoków i rzek. W pobliżu znajduje się wiele miejscowości wypoczynkowych, takich jak Nowa i Stara Bystrzyca, Poniatów i Polanica-Zdrój.
1. Najwyższy wierzchołek Jagodnej ma wysokość 985m n.p.m. Góra należy do Korony Polski, czyli listy najwyższych wierzchołków poszczególnych pasm górskich.
2. Na szczyt góry prowadzi niebieski szlak turystyczny, który rozciąga się pomiędzy miastem Międzylesie i Przełęczą Spaloną.
3. Na wysokości 811m n.p.m. położone jest Schronisko PTTK “Jagodna”. Mieści się ono w zabytkowym, drewnianym budynku, który powstał pod koniec XIX wieku. W schronisku znajduje się niemal 60 miejsc noclegowych, działa tu również niewielki bufet serwujący napoje i ciepłe posiłki, a do dyspozycji gości schroniska udostępniono świetlicę i jadalnię.
4. Na zboczach Jagodnej wytyczone zostały cztery szlaki dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Szlaki mają różny poziom trudności: dla początkujących przewidziany jest szlak zielony o długości 6km. Najdłuższą z tras jest pętla oznaczona kolorem czarnym o długości 12 kilometrów tzw. Mała Jagodna.
5. Na wysokości 977m n.p.m. umieszczona została wieża widokowa o wysokości 23 metrów. Choć obecna wieża pochodzi z roku 2019, już na początku XX wieku znajdowała się tu drewniana budowla o charakterze triangulacyjnym.
6. Przez wschodnie zbocza Jagodnej przebiega tzw. Autostrada Sudecka (droga wojewódzka nr. 389), która łączy przełęcz Polskie Wrota z miejscowością Międzylesie.
7. Najbliżej położoną miejscowością w pobliżu Jagodnej jest niewielka, uzdrowiskowa wieś Długopole-Zdrój. W miejscowości znajduje się uzdrowisko, które zajmuje się leczeniem m.in. chorób układu kostnego, oddechowego i krwionośnego. W terapiach wykorzystywane są wody mineralne, które wykazują leczniczy wpływ na zdrowie. We wsi zobaczyć można także pensjonaty i wille z przełomu XIX i XX wieku, piękny Park Zdrojowy oraz budynek zabytkowego kościoła ewangelickiego, w którym obecnie mieści się kameralna kawiarnia.
8. Ciekawostką jest, że na zboczach góry w pobliżu przebiegu Austostrady Sudeckiej, znajdują się liczne ukryte bunkry z czasów II wojny światowej. Choć obecnie zwiedzają je niemal wyłącznie miłośnicy zapomnianych miejsc w Polsce, w planach gminy jest odrestaurowanie bunkrów w celach turystycznych.
9. W pobliżu Schroniska PTTK “Jagodna” umieszczono wyciąg orczykowy, z którego mogą korzystać narciarze. Obok wyciągu znajduje się także stacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR).
10. Cały obszar Jagodnej jest mocno zalesiony. Występują tu rodzime, górskie gatunki kwiatów i krzewów, a także drzewa: brzozy, modrzewie, buki i świerki.
11. Na samym szczycie Jagodnej znajduje się niewielka polana, która powstała w trakcie wichur przeszło 70 lat temu. Obecnie polanka wykorzystywana jest przez turystów jako punkt widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama Gór Orlickich, Kotliny Kłodzkiej i Śnieżnika.
12. Tereny góry wykorzystywane były już w XVI wieku. Wówczas przebiegała tędy granica polsko-czeska, którą następnie przeniesiono do Doliny Dzikiej Orlicy.