Góry Bystrzyckie – Informacje i Ciekawostki

góry bystrzyckie
foto – Autorstwa Michał Smoczyk (Michau Sm) – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=994719

Góry Bystrzyckie to niewielki masyw górski, który położony jest w obrębie Sudetów Środkowych. Znajdują się one pomiędzy Górami Orlickimi, Górami Stołowymi oraz Obniżeniem Dusznickim. Góry Bystrzyckie to miejsce, które doceniane jest przez pasjonatów pieszych i rowerowych wycieczek: tutejsze szlaki są znacznie mniej zatłoczone niż inne trasy Sudetów, a wspaniałe widoki rekompensują trudy dotarcia na górskie szczyty.

1. Góry Bystrzyckie cechują się bardzo słabą urbanizacją. Większość szczytów jest mocno zalesiona. Choć u podnóży Gór Bystrzyckich znajduje się kilka sławnych miejscowości wypoczynkowych i uzdrowiskowych, na obszarze wzgórz niemal nie występują wsie i osady ludzkie.

2. Jedną z najciekawszych atrakcji Gór Bystrzyckich jest położone na zboczach Góry Kostera Muzeum Misyjno-Etnograficzne, które prowadzone jest przez zakonników. Znajdują się w nim ekspozycje dzieł sztuki ludowej i przedmiotów codziennego użytku z różnych, egzotycznych miejsc m.in. z Konga, Peru i Tahiti.

3. Na terenie Gór Bystrzyckich znajdują się cztery schroniska górskie. Dwa z nich stanowią schroniska PTTK (“Jagodna” oraz “Pod Muflonem”), a dwa kolejne należą do prywatnych właścicieli (“Szarotka” i “Orlica”).

4. Przez rezerwat przyrody “Torfowisko pod Zieleńcem” przechodzi ścieżka dydaktyczna, przy której umieszczone zostały tablice informacyjne i edukacyjne oraz miejsca do odpoczynku.

5. Jednym z najpopularniejszych wśród turystów szczytów Gór Bystrzyckich jest Sasanka. Przez wschodnie stoki góry przebiega tzw. Autostrada Sudecka. Na szczyt Sasanki dostać się można niebieskim szlakiem, który rozciąga się pomiędzy Przełęczą Spaloną i Przełęczą nad Porębą.

6. Jednym z najważniejszych turystycznych miejscowości w okolicy Gór Bystrzyckich jest Polanica-Zdrój. Jest to niewielkie, turystyczne miasteczko o charakterze uzdrowiska. W Polanicy-Zdroju znajduje się duży Park Zdrojowy, Park Szachowy oraz liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi m.in. FunPark i Centrum Aktywnego Wypoczynku “Góralka”.

7. Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Jagodna (985m n.p.m.), na którą dostać się można podążając niebieskim szlakiem pieszym. Na samym szczycie Jagodnej umiejscowiona jest wysoka wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniała panorama Masywu Śnieżnika i Kotliny Kłodzkiej.

8. U podnóży Gór Bystrzyckich położony jest słynny kurort uzdrowiskowy Duszniki-Zdrój. Podczas zwiedzania miejscowości warto odwiedzić Muzeum Papiernictwa, Dworek im. Fryderyka Chopina oraz Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Dusznikach-Zdroju znajduje się również duży Park Zdrowy oraz Pijalnia Wód Mineralnych.

9. Na obszarze Gór Bystrzyckich łącznie występuje około 850 różnych gatunków roślin naczyniowych. Wiele z nich stanowią rzadkie gatunki roślin chronionych np. rosiczka, śnieżyca wiosenna, łubin trwały i wawrzynek wilczełyko.

10. Tereny Gór Bystrzyckich są bardzo różnorodne pod względem występujących tu ptaków. Na obszarze gór żyje ponad 100 różnych gatunków ptaków. Dodatkowo część Gór Bystrzyckich w dolinie przy Orlicy została uznana za ostoję ptactwa przez stowarzyszenie Natura 2000.

11. W południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich znajdują się ruiny średniowiecznego Zamku Szczerba, który powstał w XIV wieku.

12. Na obszarze Gór Bystrzyckich znajduje się wiele małych kapliczek, strażnic i domków myśliwskich. Odwiedzić można także trzy barokowe, drewniane kościoły, które powstały w XVIII wieku. Znajdują się one w miejscowościach Kamieńczyk, Nowa Bystrzyca oraz Zalesie.

4/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić