20 Ciekawostek o stanie Kansas

foto – Pixabay

Kansas kojarzy się z rozległymi preriami, bo których hula wiatr i widać jedynie obumarłe imitacje krzewów, jednak warto zmienić to myślenie o tym stanie, gdyż jest on o wiele ciekawszy.

Ciekawostki o stanie Kansas:

1. Kansas położone jest w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

2. Stan osiągnął państwowość 29 stycznia 1861 r., stając się 34. stanem, który przystąpił do Unii.

3. Kansas graniczny z czterema innymi stanami: Kolorado, Missouri, Oklahomą i Nebraską.

4. Stan dzieli się na 105 hrabstw.

5. Stolicą stanu jest miasto Topeka.

6. Nowoprzybyli do stanu często mówią o poczuciu przytłoczenia życzliwością Kansas. Wydaje się, że wszyscy są przepełnieni głęboką dumą Kansas i gotowi do okazania jej dzięki domowej gościnności.

7. Z ponad 60 tornadami rocznie, Kansas zajmuje drugie miejsce w kraju. W tym rejonie kraju zdarzały się bardzo poważne burze i istnieje historia rekordowych burz, które zniszczyły całe miasta. Kansas jest także domem dla Dodge City, najbardziej wietrznego miasta w Ameryce.

8. W 1874 roku, w okresie plag koników polnych, zbudowano Pierwszy Zjednoczony Kościół Metodystyczny w Hutchinson. Dlatego tysiące tych owadów stanowią część podkładu.

9. W 1909 roku w Goodland Charles A. Wilson i William J. Purvis wspólnie wynaleźli pierwszy śmigłowiec, który otrzymał patent. Otrzymali darowizny i wykorzystali 30 000 dolarów, aby założyć Goodland Aviation.

10. W 1921 roku w Wichita Walter Anderson otworzył restaurację hamburgerową White Castle, która jest pierwszą krajową siecią hamburgerów.

11. W 1958 roku w mieście Wichita dwaj bracia otworzyli pierwszą Pizza Hut. Chodzili do college’u i chcieli gdzieś zjeść dobrą pizzę. Sieć ma obecnie ponad 13 000 lokalizacji na całym świecie.

12. Jadąc autostradą 281, zaledwie kilka kilometrów na północny zachód od Lebanon, zobaczysz Historyczny Znacznik (szyb wapienny i flaga), który informuje, że znajdujesz się w centrum Stanów Zjednoczonych. Geograficzne centrum Kansas znajduje się w hrabstwie Barton.

13. Omar Knedik, właściciel Coffeyville Dairy Queen, wyprodukował pierwszy napój Icee w latach 60. XX wieku. Był to taki hit, że Knedik zlecił zaprojektowanie szczególnej maszyny do służenia Icee.
14. Pierwszy w historii sklep obuwniczy Payless znajdował się w Topece. Założona w 1956 roku firma Payless zaczęła sprzedawać wysokiej jakości buty w przystępnej cenie.

15. Znajdująca się w Greensburgu Wielka Studnia znana jest jako największa ręcznie wykopana studnia na świecie. W 1987 r. robotnicy wykopali studnię za pomocą narzędzi ręcznych, a efektem końcowym jest studnia o średnicy 32 stóp i głębokości 109 stóp.

16. Kansas doskonale zdają sobie sprawę, że film „Czarnoksiężnik z krainy Oz” został osadzony w ich stanie. Słyszeli już wszystkie żarty i są przyzwyczajeni do tego, że film jest pierwszym tematem rozmowy. W Wamego znajduje się niezwykłe muzeum dla tych, którzy potrzebują naprawy „Czarodzieja z Oz”.

17. Kiedy ostrzeżenie o tornado nie działa, mieszkańcy przygotowują się na wszystko między gradami większymi niż ich pięści a palącym skwarem i wysoką wilgotnością. Pogoda może się szybko zmienić, a Kansas wie, że jest gotowy na najgorsze.

18. Kansas jest zaliczane do najbardziej patriotycznych stanów w USA. Nic więc dziwnego, że Emporia w stanie Kansas była miejscem pierwszych obchodów Dnia Weterana. Kansas jest siedzibą wojskowego Fort Leavenworth oraz Fort Riley i McConnell AFB, który należy do Sił Powietrznych.

19. Około 90 procent miast wiejskich ma mniej niż 3000 mieszkańców, a w całym stanie jest kilka tysięcy miast-widm. Miejscowi wiedzą, jak ważne jest zatankowanie paliwa przed długą jazdą na zachód. To dlatego, że może minąć trochę czasu, zanim zobaczą działającą stację benzynową.

20. Stan ma dwa podstawowe pseudonimy: „stan słonecznikowy” i „stan pszenicy”. Ta pierwsza wynika z obfitości malarstwa żółtego kwiatu znajdującego się na równinach stanu. Te kwiaty przez lata były najlepszym modnym dodatkiem i niezbędnym źródłem oleju roślinnego. Kansas jest największym producentem pszenicy w kraju. Prawie jedna piąta pszenicy uprawianej w USA pochodzi z Kansas. Stwierdzono, że produkuje się wystarczającą ilość pszenicy, aby wyżywić wszystkich na całym świecie przez około dwa tygodnie.

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić