20 Ciekawostek o Lwach

lew
foto – Pixabay

Lew, ze swoją majestatyczną grzywą i eleganckimi ruchami, od dawna uznawany jest za króla zwierząt oraz symbol siły. Te niesamowite zwierzęta niezmiennie od lat fascynują ludzi, budząc w nich jednocześnie respekt. Na przestrzeni lat stawały się bohaterami filmów animowanych i bajek dla dzieci, uosabiając potęgę. Oto ciekawostki na temat lwów.

1. Na wolności lwy żyją średnio dwanaście do szesnastu lat. Jednak w niewoli zdarza się, że zwierzęta te dożywają nawet dwudziestu pięciu lat. Nie są wówczas narażone na niebezpieczeństwa zewnętrzne i zawsze otrzymują odpowiednią ilość jedzenia, która pozwala im przetrwać dłużej.

2. Od początku lat pięćdziesiątych populacja lwów w Afryce zmniejszyła się o ponad 50%. W dzisiejszych czasach na Czarnym Lądzie żyje już tylko około 20 tysięcy lwów.

3. Samiec lwa potrzebuje dziennie około siedmiu kilogramów mięsa, podczas gdy samicy wystarczy o dwa kilogramy mniej. Oznacza to, że zwierzęta te muszą bardzo często polować, aby przetrwać. Samiec zazwyczaj poluje sam, podczas gdy samice współpracują ze sobą, stosując przemyślane taktyki, aby złapać ofiarę. Lwy chętnie polują na guźce i bawoły, co wymaga sporej siły.

4. Ze względu na królewskie konotacje i majestat lew jest zwierzęciem narodowym wielu państw, w tym między innymi Singapuru, Holandii, Anglii, Belgii, Etiopii czy Albanii.

5. Błędem jest nazywanie lwa królem dżungli. W rzeczywistości gatunek ten występuje przede wszystkim na łąkach i równinach, gdzie jego sierść stanowi doskonały kamuflaż podczas polowania.

6. Samica lwa rodzi zwykle około sześciu małych lwiątek, które przez pierwsze sześć tygodni życia ukrywa z dala od wszelkich niebezpieczeństw. Po narodzinach lwiątka ważą nieco ponad kilogram i są w stu procentach zależne od matki, która z wielką troską o nie dba.

7. Lwy azjatyckie są nieco mniejsze od lwów afrykańskich, a największy lew w historii ważył 375 kilogramów.

8. Kolor sierści lwa jest zdeterminowany przez klimat obszarów, na jakich występuje. Lwy, które żyją w chłodniejszych miejscach, na przykład na pustyni w Namibii, mają znacznie ciemniejszą sierść.

9. Ryk lwa, znany bardzo dobrze w popkulturze, można usłyszeć nawet z odległości ośmiu kilometrów. Dźwięk ten pozwala lwom komunikować się między sobą i może oznaczać różne rzeczy. Pozwala lwom określić swoje położenie, informuje je o obecności innych lwów na danym terenie, a nawet o tym, że znajdują się na terytorium należącym do innego stada. Z kolei lwice potrafią wydawać charakterystyczne dźwięki, dzięki którym porozumiewają się ze swoimi młodymi.

10. Okres ciąży u lwicy trwa mniej więcej cztery miesiące, a osobniki osiągają dojrzałość płciową w wieku trzech lub czterech lat.

11. W dawnych czasach lwy występowały w Afryce, Europie i Azji. Dziś występują na wolności tylko w Afryce, natomiast w Parku Narodowym Sasan-Gir w Indiach żyje tylko 350 lwów azjatyckich.

12. Jak większość kotów, lwy spędzają od 16 do 20 godzin na dobę na relaksie. W tym czasie śpią albo leżą, oszczędzając energię.

13. Tryb życia lwów jest zdeterminowany przez budowę ich organizmów. Koty te nie mają wielu gruczołów potowych, dlatego oszczędzają siły w ciągu dnia, kiedy słońce afrykańskie mocno daje się we znaki, za to stają sie bardziej aktywne w nocy, kiedy powietrze jest chłodniejsze.

14. Im ciemniejszą grzywę ma samiec, tym większym zainteresowaniem cieszy się ze strony samic. Jest to jeden z ważniejszych czynników, które wpływają na wybór partnera. Dzieje się tak, ponieważ ciemny pigment może zostać wytworzony w organizmie lwa, tylko jeśli jest on w bardzo dobrej kondycji.

15. Lwy były uwielbiane w starożytnym Egipcie. Kojarzono je z siłą i wytrwałością, dlatego też stały się symbolem. Postać Sfinksa jest do dziś znana na całym świecie, a jak wiadomo, jest on w połowie lwem.

16. Lwy afrykańskie są największymi kotami, jakie występują na kontynencie afrykańskim. Samiec może mieć nawet ponad metr wysokości i ważyć ponad 200 kilogramów.

17. Od lat lat wpisane są na Czerwoną Listę Gatunków zagrożonych. Szereg instytucji wprowadza różne programy, aby chronić je i pozwolić im przetrwać.

18. Lwy są aż sześć razy bardziej wrażliwe na światło niż człowiek, dlatego doskonale widzą w ciemności. Stąd bierze się ich przewaga nad ofiarami, kiedy polują w nocy.

19. Lwy afrykańskie są wyjątkowo towarzyskimi i rodzinnymi kotami. Zazwyczaj żyją w stadach po kilkanaście sztuk i dbają o siebie nawzajem.

20. Lwy mogą rozwinąć prędkość do nawet 80 kilometrów na godzinę, ale taki sprint bardzo szybko je męczy. Nie są w stanie biegać bardzo szybko przez długi czas.

4/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić