Morze Czarne to zbiornik wodny położony między Europą a Azją Zachodnią. Jego powierzchnia to ponad 420 tysięcy kilometrów kwadratowych, a jego nazwa nawiązuje do siarczków, które barwią wodę na czarno. Do Morza Czarnego dostęp mają miejscowości aż sześciu państw, dlatego wielu turystom kojarzy się ono z wypoczynkiem w okresie letnim, sportami wodnymi i promenadami wypełnionymi ludźmi z całego świata. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Morze Czarne to zbiornik wodny, do którego dostęp mają Ukraina, Rosja, Gruzja, Bułgaria, Rumunia i Turcja. Jego średnia głębokość wynosi 1315 metrów, natomiast w najgłębszych miejscach aż 2258 metrów.
2. Największymi rzekami wpadającymi do Morza Czarnego są ukraińska rzeka Boh, Dniepr płynący przez Rosję, Ukrainę i Białoruś, Dniestr płynący przez Ukrainę i Mołdawię oraz Dunaj będący najdłuższą po Wołdze rzeką w Europie. Przepływa on przez dziesięć państw: Słowację, Niemcy, Austrię, Chorwację, Węgry, Serbię, Rumunię, Bułgarię, Mołdawię oraz Ukrainę.
3. Poprzez wymianę wody z Morzem Śródziemnym podtrzymana zostaje różnica zasolenia w głębinach i na powierzchni. W związku z tym woda nie miesza się, a to skutkuje niskim poziomem tlenu oraz występowaniem siarkowodoru. Rezultatem tego procesu jest brak życia organicznego w głębinach Morza Czarnego.
4. Morze Czarne jest domem dla niemal dwustu gatunków ryb, jednak rybołówstwo jest słabo rozwinięte w tym zbiorniku wodnym. Rocznie łowi się tutaj jedynie 100 tysięcy ton ryb, podczas gdy w Morzu Bałtyckim jest to nawet o 50 tysięcy ton więcej. Celem rybaków są tutaj przede wszystkim sardele europejskie, makrele i ostroboki pospolite.
5. Morze Czarne otaczają Góry Pontyjskie, Góry Krymskie, Kaukaz, Góry Strandża oraz Dobrudża. Miejsca takiej jak Batumi w Gruzji to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie potrafią zdecydować, czy wolą góry, czy morze jednak nadmorski klimat. W Batumi można spędzać czas w morzu albo na kamienistych plażach, podziwiając jednocześnie pokryte śniegiem szczyty gór.
6. Granica strefy beztlenowej w Morzu Czarnym wynosi od 140 do 200 metrów. Oznacza to, że poniżej tego poziomu w wodzie nie ma tlenu i żadne stworzenia nie mogą tam żyć. Z tego samego powodu w głębinach morza nie występuje również roślinność.
7. W Morzu Czarnym występują rekiny. Nie są one jednak niebezpieczne dla człowieka, a ponadto preferują zimną wodę, dlatego raczej nie zbliżają się do brzegu. Podczas kąpieli można za to obawiać się meduz, morskich smoków, płaszczek i morskiej zbroi.
8. Popularnym kurortem na wybrzeżu Morza Czarnego są Złote Piaski w Bułgarii. Według legendy na tutejszych plażach piraci zakopali skarb, który natura zamieniła w zloty piasek. Budowa kurortu rozpoczęła się w 1957 roku, a obecnie znajduje się tutaj ponad 200 hoteli, przystań jachtowa, wille, kasyno, park wodny i liczne lokale gastronomiczne. Ze względu na atrakcyjne ceny kurort ten jest bardzo popularny wśród Polaków i nie tylko.
9. Na wybrzeżu Morza Czarnego znajduje się również ukraińska Odessa, której historyczne centrum zostało w 2009 roku wpisane na listę informacyjną UNESCO. W związku z tym wkrótce ta część miasta może znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto przyciąga turystów, którzy kochają połączenie sztuki, historii, pięknej architektury oraz nadmorskich atrakcji.
10. Do dziś trwają spory o to, jak powstało Morze Czarne. Niektórzy naukowcy twierdzą, że na różnych etapach historii było ono ogromnym jeziorem, a także częścią ogromnego Morza Sarmackiego, która wcinała się w ląd daleko aż za Morze Aralskie. Istnieje również teoria, że w którymś momencie naturalna zapora w pobliżu Bosforu zawaliła się, co spowodowało zalanie niższych terenów przez wody Morza Śródziemnego. Teorię tę łączy się z opowieścią o Wielkim Potopie i Arce Noego.
11. Morze Czarne zawdzięcza swoją nazwę siarczkom, które barwią wodę na czarno. Wielu ludzi szuka również etymologii w innych historiach. Czerń od zawsze kojarzona jest ze śmiercią, a niektórzy uważają, że nazwa pochodzi od statków, które tutaj zatonęły, pochłaniając wiele istnień. Jeszcze inni twierdzą, że po zmroku wszystkie obiekty znajdujące się na powierzchni morze wyglądały na czarne i stąd też nazwa.
12. W starożytnej Grecji Morze Czarne nazywane było Morzem Niegościnnym. Wszystko dlatego, że wody były tutaj zawsze burzliwe, a nawigacja bardzo trudna. Dodatkowo wybrzeża zamieszkiwały barbarzyńskie ludy, które nie ułatwiały marynarzom życia.
13. W dzisiejszych czasach Morze Czarne nie odgrywa ważnej roli w komunikacji, ale w starożytności przecinały je liczne szlaki handlowe. To właśnie przez to morze należało przepłynąć, aby sprowadzić bursztyn wydobyty z Morza Bałtyckiego. Jeden z mitów łączy nawet Morze Czarne z wyprawą po złote runo, które miało się znajdować w krainie na jego wybrzeżu.
14. Do największych zatok Morza Czarnego należą Zatoka Jahorłycka, Tendriwska, Karkinicka oraz Teodozyjska. Ta pierwsza znajduje się pomiędzy Mierzeją Kinburńska a przylądkiem Jahorłyckyj Kut i wgłębia się w ląd na odległość około 20 kilometrów.
15. Morze Czarne jest jednym z najmłodszych mórz na Ziemi. Najprawdopodobniej powstało mniej więcej w roku 5600 przed naszą erą. Na przełomie XIV i XV wieku miało do niego dostęp również Wielkie Księstwo Litewskie, ale zostało wyparte przez Turków.