64 Ciekawostki o stanie Nowy Meksyk

Nowy Meksyk / foto – Pixabay

1. Kiedy Hiszpanie wyruszyli, aby zbadać ten region, mieli nadzieję, że znajdą tam ziemię równie cenną jak ta, którą znaleźli wcześniej w Meksyku. Dlatego nazwali ten obszar Nueva Mexico. (Nueva oznacza po hiszpańsku “nowy”.)

2. Jeśli chodzi o słowo Meksyk, niektórzy eksperci uważają, że jest to wersja imienia, które Aztekowie (grupa kulturowa z Meksyku) nadali jednemu ze swoich bogów (choć istnieje wiele różnych teorii).

3. Stan posiada piękne krajobrazy, od gór, przez lasy, po pustynie. Dzięki temu zyskał przydomek Krainy Zachwytów (“Land of Enchantment”).

4. Nowy Meksyk nie był amerykańskim stanem aż do 1912 roku. Jest to spowodowane tym, że stan jest zdominowany przez społeczność latynoską i katolicką, co uniemożliwiło przyjęcie go jako stanu.

5. Nowy Meksyk jest 5 co do wielkości stanem w Usa.

6. Stan Nowy Meksyk zamieszkuje 2,08 mln mieszkańców.

7. W Nowym Meksyku jest znacznie więcej owiec i bydła niż ludzi.

8. Stolicą stanu Nowy Meksyk jest Santa Fe i liczy 84 tys. mieszkańców.

9. Największym miastem stanu Nowy Meksyk jest Albuquerque które liczy 559 tys. mieszkańców.

10. Stan Nowy Meksyk dzieli międzynarodową granicę z krajem Meksyk.

Nowy Meksyk / foto – Pixabay

11. Ludzie przybyli na tereny dzisiejszego Nowego Meksyku ponad 12 000 lat temu. Eksperci uważają, że migrowali oni z terenów dzisiejszej Rosji przez most lądowy zwany Cieśniną Beringa podczas ostatniej epoki lodowcowej. (Kiedy epoka lodowcowa się skończyła, poziom wody podniósł się, zasypując ten most.) Tysiące lat później na ziemi żyły rdzenne plemiona amerykańskie, w tym Apacze, Zuni, Navajo i Pueblos.

12. W 1540 roku hiszpański odkrywca Francisco Vázquez de Coronado przybył na te tereny w poszukiwaniu miast ze złota, o których krążyły pogłoski, że istnieją w obu Amerykach. Nie odkrył skarbów, ale przez następne stulecie Hiszpanie kolonizowali te tereny.

13. W 1821 roku Meksyk ogłosił swoją niepodległość od Hiszpanii, a obszar ten stał się częścią Meksyku.

14. Po wygranej przez Stany Zjednoczone wojnie meksykańsko-amerykańskiej w 1848 roku, Nowy Meksyk stał się terytorium USA. W 1912 roku został ogłoszony 47. stanem.

15. Stan można podzielić na trzy regiony. Region Wielkich Równin, rozciągający się na wschodzie, obejmuje wysoki płaskowyż z głębokimi kanionami. Znajduje się tam również Carlsbad Caverns, w którym znajduje się ponad 119 jaskiń do zwiedzania.

16. Region Gór Skalistych znajduje się w północnej części stanu i to właśnie tam znajduje się najwyższy punkt Nowego Meksyku: Wheeler Peak.

17. W środkowo-południowo-zachodniej części stanu znajduje się region Basin and Range. Rzeka zwana Rio Grande płynie przez środek tego obszaru, który jest znany z górskich grzbietów, płaskich pustyń i White Sands National Monument. Jest to największe na świecie pole wydm piaskowych wykonanych z minerału gipsu.

18. Nowy Meksyk jest pod wpływem zarówno kultury latynoskiej jak i rdzennych Amerykanów, posiada wiele parków narodowych i zabytków, unikalną kuchnię i tętniącą życiem scenę artystyczną.

19. Konstytucja Stanu Nowy Meksyk oficjalnie deklaruje, że jest to stan dwujęzyczny. 1/3 rodzin w Nowym Meksyku mówi w domu po hiszpańsku.

20. Las Cruces robi największą na świecie enchiladę w pierwszy weekend października podczas “Whole Enchilada Fiesta”.

21. Stan ten znany jest z wielu doniesień o UFO. Na przykład: piloci co najmniej trzech oddzielnych samolotów napotkali niezidentyfikowany obiekt latający wysoko nad południową Arizoną i Nowym Meksykiem 24 lutego 2018 roku.

22. Czy kosmici kiedykolwiek wylądowali na Ziemi? Muzeum UFO w Roswell – w pobliżu miejsca, gdzie według niektórych osób w 1947 roku rozbiło się UFO – pozwala zwiedzającym zdecydować samemu.

23. Roswell, czwarte co do wielkości miasto w stanie, zostało założone w 1869 roku, kiedy to zawodowy hazardzista założył samotny sklep na szlaku bydła.

24. Pierwsza na świecie bomba atomowa została zdetonowana 16 lipca 1945 roku w White Sands Testing Range w pobliżu Alamogordo. Na północ od miejsca uderzenia mała tablica oznacza obszar znany jako Trinity Site. Bomba została zaprojektowana i wyprodukowana w Los Alamos.

25. Taka sama bomba została zrzucona w japońskim Nagasaki zaledwie kilka tygodni później.

26. Aby przetestować najnowsze rakiety, baza wojskowa White Sands Missile Range został stworzony na tym samym terenie, na którym wybuchła pierwsza bomba atomowa.

27. Po II wojnie światowej w Los Alamos i Albuquerque powstało wiele nowych laboratoriów. Setki wysoko wykształconych naukowców i inżynierów przeniosło się do stanu. Wkrótce Nowy Meksyk miał wyższy odsetek ludzi z doktoratami niż jakikolwiek inny stan.

28. 1 na 4 pracowników w Nowym Meksyku pracuje bezpośrednio dla rządu federalnego. Rządy stanowe i lokalne są również głównymi pracodawcami.

29. Dwa ważne aspekty gospodarki Nowego Meksyku to badania naukowe, takie jak badania nad energią jądrową prowadzone w Sandia National Laboratories oraz wydobycie zasobów naturalnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, uran, potas, miedź, węgiel, cynk, złoto i srebro.

30. Słynni mieszkańcy Nowego Meksyku to między innymi piosenkarz John Denver, założyciel amazon.com Jeff Bezos i artystka Georgia O’Keeffe.

31. Rio Grande jest najdłuższą rzeką Nowego Meksyku i płynie przez całą jego długość.

Rio Grande / foto – Pixabay

32. Będąc na szyczycie wulkanu Capulin, można zobaczyć fragmenty pięciu różnych stanów (Nowy Meksyk, Oklahoma, Kansas, Teksas i Kolorado). Wulkan był kiedyś używany jako znacznik krajobrazu dla Santa Fe Trail.

33. Miasto Truth or Consequences było kiedyś nazywane Hot Springs. W 1950 roku miasto zmieniło swoją nazwę na tytuł popularnego radiowego programu quizowego.

34. Położone 7000 stóp nad poziomem morza Santa Fe w Nowym Meksyku jest najwyżej położoną stolicą stanu w Usa.

Santa Fe / foto – Pixabay

35. Santa Fe jest jednym z najstarszych miast w USA. Zostało założone w 1607 roku trzynaście lat przed przybyciem Pielgrzymów do kraju.

36. Początkowo nosiło nazwę La Villa Real de la Santa Fe de San Francisco de Asis, która została zmieniona w 1610 roku

37. Pałac Gubernatorów w Santa Fe, zbudowany w 1610 roku, jest jednym z najstarszych budynków publicznych w Ameryce.

38. Stolica Nowego Meksyku Santa Fe jest punktem końcowym 800 milowego szlaku Santa Fe Trail.

39. Największe miasto Nowego Meksyku Albuquerque zostało założone w 1706 roku jako hiszpańska społeczność rolnicza. Jego nazwa pochodzi od nazwy prowincji w Hiszpanii.

40. Microsoft został założony w małym garażu w Albuquerque w Nowym Meksyku. Założyciele firmy Bill Gates i jego przyjaciel Paul Allen napisali tu swoje pierwsze oprogramowanie.

41. W mieście Albuquerque co roku odbywa się International Balloon Fiesta, największy na świecie festiwal balonów na ogrzane powietrze.

Balloon Fiesta / foto -Pixabay

42. Ludzie Pueblo żyją nieprzerwanie od ponad tysiąca lat w Taos Pueblo w północno-środkowym Nowym Meksyku.

43. Taos Pueblo jest położone 2 mile na północ od miasta Taos. Jest to jedna z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych społeczności w Stanach Zjednoczonych. Ludzie nadal mieszkają w niektórych z 900-letnich budynków.

44. Słowo “Pueblo” jest używane do opisania grupy ludzi, miasta lub stylu architektonicznego. Istnieje 19 grup Pueblo, które posługują się 4 różnymi językami. Ludzie Pueblo z południowego zachodu żyją w tym samym miejscu dłużej niż jakakolwiek inna kultura w kraju.

45. Navajo, największa grupa rdzennych Amerykanów w tym kraju, posiada rezerwat o powierzchni 14 milionów akrów.

46. Do pewnego stopnia rezerwaty Indian Nowego Meksyku funkcjonują jako stany w obrębie stanu, gdzie prawo plemienne może być nadrzędne w stosunku do prawa stanowego.

47. Miasto Gallup nazywa siebie “Indiańską Stolicą Świata” i służy jako centrum handlowe dla ponad 20 różnych grup indiańskich.

48. Oryginalne Amerykańskie Terytorium Nowego Meksyku, które kongres utworzył w 1850 roku, obejmowało cały Nowy Meksyk i Arizonę oraz części Kolorado, Nevady i Utah.

49. Jeziora i rzeki stanowią zaledwie 0,002% całkowitej powierzchni stanu. Jest to najniższy stosunek wody do lądu spośród wszystkich 50 stanów.

50. Większość jezior w Nowym Meksyku to zbiorniki stworzone przez człowieka.

51. Tama na Rio Grande utworzyła Elephant Butte Reservoir, największe jezioro stanu.

52. Skały księżycowe można znaleźć w Międzynarodowej Hali Sławy Kosmosu, która znajduje się w Alamogordo.

53. White Sands National Monument to pustynia nie z piasku, ale z błyszczących białych kryształów gipsu.

White Sands w Nowym Meksyku – foto / Pixabay

54. Miasteczko Hatch w Nowym Meksyku jest znane jako “światowa stolica zielonego Chile”.

55. Miasto Deming znane jest z corocznych wyścigów kaczek.

56. Miasteczko Grants znane jest jako “światowa stolica uranu” i produkowało większość krajowych dostaw uranu w okresie po II wojnie światowej i w czasach zimnej wojny.

57. W Carlsbad Caverns żyją dziesiątki tysięcy nietoperzy. Największa komora Carlsbad Caverns ma długość ponad 10 boisk piłkarskich i wysokość około 22 pięter.

58. Nowy Meksyk jest znany z turkusu. Obecnie w większości kopalni pozostało ich bardzo niewiele, dlatego kawałek turkusu może być wart tysiące dolarów.

59. Podczas szczytu tak zwanej bezprawia ery końca 1800′, kiedy Lew Wallace służył jako terytorialny gubernator, napisał popularną powieść historyczną Ben-Hur. Po raz pierwszy opublikowana w 1880 roku, została przerobiona na film w 1959 roku z Charletonem Hestonem w roli głównej.

60. Cimarron było kiedyś znane jako “światowa stolica kowbojów”. Niektóre z najsłynniejszych nazwisk Starego Zachodu, takie jak Kit Carson i “Buffalo Bill” Cody mieszkały właśnie tam. Cytat z Las Vegas Gazette ilustruje, jak bardzo bezprawne było Cimarron. “Wszystko jest spokojne w Cimarron. Nikt nie został zabity od 3 dni.”

61. W niektórych odizolowanych wioskach, takich jak Truchas, Chimayo’, i Coyote w północno-środkowym Nowym Meksyku, niektórzy potomkowie hiszpańskich konkwistadorów nadal mówią w formie 16-wiecznego hiszpańskiego, który nie jest używany nigdzie indziej na świecie.

62. Mistrzostwa świata w wyścigu łopatą odbywają się zazwyczaj w Angel Fire w Nowym Meksyku. Wyścig odbywa się co roku, a tysiące ludzi przyjeżdża z całych Stanów Zjednoczonych, aby być jego częścią.

63. Elizabethtown było pierwszym miastem w Nowym Meksyku. Miasto znajduje się w hrabstwie Colfax i jest teraz opustoszałe, ponieważ ludzie przenieśli się w poszukiwaniu lepszych możliwości.

Elizabethtown / foto – Pixabay

64. Nowy Meksyk jest wiodącym stanem pod względem zgonów związanych z alkoholem. Wskaźnik zgonów związanych z alkoholem w Nowym Meksyku zajmuje pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w USA od 1981 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like