36 Ciekawostek o stanie Missouri

foto – Pixabay

1. Stan Missouri został nazwany na cześć plemienia Indian Siuksów zamieszkujących ten stan, zwanych Missouri. Słowo “Missouri” oznacza “ludzi z drewnianymi kajakami” lub “ludzi z wielkimi kajakami”.

2. Nazwa Missouri pochodzi od rzeki Missouri, która została nazwana na cześć rdzennych Indian Missouri. Rzeka Missouri jest najdłuższą rzeką w USA.

3. Przydomek stanu to: “The Show-Me State”. W 1899 roku, kiedy kongresman Willard Duncan Vandiver powiedział: “Jestem z Missouri i musisz mi to pokazać!”.

4. Flaga Missouri to: Dwadzieścia cztery gwiazdy upamiętniają, że Missouri było dwudziestym czwartym stanem przyjętym do Unii. Niedźwiedzie symbolizują rozmiary i siłę stanu. Herb państwowy oznacza przynależność do Unii, a półksiężyc to symbol nowego stanu, drugiego na terenie Luizjany

foto – Pixabay

5. Stolicą stanu jest Jefferson City

6. Stan Missouri zamieszkuje 6 milionów mieszkańców

7. Dzień Missouri przypada na trzecią środę października.

8. Najwyższe wzniesienie: Góra Taum Sauk, 540 metrów

9. Najpopularniejsze miejsca w stanie Missouri:

  • Gateway Arch
  • Branson Strip
  • Forest Park
  • Wilson’s Creek National Battlefield
  • National World War I Museum and Memorial

10. Kansas City, Missouri ma więcej fontann niż jakiekolwiek inne miasto na świecie z wyjątkiem Rzymu. Stąd Kansas City znane jest jako Miasto Fontann.

11. American Jazz Museum – pierwsze muzeum poświęcone wyłącznie muzyce jazzowej, również znajduje się w Kansas City w stanie Missouri.

foto – Pixabay

12. Muzeum Ekspansji na Zachód i St. Louis’s Old Courthouse. Podczas ogólnokrajowego konkursu w latach 1947-48, natchniony projekt architekta Eero Saarinena dla 630-stopowego łuku ze stali nierdzewnej został wybrany jako doskonały pomnik dla ducha pionierów z Zachodu. Budowa łuku rozpoczęła się w 1963 roku i została zakończona 28 października 1965 roku.

13. The Gateway Arch w St. Louis jest najwyższym wykonanym przez człowieka pomnikiem narodowym w Stanach Zjednoczonych. Stoi na wysokości 630 stóp.

14. Łuk ma fundamenty zagłębione w ziemi na 60 stóp i jest zbudowany tak, by wytrzymać trzęsienia ziemi i silne wiatry. Przy wietrze wiejącym z prędkością 20 mil na godzinę, łuk kołysze się o jeden cal, a jego konstrukcja jest w stanie kołysać się do 18 cali.

foto – Pixabay

15. Prezydent Harry S. Truman, piosenkarka Sheryl Crow, raper Eminem, piosenkarz Akon – wszyscy oni pochodzą z Missouri.

16. Również Mark Twain, znany na całym świecie wpływowy pisarz urodził się w Missouri

17. Miasta Kansas City i St. Louis zamieszkuje ponad połowa ludności stanu

18. Uważane za ojczyznę barbecue, Kansas City może poszczycić się ponad 100 restauracjami BBQ. Miasto jest gospodarzem jednej z największych imprez barbecue – American Royal BBQ – od września do listopada.

19. Missouri jest domem dla prawie 10,000 farm, które pokrywają 66% całkowitej powierzchni stanu. Średnia wielkość gospodarstwa w Missouri wynosi 269 akrów i są one zazwyczaj własnością rodzinną. Soja i kukurydza są głównymi uprawami w tym stanie

20. Osiem różnych stanów graniczy z Missouri, co sprawia, że jest to stan z największą liczbą sąsiadujących stanów. Tennessee również graniczy z ośmioma stanami.

21. Inny przydomek Missouri to “The Cave State” a to dlatego, że:

22. W Missouri znajduje się ponad 6000 znanych jaskiń.

23. Richland, Missouri, jest jedynym miastem w USA, w którym znajduje się restauracja w jaskini.

24. St. Louis w Missouri było gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1904 roku – pierwszych igrzysk olimpijskich zorganizowanych w USA

25. Również w 1904 roku na Światowych Targach w St. Louis w stanie Missouri pojawiły się takie smakołyki jak wata cukrowa, mrożona herbata, Dr Pepper.

26. Na tych samych targach wymyślono również rożek do lodów.  Sprzedawcy lodów zabrakło kubków i poprosił sprzedawcę gofrów o pomoc, zwijając gofry, które miały pomieścić lody.

27. Cztery z największych trzęsień ziemi w historii Ameryki Północnej miały miejsce w New Madrid w stanie Missouri między grudniem 1811 a lutym 1812 roku. Miały one magnitudę 8,0.

28. Missouri jest również domem dla najbardziej niszczycielskiego tornada w historii USA. Tornado Tri-State, które uderzyło 18 marca 1925 roku, zabiło 695 osób, raniło 2027 osób i zburzyło około 15 000 domów w Missouri, Illinois i Indianie. Annapolis, Missouri, zostało zniszczone w 90 procentach.

29. Podczas kampanii prezydenckiej Abrahama Lincolna, Valentine Tapley z hrabstwa Pike w stanie Missouri przysiągł, że nigdy więcej się nie ogoli, jeśli Lincoln zostanie wybrany. Tapley dotrzymał swej obietnicy i zapuścił brodę na 12 stóp i 6 cali przed swoją śmiercią w 1910 roku.

30. Browar Anheuser-Busch w St. Louis, Missouri jest największym zakładem produkującym piwo w kraju.

31. W 1865 roku Missouri stało się pierwszym stanem niewolniczym, który uwolnił swoich niewolników.

32. Ojciec Jacques Marquette i Louis Jolliet byli pierwszymi Europejczykami, którzy postawili stopę na tej ziemi w 1673 roku podczas podróży w dół rzeki Missisipi.

33. W 1849 r. epidemia cholery nawiedziła St. Louis, zabijając ponad 4 tys. osób.

34. Union Station – drugi co do wielkości działający dworzec kolejowy w USA za terminalem Grand Central znajduje się w Kansas City, Missouri. Został zbudowany w 1914 r.

35. Zwierzęciem stanowym jest muł.

36. Osadnictwo ludzkie odnotowano w tym regionie co najmniej od 12 000 lat temu.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić