Lackowa to najwyższy szczyt po polskiej stronie Beskidu Niskiego, który znajduje się przy granicy Polski i Słowacji. Ze względu na liczne atrakcje w pobliżu i wyjątkowo malownicze krajobrazy w tej okolicy, cieszy się zainteresowaniem turystów.
Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Szczyt Lackowa wznosi się na wysokość 997 metrów nad poziomem morza, a jego wybitność wynosi 360 metrów.
2. W dawnych czasach góra nosiła łemkowską nazwą, która brzmiała “Łackowa”. Używano również takich nazw, jak Chorągiewka Pułaskiego czy też Góra Policyjna.
3. Lackowa należy do Korony Gór Polskich, a jej zachodni stok należy do najbardziej stromych w całym Beskidzie Niskim. Pomijając Tatry, szlak wiodący przez zachodnią część Lackowej jest również jednym z najbardziej stromych oznakowanych szlaków w polskich górach.
4. Podczas konfederacji barskiej cała okolica szczytu została ufortyfikowana i zaciekle jej broniono. Szczyt nie był wówczas zalesiony, dlatego wykorzystywano go do sygnalizacji. Stąd wzięła się potoczna nazwa góry “Chorągiewka Pułaskiego”.
5. W okolicy do dzisiaj można zobaczyć okopy konfederatów barskich, ponieważ część z nich przetrwała do dnia dzisiejszego. Na trasie rozmieszczone są specjalne tablice informacyjne, dzięki którym miłośnicy historii mogą odnaleźć pozostałości po okopach.
6. Okolice Lackowej są bogate pod względem przyrodniczym, a także estetycznym. Dlatego też stanowią prawdziwy raj dla wielbicieli pieszych wędrówek po górach i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. wiedzie tędy między innymi czerwony szlak z Przełęczy Tylickiej do Przełęczy Wysockiej.
7. Wysowa-Zdrój to wieś oraz uzdrowisko z atrakcyjnym parkiem zdrojowym. Przy prawosławnej cerkwi, zbudowanej w drugiej połowie XVIII wieku, zaczyna się tutaj zielony szlak, który prowadzi przez najpiękniejsze punkty okolicy.
8. Wysowa-Zdrój to miejscowość, której warto poświęcić kilka godzin, aby przekonać się, że czas zatrzymał się tutaj dawno temu. Na terenie wsi znajdują się zabytki sakralne i świeckie, takie jak dom zdrojowy z początków XX wieku. Znajdują się tutaj również liczne szlaki konne.
9. Znajdująca się w pobliżu Krynica-Zdrój od lat cieszy się zainteresowaniem turystów oraz kuracjuszy. Miejscowość ta istniała już w XVI wieku, dlatego nie brakuje tutaj zabytków i perełek architektury, które warto zobaczyć na własne oczy.
10. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach wód w Krynicy-Zdroju pochodzą z XVIII wieku. Przełom XVIII i XIX wieku to czas, kiedy Krynica stawała się popularnym uzdrowiskiem odwiedzanym przez zamożnych Polaków i nie tylko. Bywali tutaj Józef Piłsudski, Julian Tuwim czy Helena Modrzejewska.
11. Bieliczna to pusta dolina przy Lackowej, gdzie kiedyś znajdowała się wieś z co najmniej trzydziestoma domami. Obecnie jedynymi śladami po obecności człowieka w tym miejsca są niewielka cerkiew oraz mały cmentarz.
12. Krynica-Zdrój jest jednym z największych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Funkcjonują tutaj stacja narciarska i najdłuższy w całej Polsce wyciąg krzesełkowy. Miasto jest również kolebką polskiego saneczkarstwa i ma długie tradycje związane z hokejem na lodzie.