30 Ciekawostek o Mroźnej Finlandii

finlandia
foto – Pixabay

Finlandia wydaje się być wciąż nieodkrytym, mało turystycznym miejscem na mapie Europy. Ten wspaniały kraj ma jednak wiele do zaoferowania zwiedzającym. Słynie ze wspaniałej, dzikiej przyrody, klimatycznych miasteczek i niesamowitej, niespotykanej nigdzie indziej kultury. To państwo z bogatą historią, nieco zapomnianą przez mieszkańców innych, nawet pobliskich krajów.

1. Stolicą i zarazem największym miastem Finlandii są Helsinki. To ważny ośrodek naukowy, gospodarczy i kulturowy w północnej części Europy, a równocześnie miejsce, które przyciąga wielu turystów. W mieście odwiedzić można m.in. wspaniały Plac Senacki, malowniczą prawosławną Katedrę pw. Najświętszej Bogarodzicy i dziewiętnastowieczny Pałac Prezydencki.

2. Finlandię zamieszkuje zaledwie 5,5 miliona osób, z czego zdecydowana większość zamieszkuje południowe tereny państwa. Gęstość zaludnienia w kraju to zaledwie 16 osób na 1 kilometr kwadratowy.

3. Finlandia jest stosunkowo młodym państwem – powstała dopiero w 1917 roku. Wcześniej tereny te należały do Imperium Rosyjskiego, a w średniowieczu – do Szwecji.

4. Dużą część kraju zajmuje Pojezierze Fińskie, na którym znajduje się przeszło 55 tysięcy jezior. Największym z nich jest Jezioro Saimaa o powierzchni 1377km kwadratowych.

5. Jednym z najważniejszych miast w Finlandii jest Turku, w którym znajduje się najstarszy zamek w Finlandii. Średniowieczna warownia pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku i dziś funkcjonuje jako muzeum. W Turku warto odwiedzić również trzynastowieczną katedrę chrześcijańską oraz przyjrzeć się pozostałością po średniowiecznych zabudowaniach.

6. Choć Finlandia jako niepodległe państwo jest stosunkowo młoda, pierwsze traktaty o tzw. ludach północy (najprawdopodobniej Lapończykach) pochodzą z 98r.

7. Językiem urzędowym jest język fiński, który znacząco różni się od innych języków indoeuropejskich.

8. W lapońskiej miejscowości Rovaniemi znajduje się Wioska Świętego Mikołaja – magiczna atrakcja turystyczna, która przyciąga największą ilość turystów z kraju i całego świata.

9. Jeśli zimowa wycieczka do Laponii jest poza naszymi możliwościami, możemy napisać list do Świętego Mikołaja i wysłać go do jego oficjalnej siedziby. Każdego roku w listopadzie i grudniu do Rovaniemi wysyłanych jest ponad 500 tysięcy listów z życzeniami od najmłodszych!

10. W Finlandii – jak i w innych krajach nordyckich – obowiązuje restrykcyjne prawo alkoholowe. Spożywa się tu przede wszystkim napoje niskoprocentowe (np. piwa), które nie są dostępne we wszystkich sklepach. Alkohol kupimy od poniedziałku do soboty do wczesnych godzin wieczornych. W niedzielę sprzedaż produktów alkoholowych jest zabroniona.

11. Najpopularniejszym fińskim alkoholem jest oczywiście sławna wódka Finlandia, której produkcja odbywa się już od ponad 50 lat. Podczas pobytu w Finlandii warto jednak spróbować tradycyjnego piwa sathi, które przyprawia się jałowcem i jagodami.

12. Na terenie Finlandii znajduje się aż 40 parków narodowych, które łącznie zajmują obszar ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych.

13. Od grudnia do marca w północnej części kraju można obserwować wspaniały spektakl świetny – zorzę polarną.

14. Laponię zamieszkuje ogromna populacja reniferów. Szacuje się, że region ten zamieszkiwany jest przez 200 tysięcy przedstawicieli tych wspaniałych ssaków. To znacznie więcej niż ilość ludzi zamieszkujących Laponię!

15. Finlandia uznawana jest za światową kolebkę ciężkiego brzmienia. To właśnie tu narodziło się wiele znanych zespołów muzycznych, takich jak Nightwish, Apocalyptica, Children of Boddom, The 69 Eyes czy HIM.

16. Najwyższym punktem w Finlandii jest Haltiatunturi. Masyw znajduje się w Górach Skandynawskich na granicy z Norwegią, gdzie umiejscowiony jest szczyt góry (1365m n.p.m.). Po stronie fińskiej najwyżej można wejść na wysokość 1324m n.p.m.

17. Flaga Finlandii przedstawia granatowy krzyż na białym tle, co jest nawiązaniem do zimnego klimatu kraju i częstych opadów śniegu, a także licznych jezior i rzek, które położone są na obszarze kraju.

18. Aż 69% terenu państwa pokrywają lasy.

19. Największym parkiem narodowym w Finlandii jest Lemmenjoki, gdzie spotkać można dziko żyjące renifery i rosomaki. Ten lapoński, gęsto zalesiony teren graniczy z norweskim parkiem narodowym, z którym tworzy największy w Europie obszar ochrony przyrody.

20. Kuchnia fińska nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród Europejczyków. Nie oznacza to jednak, że nasza podróż po tym kraju będzie uboga w smaki. Największym fińskim przysmakiem jest mięso renifera, z którego przyrządza się różne potrawy lub serwuje w formie suszonej. W restauracjach znajdziemy także wybornego, świeżego łososia, zupy rybne oraz sycące dania mączne.

21. W wielu fińskich regionach przysmakiem są dania na bazie krwi zwierzęcej m.in. mustamakkara (rodzaj kiełbasy z krwi) i mykyrokka (zupa z krwi podawana z pierogami).

22. A jeśli już mowa o kulinarnych ciekawostkach – w niektórych restauracjach w Finlandii można spróbować mięsa z niedźwiedzia. Przysmak ten jest jednak rzadki i drogi z powodu rygorystycznego prawa obowiązującego względem myśliwych polujących na zwierzynę.

23. Na przełomie XX i XXI wieku wiele oficjalnych dokumentów w Finlandii było publikowanych w języku łacińskim.

24. Z Finlandii pochodzą sławne na całym świecie Muminki. Charakterystyczne postacie były najpierw bohaterami komiksów, a później filmów animowanych dla dzieci. Obecnie w Naantali można odwiedzić magiczną Wioskę Muminków, która stanowi ważną atrakcję turystyczną.

25. Od 2002 roku walutą obowiązującą w Finlandii jest euro. Wcześniej w kraju używało się marek fińskich.

26. Finlandia jest jednym z najdroższych państw w Europie. Podróżując po tym skandynawskim kraju należy liczyć się z bardzo wysokimi kosztami paliwa, i noclegów. Wysokie ceny obowiązują również w restauracjach. Dużo zapłacimy m.in. za alkohol i pamiątki, zaś wstęp do wielu atrakcji jest darmowy lub stosunkowo tani.

27. Finlandia poszczycić się może jednym z najbardziej wydajnych systemów edukacyjnych na świecie. Szacuje się, że prawie 70% młodych ludzi rozpoczyna naukę na poziomie szkolnictwa wyższego. Dodatkowo w kraju tym nie istnieją duże różnice w edukacji wśród całej populacji,a 100% osób powyżej 15 roku życia potrafi czytać i pisać (nie występuje analfabetyzm).

28. Finlandia, ze względu na swoje położenie, charakteryzuje się umiarkowanie chłodnym klimatem. Zimy są tu długie i mroźne, a przez wiele miesięcy w roku występują obfite opady śniegu. Latem jednak temperatury mogą dochodzić nawet do 30 stopni!

29. To właśnie Finki, jako pierwsze w Europie kobiety, uzyskały prawa wyborcze w 1906 roku.

30. Fiński epos narodowy Kalevala o baśniowym, mitologicznym charakterze był jedną z inspiracji J.R.R. Tolkiena do napisania pierwszych powieści o Śródziemiu (m.in. Silmarillion).

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like