Irlandia to wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Nie bez powodu nazywana jest “zieloną wyspą” – tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach i przyciągają miłośników obcowania z naturą z całego świata. W Irlandii nie brakuje niewielkich, klimatycznych miasteczek i nieodkrytych, dzikich zakamarków, wspaniałych zabytków i atrakcji dla całej rodziny.
1. Irlandia to zarówno nazwa państwa, jak i samej wyspy, na której leży także część Wielkiej Brytanii. Państwo ma zaledwie 70 tysięcy kilometrów, a zamieszkuje je prawie 5 milionów ludzi.
2. Stolicą Irlandii jest Dublin. To piękne, zabytkowe miasto to ważny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i turystyczny. Podczas pobytu w Dublinie warto odwiedzić wspaniały Zamek Dubliński, dwunastowieczną Katedrę Kościoła Chrystusowego oraz wiktoriańskie zabudowania (m.in. gmachy Biblioteki Narodowej i Muzeum Narodowego).
3. Na terenie Irlandii znajduje się 6 parków narodowych. Największym z nich jest Park Narodowy Ballycroy, który położony jest na terenach górskich i mokradłach.
4. Flaga Irlandii przedstawia trzy pionowe pasy: zielony, biały i pomarańczowy. Symbolizuje harmonię i pokój między dwoma głównymi religiami, które wyznawane są przez Irlandczyków – katolicyzm i protestantyzm.
5. Przez Irlandię przepływa wiele niewielkich rzek i strumieni górskich. Największą rzeką wyspy jest Shannon o długości 336km.
6. Pierwsze osady na terenach obecnej Irlandii funkcjonowały już 10 tysięcy lat temu. Na wyspę przybyły wówczas koczownicze plemiona z Europy, których przyciągała tu obficie zamieszkująca lasy zwierzyna.
7. W pierwszej połowie XIX wieku w Irlandii nastał tzw. Wielki Głód. Klęski żywiołowe, pożary i choroby sprawiły, że zmarło nawet 20% ludności, a tym samym doszło do masowej emigracji, która znacząco uszczupliła populację wyspy.
8. Najpopularniejszą potrawą kuchni irlandzkiej jest gulasz irlandzki. To tradycyjne danie serwuje się podczas świąt, festiwali i rodzinnych spotkań. Przygotowuje się ją z duszonego mięsa – zwykle cielęciny lub baraniny – oraz warzyw korzeniowych, ziemniaków i cebuli.
9. Irlandia jest krajem o umiarkowanym, wilgotnym klimacie. Dochodzi tu do częstych, obfitych opadów deszczu nawet przez 250 dni w ciągu roku.
10. Najpopularniejszym irlandzkim świętem jest Dzień Świętego Patryka. Ten narodowy festiwal obchodzony jest 17 marca. Wówczas organizowane są różne wydarzenia, parady i imprezy. Tradycja nakazuje założenie zielonych ubrań – wszak to właśnie zieleń jest narodowym kolorem Irlandii – a także wypicie szklanki regionalnej whisky.
11. Irlandia to państwo o najwyższym na świecie spożyciu piwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Najpopularniejszym niskoprocentowym trunkiem jest piwo Guinness – ciemne, aromatyczne piwo serwowane z dużą ilością piany.
12. Na wyspie położone są dwa państwa: Irlandia oraz Irlandia Północna, która jest częścią Wielkiej Brytanii. Prowadzi to do wielu niezgodności politycznych, gdyż wielu mieszkańców Irlandii Północnej utożsamia się z kulturą irlandzką.
13. Irlandia jest państwem zachowującym neutralność polityczną i angażuje się jedynie z niektóre misje pokojowe. Z tego powodu armia irlandzka jest nieliczna – szacuje się, że należy do niej zaledwie 8,5 tysiąca zawodowych żołnierzy.
14. Zdecydowana większość Irlandczyków (prawie 80%) to katolicy. Do Kościoła Katolickiego należy m.in. większość budynków szkolnych, co sprawia, że religia ma tu duży wpływ na system edukacji. Równocześnie prawo irlandzkie zakłada rozdział kościoła od instytucji państwa.
15. Jedną z największych atrakcji Irlandii jest grobowiec Newgrange. Obiekt ten wybudowany został około 3200 roku p.n.e., co czyni go najstarszym znanym grobowcem z systemem korytarzy na świecie. Newgrage jest o kilkaset lat starszy niż piramidy w Gizie!
16. Najpopularniejszym irlandzkim trunkiem jest whisky. Tutejszy “złoty napój” produkowany jest już od średniowiecza. Tradycja produkcji destylatu pochodzi z nadmiarów jęczmienia, który obficie rósł na żyznych, irlandzkich ziemiach. Obecnie whisky produkowana przez Irlandczyków stanowi jeden z najbardziej docenianych przez koneserów alkoholi na świecie.
17. Irlandzcy muzycy aż siedmiokrotnie zwyciężyli w Konkursie Piosenki Eurowizji – to najwięcej w historii całego festiwalu!
18. Najwyższym szczytem wyspy jest Carrantuohill o wysokości 1041m n.p.m. Mimo, że podejście jest stosunkowo łagodne i mało wymagające, zdarzały się wypadki śmiertelne wśród niedoświadczonych wspinaczy. Na trasie znajduje się bowiem stromy, wymagający doświadczenia żleb, który podczas opadów staje się trudną przeszkodą dla turystów.
19. Z irlandzkiego święta Samhain wywodzi się dzisiejsze Halloween. Święto to początkowo związane było z przejściem z okresu jesiennego w zimowy, dziś jest to przede wszystkim wyjątkowa rozrywka dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy przebierają się za różne przerażające postacie.
20. Na wyjątkową uwagę zasługuje mitologia irlandzka. Według podań na ziemiach wyspy wcześniej żył magiczny lud Tuatha De Danann – wróżki i elfy, które w wyniku konfliktów z wrogimi rasami zamieszkują dziś podziemia Irlandii.
21. Z irlandzkiego folku wywodzi się dzisiejsza muzyka celtycka, w której wykorzystuje się przede wszystkim dźwięki akordeony, harf i skrzypiec.
22. W Irlandii naturalnie nie występują węże. Choć według legend jest to zasługa Świętego Patryka, w rzeczywistości brak węży tłumaczony jest późnym stopnieniem ostatnich lodowców.
23. Według oficjalnych danych obecnie Irlandię zamieszkuje 122 500 Polaków. Tym samym nasi rodacy stanowią największą mniejszość narodową na wyspie.
24. Wiele scen słynnego serialu Gra o Tron została nakręcona w Irlandii. Dzięki popularności produkcji znacząco rozwinęła się turystyka w tym kraju – miłośnicy serialu często podróżują po wyspie wyszukując malownicze miejsca z planu filmowego.
25. Najstarszy pub w Europie znajduje się właśnie w Irlandii. Jest to „Sean’s Bar”, niewielki pub umiejscowiony w Athlone. Według badań archeologicznych został on otwarty już około 900r!
26. Choć Irlandia słynie ze swoich klimatycznych pubów, lokal „Sean’s Bar” to nie jedyny światowy rekord tego państwa. To właśnie w Irlandii znajduje się najstarszy, nieprzerwanie funkcjonujący szpital położniczy świata. Znajduje się on w Dublinie i został otwarty już w 1745 roku.
27. Narodowym sportem Irlandczyków jest piłka nożna, a sama drużyna narodowa nazywana jest tutaj „Zieloną Armią” z powodu koloru strojów, w których reprezentacja kraju występuje na mistrzostwach i mundialach.
28. Symbolem Irlandii jest trójlistna koniczyna (tzw. Shamrock). Irlandczycy są tak związani ze swoją ojczyzną, że nawet zamieszkując inne kraje często noszą swój narodowy symbol.
29. Ciekawą irlandzką tradycją jest obchodzenie Święta Naleśnika. To z tej okazji – tuż przed Wielkim Postem – Irlandczycy zjadają ogromne ilości słodkich, bardzo kalorycznych naleśników.
30. Zwiedzając Irlandię warto odwiedzić pobliską wysepkę Lambay, gdzie można podziwiać żyjące na wolności kangury.