20 Ciekawostek o Krowach Szkockich

krowa szkocka
foto – Pixabay

Patrząc na zdjęcia z pastwisk szkockich widzimy bardzo charakterystyczne zwierzę. Mianowicie szkocką krową – włochatą reprezentantkę tego regionu. Kiedyś spotykane głównie w górzystych i zimnych terenach Szkocji stanowią jeden z jej znaków rozpoznawczych. Dzisiaj w wielu parkach i gospodarstwach agroturystycznych hoduje się choć kilka sztuk, aby przyciągać turystów. Dzisiaj trochę więcej o tej niezwykle wyglądającej mućce.

1. Pierwotnie rasa szkockich krów była podzielona na dwie klasy : West Highlands czyli Kyloe i Highlander. Kyloe hodowano na zachodnich wyspach Szkocji. Charakteryzowały się tym, że były mniejsze i częściej występowała u nich czarna sierść.
Jednak obecnie najczęściej widzimy tą drugą klasę West Highlands. W związku z tym na wszystkie obecnie żyjące krowy szkockie mówi się po prostu Highland lub Highland Cattles.

2. Krowy szkockie mają charakterystyczne długie rogi i falistą, długą sierść. Zazwyczaj występują w kolorze czerwonym rudym, czarnym, brunatnym, żółtym i szarym. Bardzo rzadko można spotkać również białe krowy szkockie.

3. Długie i charakterystyczne rogi krów szkockich są przez nie używane w zimę. Za ich pomocą kopą w śniegu pokrywającym pastwiska, aby znaleźć pożywienie.

4. Dorosłą krowa Highland Cattles może ważyć 500 kilogramów, podczas gdy byk rasy szkockiej waży nawet 800 kilogramów. Poza rozmiarami samca od samicy można rozpoznać po rogach. U byków rosną one do przodu, czasami skręcając nieznacznie w dół. Mają w dodatku szerszą podstawę. Rogi samicy rosną zaś od razy do góry, przez co są dłuższe, ale cieńsze na końcu.

5. Highland Cattles to niezwykle przyjazne i chętne do pozowania zwierzęta. Podczas gdy ktoś robi im zdjęcia często podnoszą głowę do góry. Wiele osób mówi, że po prostu uwielbiają towarzystwo człowieka i dobrze się czują, kiedy wokół są ludzie.

6. Stada krów szkockich posiadają określoną hierarchię społeczną. Krowy tej rasy nie walczą między sobą, aby ją podnieść.

7. Według szacunków w całej Wielkiej Brytanii żyje około 15 tysięcy sztuk bydła zarejestrowanych jako Highland Cattles.

8. Krowy tej rasy żyją około 20 lat, co plasuje je w ścisłej czołówce długowieczności. Przy czym średnio jedna krowa posiada w ciągu życia 12 cieląt, a niektóre samice cielą się mając 18 lat.

9. Niektóre źródła mówią, że kolumbijski baron narkotykowy, Pablo Escobar lubił rasę Highland Cattles i miał kilka sztuk, które żyły w jego posiadłości niemal w rajskich warunkach.

10. Highland Cattles były pierwotnie hodowane jako krowy domowe. Skupiano się przy tym na produkcji mleka i mięsa. Zwłaszcza, że mleko tych krów jest niezwykle bogate w tłuszcz, podczas gdy mięso jest chude i ma znacznie mniej cholesterolu.

11. Pierwsze krowy szkockie trafiły do Australii i Ameryki Północnej na początku XIX wieku razem z kolonistami.

12. Highland Cattles opisuje się jako powstałą na skutek krzyżowania rasy czarnej i rudej. Prawdopodobnie to właśnie z tego powodu współczesne krowy szkockie cechuje taka różnorodność barw umaszczenia.

13. Rodzina królewska Wysp Brytyjskich posiada własne stado krów Highland Cattles. Wypasane jest ono przy letniej rezydencji Windsorów, czyli zamku Balmoral. Liczy około 30 sztuk.

14. W przypadku krów szkockich po rogach da się określić wiek samicy. Zakładając, że krowa cieląc się po raz pierwszy miała dwa lata, po czym co roku wydawała na świat cielaka, aby określić jej wiek wystarczy policzyć pierścienie na jej rogach, po czym dodać dwa lata. W ten sposób poznajemy jej wiek.

15. Cielęta po urodzeniu ważą już około 25-29 kilogramów. Przy czym krowy cielą się na pastwisku bez pomocy hodowcy. Matki rasy Highland Cattles są niezwykle opiekuńcze i mają silny instynkt macierzyński.

16. Dzięki tłustemu mleku młode szybko rosną podczas pierwszego etapu życia.

17. Według ustaleń Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w Polsce trzyma się 150 sztuk krów rasy szkockiej, w łącznie 20 stadach. Najczęściej swoją funkcję sprawują w gospodarstwach agroturystycznych i parkach krajobrazowych, jako atrakcja dla turystów. Zwierzęta w polskich stadach są zwykle sprowadzane z Niemiec i Holandii.

18. Pierwsze stado w Polsce zostało założone w Dolistowie Starym, niedaleko Biebrzańskiego Parku Narodowego.

19. Charakterystyczne długie i falowane włosy utrzymują ciepłotę, a także, pomimo że na to nie wygląda, chronią zwierzęta przed zaroślami. Zabawnie wyglądające grzywki krów szkockich mają za to chronić zwierzęta przed muchami.
Włosy te stają się krótsze latem, niż zimą. Ich długość zależy również od terenu na których są hodowane. W ciepłym, południowym klimacie przez cały rok są one krótsze.

20. Według dokumentacji i historyków Highland Cattles są najstarszą zarejestrowaną rasą krów na świecie.

4.1/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić