40 Ciekawostek o Wilkach

foto – Pixabay

Wilki to niezwykle piękne, ale jednocześnie bardzo niebezpieczne zwierzęta. Mimo wszystko są one niesamowicie interesujące, dlatego zdecydowanie warto zapoznać się z licznymi ciekawostkami, które ich dotyczą, by jeszcze lepiej przybliżyć sobie ich sylwetkę i rozszerzyć swoją wiedzę na ich temat.

1. Wilki znane są z tego, że posiadają niezwykle długi pysk, który kończy się bardzo wrażliwym nosem. Niesamowity jest fakt, że ich nos jest ponad 100 razy lepszy od nosa ludzkiego.

2. Wilki znalazły swoje miejsce także w mitologii rzymskiej. Otóż Remus i Romulus byli hodowani właśnie przez owe wilki.

3. Niezwykle interesujący jest fakt, że wilki polują, jak i również podróżują w stadach. Każde takie stado ma swojego przywódcę, który nazywany jest samcem alfa.

4. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że każde stado ma to do siebie, że chroni swoje terytorium przez różnorakimi intruzami i co dosyć istotne, potrafi zabijać inne wilki, które do owego stada nie należą.

5. Wilki posiadają również niezwykły talent do utrzymywania rozsądnego tempa, jak i również podczas nocnej wyprawy potrafią pokonać nawet do 90 kilometrów.

6. Dosyć niezwykły jest także fakt, że na świecie istnieje pewna grupa ludzi, która cierpli na tak zwaną lykantropię. Otóż polega to na tym, że głęboko wierzą w fakt, że w każdej chwili mogą zamienić się w wilki.

7. Wilki to również zwierzęta dosyć masywne. Rekordzista świata w tej kwestii ważył aż 80 kilogramów, co jest rzecz jasna wynikiem imponującym.

8. Bardzo ciekawie wilki odbierane są w kulturze Amerykańskiej. Otóż według niej wilki są postrzegane jako tropiciele, jak i również wielcy nauczyciele.

9. Wilk szary, który w różnorakich filmach i bajkach kreowany był na bardzo agresywne zwierze, realnie jest tego zupełną odwrotnością, gdyż nie dość, że jest zwierzęciem inteligentnym, to do tego całkiem towarzyskim.

10. Wilki mają to do siebie, że są żarłocznymi zjadaczami. Otóż podczas jednego posiłku potrafią one zjeść nawet do 9 kg takiego jedzenia. Oczywiście większość takiego posiłku składa się przede wszystkim z mięsa.

11. Niezwykle interesująca jest również inna ciekawostka dotycząca stada. Otóż gdy stado zabije dane zwierzę, to pierwszeństwo w jedzeniu swojej ofiary ma w tym wypadku para alfa.

12. Wilki posiadają również niezwykle zorganizowaną strukturę społeczną, która w dużym stopniu umożliwia im doskonałą współpracę podczas polowań, świetną komunikację, jak i również obronę terytorium.

13. Najczęstszymi miejscami występowania wilków są Ameryka Północna, Europa, Azja i Afryka Północna.

14. Najczęstszym miejscem ich życia są pustkowia, ale na przykład wilki rude wybierają życie na bagnach, lasach, czy też przybrzeżnych preriach.

15. Dorosłe wilki znane są również z tego, że posiadają niezwykle duże łapy. U w pełni dorosłego wilka łapa ma długość prawie trzynastu centymetrów, jak i również dziesięciu centymetrów szerokości.

16. Wilki to rzecz jasna zwierzęta typowo nocne, co jednocześnie oznacza, że czas nocny to dla nich pora polowania, zaś dzień to czas, kiedy śpią.

17. Wilki, które żyją w Arktyce, znane są z tego, że pokonują o wiele większe odległości niż wilki, które żyją w lasach, by znaleźć jakiekolwiek pożywienie. Bardzo często jest tak, że potrafią łazić bez jedzenia nawet kilka dni.

18. Rude wilki w kwestii pożywienia bardzo często różnią się od innych wilków. Otóż żywią się one znacznie mniejszymi zdobyczami, jak na przykład króliki, czy też owady. Zdarza się również, że od czasu do czasu posiłkują się jagodami.

19. Wilki poza ludźmi nie posiadają również szczególnej liczby naturalnych wrogów. Przyjęło się, że mogą one na wolności przeżyć do 13 lat, ale fakty są takie, że większość z nich umiera na długo przed owym wiekiem.

20. Ciekawy jest także fakt dotyczących wilczych szczeniaków. Otóż rodzą się one zarówno głuche, jak i również ślepe, a ich waga wynosi około pół kilograma.

21. Wilcze szczeniaki bardzo często potrzebują aż ośmiu miesięcy czasu, by już tak na poważnie i bardzo aktywnie włączyć się do polowań. Dopiero po tym czasie uznawane są za odpowiednio dorosłe do owej czynności.

22. Istnieją również choroby, które szczególnie potrafią wpływać na wilki. Są to przede wszystkim wścieklizna, borelioza, nicień sercowy, parwowirus psów, jak i również nosówka.

23. W okresie wiosennym suki żyją przede wszystkim w różnorakich podziemnych zagajnikach, gdzie na spokojnie mogą rodzić, a następnie karmić swoje głuche i niewidome szczeniaki.

24. Dorosłe wilki szare mają wagę od 18 do nawet 60 kilogramów, jak i również mają od 120 do nawet 200 centymetrów długości. Znane są także z tego, że mają niesamowicie grubą sierść.

25. Wilki znane są także z tego, że są bardzo oddane swojemu stadu. W bardzo wielu przypadkach są gotowe poświęcić dla niego nawet swoje własne życie, by owo stado mogło przetrwać.

26. Wilcze stada na dalekiej Północy charakteryzują się przede wszystkim tym, że bardzo często potrafią pokonywać nawet setki kilometrów każdego roku, podążając za wędrownymi stadami.

27. Udowodniono, że ogólnie istnieją trzy gatunki wilka, ale jednocześnie aż czterdzieści podgatunków. Najczęściej spotykanymi wilkami są wilk szary, jak i również wilk rudy.

28. Wilki są również zwierzętami niezwykle szybkimi. Szczególnie można to zauważyć podczas pościgu, gdy wilk potrafi w takich okolicznościach osiągnąć prędkość nawet do 65 kilometrów na godzinę.

29. Poza doskonałym węchem wilki znane są także z tego, że posiadają doskonały słuch. Mówi się, że wilczy słuch jest nawet dwadzieścia razy lepszy niż słuch u człowieka.

30. Oczywiście wilki doskonale odnajdują się również podczas pokonywania dużych odległości. Przyjęło się, że w ciągu jednego dnia potrafią pokonać nawet do 20 kilometrów.

31. Wilki są również stałe w uczuciach, gdyż jak tylko znajdują partnera dla siebie, to pozostają ze sobą na dobre i na złe, aż do śmierci.

32. Najmocniejszym orężem wilków są ich zęby, które są niezwykle mocno zakotwiczone w ich szczękach, które mają bardzo silne mięśnie pozwalające na zaciśnięcie ich z ogromną siłą.

33. Gdy już wilk dopada swoją ofiarę, to zjada ją prawie w całości, gdyż jedyną częścią, której unika, jest zawartość żołądka swojej ofiary.

34. W przypadku, gdy owa ofiara jest zbyt duża, to bardzo często wilki część takiego pokarmu zakopują na później pod ściółką lub śniegiem.

35. Wilki podobnie jak psy również oznaczają swój teren. Robią to, oczywiście za pomocą moczu bądź kału.

36. Wilki podlegają w dużej większości ochronie gatunkowej. Wyjątkami są takie, które stanowią szczególne zagrożenie.

37. W kwestii porozumiewania się to w przypadku wilków następuje to za pomocą sygnałów dźwiękowych, jak na przykład wycie, warczenie, czy też skamlenie.

38. Wilki potrafią przetrwać nawet największe mrozy dzięki temu, że ich futro jest niezwykle grube, dzięki czemu o wiele rzadziej odczuwają zimno.

39. Bardzo interesująca ciekawostka dotyczy wilka czerwonego. Otóż uważa się, że jest to krzyżówka kojota i wilka szarego.

40. Bardzo interesujący jest proces ustalania kolejności wilków w stadzie. Są to tak zwane walki rytualne, ale wilki mają to do siebie, że o wiele bardziej wolą wojny psychologiczne, niż takie fizyczne.

4.2/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić