Szwecję od Grecji różni tak wiele, ale jak się dobrze przyjrzeć znajdzie się czasami podobieństwo. Grecja słynie w Europie z tego że całe jej terytorium składa się między innymi z 2,5 tysiąca mniejszych czy większych wysp. Podobne miejsce choć w mikro skali, można również znaleźć udając się do Szwecji. Karlskrona, miasto na południowym krańcu tego skandynawskiego państwa przypomina niektóre greckie miasta. Podobieństwo sprowadza się do tego, że Karlskrona położona jest na 33 wyspach, wchodzących w skład archipelagu Blenkinge. Centrum miasta leży na wyspie Trossö.
Atrakcje i ciekawostki Karlskrona
1. Stortorget czyli Wielki Rynek
Stortorget to naprawdę wielki rynek zaliczany do jednego z największych znajdujących się w szwedzkich miastach. Na środku dużego placu usytuowany jest pomnik Karola XI. Pomnik powstał w XIX wieku, jest symbolicznym podziękowaniem dla twórcy miasta.
2. Fredrikskyrkan, Kościół Fryderyka
Budowla została wzniesiona w latach 1720-1744 i znajduje się w obrębie rynku. Nazwa kościoła związana jest z księciem Adolfem Fryderykiem obecnym podczas wyświęcania świątyni. Jest to kościół luterański z typowym dla wyznawców tej religii ascetycznym wykończeniu wnętrza. Zgodnie z założeniami , kościół ma być miejscem modlitwy i jak najmniej ozdób ma za zadanie nie rozpraszać osób modlących się.
3. Trefaldighetskyrkan, Kościół Świętej Trójcy
Kolejna budowla sakralna w obrębie Wielkiego Rynku. Bardzo nietypowa na warunki szwedzkie budowla modlitewna w kształcie koła z kopułowym dachem. Świątynia została wzniesiona w latach 1697-1709.
4. Amiralitetskyrkan, Kościół Admiralicji
Wybudowany został w samych początkach powstawania miasta w roku 1685. Jest to bardzo duża drewniana budowla sakralna. Z zewnątrz drewniane ściany pokryte są tradycyjnym dla Szwecji kolorem farby nazywanej Falu rödfärg (kolor czerwonego falu). Świątynia jest największym drewnianym kościołem w Szwecji mogącym pomieścić 4 tysiące osób.
5. Figura Rosenboma
Ciekawa rzeźba znajdująca się przed wejściem do Kościoła Admiralicji. Według legendy odzwierciedla ona postać żebraka, który w noc sylwestrową roku 1717 zamarzł przed drzwiami kościoła stojąca z wyciągniętą przed siebie ręką. Ten symboliczny pomnik może być na różne sposoby interpretowany i niewątpliwie powinien wzbudzać refleksję. Drewniana figura liczy już ponad 200 lat.
6. Marinmuseum, Muzeum Marynarki Wojennej
Zwane również bywa Muzeum Morskim, znajduje się na wysepce Stumholmen. Za początki muzeum uznać można pierwsze kolekcje żaglowców zgromadzone w Komnacie Modeli. Komnata powstała za czasów króla Adolfa Fredrika gromadzącego różnego rodzaju modele, prezentujące rozwiązanie stosowane przy budowie okrętów wojennych i innych statków pływających w tamtych czasach po morzach. Komnata powstała w roku 1752 i dała początek dzisiejszemu muzeum. Dla zwiedzających bardzo dużą atrakcję stanowi podwodny tunel umożliwiający zobaczenie wraku zatopionego żaglowca. Innymi atrakcjami są wycofane ze służby okręty, wśród których największe zainteresowanie wzbudza okręt podwodny HMS Neptun. Do wnętrza okrętu można wejść i zapoznać się z jego budową oraz warunkami w jakich żyła załoga podczas pełnienia służby. Muzeum powinno być obowiązkowym miejscem dla wszystkich odwiedzających Karlskronę. Port Wojenny Karlskrona został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
7. Fortyfikacje
Jak przystało na port wojenny wokół miasta wzniesionych zostało szereg obiektów tworzących system umocnień chroniących miasto i port. Budowle fortyfikacyjne znajdują się w różnych punktach tego wyspiarskiego miasta. Do wielu z nich dotrzeć można korzystając z mostów łączących poszczególne wyspy lub drogą morską promami kursującymi pomiędzy wyspami. Zabudowania fortyfikacyjne podobnie jak cały Port Wojenny zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
8. Stakholmen
Wysepka na którą dotrzeć można mostem jest ostatnim niezabudowanym terenem w mieście. Znajdując się na tej skalistej wysepce można zobaczyć jak wyglądał ten teren zanim wokół powstało miasto i port.
9. Stocznia
Miejsce w którym powstawały i powstają nadal rożnego rodzaju jednostki pływające służące marynarce wojennej. Swobodny wstęp na teren stoczni jest możliwy tylko w ściśle określone dni, ponadto grupy zorganizowane po wcześniejszym umówieniu terminu, mogą zwiedzić stocznię pod kierunkiem przewodnika.
10. Kawa w kolorowych domkach
Karlskrona zwłaszcza jego najstarsza część to bardzo urocze miejsce. Wędrując uliczkami miasta podziwiać można całe szeregi pomalowanych na różne kolory drewnianych domów. W wielu miejscach znajdują się bardzo klimatyczne pełne skandynawskiego uroku kafejki i restauracje. Warto zatrzymać się w wybranej kawiarence i spróbować narodowego przysmaku Szwedów jakim jest kawa. Myli się ten kto uważa, że najlepsza kawa serwowana jest we Włoszech, zmienia zazwyczaj zdanie kiedy spróbuje szwedzkiej kawy.
Karlskrona – krótko historycznie
Na tak specyficznych terenach jak Archipelag Blenkinge, składający się z kilkudziesięciu małych wysp na zimnych wodach Morza Bałtyckiego, trudno jest się doszukiwać śladów osadnictwa z pradawnych czasów. Wyspy te aż do początków XVII wieku znajdowały się w rękach duńskich władców. Dopiero na mocy pokoju zawartego pomiędzy Szwecją, a jej odwiecznym wrogiem Danią, ta część terenów znalazła się w rękach szwedzkich. Wyspy wraz z innymi przyległymi terenami zostały na mocy traktatu zawartego w 1658 w Roskilde przyłączone do Szwecji. Król Karol X Gustaw nakazał swojemu synowi, naturalnemu następcy, Karolowi XI zasiedlić te tereny i zbudować miasto. W roku 1680 Karol XI wykonał polecenie swojego ojca i założył miasto, które nazwał Karlskrona co w języku szwedzkim oznaczało „Korona Karola”. Od samego początku swojego istnienia miasto miało stanowić bazę marynarki wojennej, sprawując nadzór morski nad tą częścią Bałtyku.
Można śmiało przyjąć, że Karlskrona jest typowym miastem, które od samych podstaw, wyrosło z nakazu królewskiego.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj