10 Najpopularniejszych Atrakcji w Stuttgart

fotografia – Pixabay

Stuttgart jest niemieckim miastem bardziej znanym z motoryzacji i wina niż ze znajdujących się w mieście zabytków. I nie ma się co dziwić ponieważ w mieście znajdują się fabryki produkujące między innymi słynnego Mercedesa i niemniej słynne Porsche. Te dwie marki nieodłącznie kojarzone są z potęgą motoryzacyjną Niemiec. Miasto jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym. Jak przemysł to i nauka związana z tą gałęzią gospodarki. W Stuttgarcie znajdują ważne ośrodki naukowo-badawcze skupiające najlepszych niemieckich naukowców i wynalazców. Innowacyjność to powinno być drugie imię miasta. Jak ważna to dziedzina związana z miastem i jego rozwojem świadczy fakt, że na wspieranie innowacyjności i ściśle z tym związanych badań badawczo rozwojowych przekazywane są rocznie nakłady wynoszące ponad 4 miliardy euro.

Stuttgart – krotko historycznie

Najwięcej informacji dotyczących historii powstania miasta związanych jest z rzymianami i ich podbojami na terenach północnej Europy. Pierwsze ślady istnienia w miejscu położenia dzisiejszego Stuttgartu osady pochodzą z roku 83 nowej ery. Właśnie w tym czasie wojska rzymskie założyły tam warowny obóz. Rzymscy dowódcy docenili tereny na których zbudowali warownie. Rzeka Neckar płynąca przez te tereny była doskonałym sprzymierzeńcem osady. Ponadto pobliskie żyzne ziemie i bogate w zwierzynę lasy bez problemu zapewniały aprowizację dla nawet bardzo licznego garnizonu rzymskiego. Powstanie potężnego Castrumu (warowne obozowisko) na wiele wieków zapewniało dominację na tym terenie i powodowało coraz szybszy rozwój osady.

Po okresie rzymskiej dominacji pierwsze poważniejsze informacje o tym miejscu pochodzą z X wieku i związane są z księciem Szwabii Liudolfem. Książę ten założył stadninę koni bojowych dając tym samym bodziec do kolejnego rozwoju całego obszaru. Rozwijające się coraz bardziej miasto otrzymało w roku 1320 prawa miejskie. Poczynając od XV wieku Stuttgart został stolicą początkowo hrabstwa, następnie księstwa a na końcu królestwa. Należy pamiętać, że aż do czasów Bismarcka Niemcy nie były jednolitym państwem, a jedynie zlepkiem wielu mniejszych czy większych samodzielnych królestw.
W okresie wielu wieków swojego istnienia Stuttgart wielokrotnie ulegał zawirowaniom historycznym i podupadał na swoim znaczeniu. Obecną swoją pozycję zawdzięcza w głównej mierze rozwojowi przemysłowemu zapoczątkowanemu w XIX wieku i trwającemu do dnia dzisiejszego.

Należy jeszcze dodać, że podczas II wojny znaczna część miasta uległa dużemu zniszczeniu. Stuttgart jako ważny ośrodek przemysłowy III Rzeszy był nieustannie bombardowany przez lotnictwo amerykańskie i brytyjskie. Pierwszy nalot na miasto przeprowadziły siły RAF już w 1940 roku. Siły powietrzne sprzymierzeńców wykonały łącznie 53 naloty na miasto. Ostatni nalot miał miejsce 19 kwietnia 1945 roku.
Pomimo tego, że na miasto w czasie wojny zrzucono ponad 27 000 ton różnego rodzaju bomb, miasto stosunkowo szybko po zakończeniu wojny odbudowało swój potencjał przemysłowy.

Stuttgart – ciekawe miejsca i zabytki miasta

1. Schlossplatz – największy plac w mieście w jego obrębie znajduje się Neues Schloss największy pałac w mieście. Schlossplatz był zamkniętym terenem na którym odbywały się jedynie defilady i uroczystości wojskowe. Ogólnie dostępny stał się dopiero w połowie XIX wieku, a od roku 1918 plac wraz ze znajdującym się na nim pałacem przeszedł we władanie miasta.

2. Nowy Pałac (Neues Schloss) – osiemnastowieczna barokowa budowla wzorowana na francuskim Pałacu Wersalskim. Budowę rozpoczęto w roku 1746. Budowa pałacu trwała kilka lat podczas których zmieniały się osoby odpowiedzialne i nadzorujące budowę co w dużej mierze przyczyniło się do nadania obiektowi takiego, a nie innego kształtu. Dziś zwiedzanie pałacu jest ograniczone ponieważ w jego wnętrzu urzędują przedstawiciele rządowych instytucji.

3. Stary Zamek (Altes Schloss) – w 950 roku zakończono budowę zamku, który miał spełniać rolę strażnicy dla istniejącej stadniny koni bojowych księcia Liudolfa. Zamek znajduje się w pobliżu Nowego Zamku. W swojej historii wielokrotnie był przebudowywany oraz odbudowywany zwłaszcza po zniszczenia z czasów II wojny. Ciekawe jest wewnętrzny arkadowy dziedziniec zamku nawiązujący do włoskiego renesansu.

4. Stiftskirche – stara kolegiata, której początki sięgają X wieku o czym świadczą zachowane stare mury na bazie których wzniesiono w 1240 roku nowy kościół. Początkowo budowla była utrzymywana w stylu romańskim, który w następnych latach uzupełniany był elementami gotyckimi.

5. Zamek Solitude – budowla znajdująca się w oddaleniu od centrum miasta. Zamek wybudowano w latach 1764-1769 utrzymany w stylu rokoko. Część zamku udostępniona jest dla turystów tylko w obecności przewodnika.

6. Wieża widokowa Burgholzhof – ceglana wieża widokowa zbudowana w 1891 roku na wzór rzymskich wież obserwacyjnych. Podczas II wojny wykorzystywana była jako element obrony przeciwlotniczej miasta i służyła do obserwacji nieba i nadlatujących nieprzyjacielskich samolotów.

7. Wieża telekomunikacyjna – jest to pierwsza na świecie wieża wykonana w technologi zbrojonego betonu. Wieża powstała w latach 1954-1956, jej wysokość wynosi ponad 216 metrów. Do znajdującego się na wieży punktu widokowego dotrzeć można korzystając z windy.

8. Muzeum Mercedesa – w Stuttgarcie znajduje się międzynarodowa siedziba Daimler AG, nie dziwi więc fakt istnienia w tym mieście muzeum poświęconego samochodom marki Mercedes. Budynek oddano do użytku w 2006 roku. Eksponaty znajdujące się w tym gmachu obejmują między innymi 160 pojazdów poczynając od pierwszych skonstruowanych w początkach rozwoju marki.

9. Muzeum Świni (SchweineMuseum) – bardzo ciekawe miejsce w którym zgromadzono eksponaty związane z hodowlą poczciwych świń. Nie każdy wie, że świnia towarzyszy człowiekowi od ponad 9 tysięcy lat. Odwiedzając to muzeum można się wiele dowiedzieć o tych zwierzętach i jak na przestrzeni tysięcy lat wyglądała ich hodowla.

10. Stuttgart słynie nie tylko z samochodów, jest także ważnym ośrodkiem winiarstwa. Miasto jest jedynym w Niemczech w granicach którego znajdują się winnice. Historia związana z uprawą winorośli na tych terenach sięga XI wieku. Co roku w mieście odbywa się festiwal wina „Weindorf”

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Giethoorn

Giethoorn to niewielka holenderska miejscowość, która leży około 35km od dużego miasta Zwolle. Nie bez powodu miejscowość ta…
Czytaj dalej