Alicante – 19 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc 2022

fotografia – Pixabay

Alicante to stolica regionu Costa Blanca, słynąca z pięknych, piaszczystych plaż i dzięki temu uważana za najciekawsze miejsce na typowo wakacyjny śródziemnomorski urlop. Są tu liczne restauracje, palmy, plaże i promenady, czyli wszystko, czego potrzeba na słonecznym wybrzeżu.

Jest to miejscowość mocno turystyczna, w której z pewnością można się zrelaksować i odpocząć, jednak próżno szukać klimatu prawdziwej lokalnej społeczności.

Miasto posiada liczne uliczki i zaułki, malutkie placyki i skwerki otoczone bujną roślinnością i wpisują się doskonale w charakter tego miasta.

1. Zamek Św. Barbary

Castillo de Santa Barbara i barwna Santa Cruz. Zamek górujący nad miastem i widoczny niemal z każdego skrzyżowania z centrum. Wznosi się na wzgórzu Benacantil na wysokości 166 metrów. To jednocześnie jedna z największych średniowiecznych fortec w Hiszpanii. Z Zamku rozpościera się panoramiczny widok na całe miasto i jego plaże, które są darmową atrakcją, dla wszystkich, którzy wejdą na sam szczyt góry, gdzie znajduje się zamek, oraz restauracja i kawiarnia. Widok z zamku jest bardzo często prezentowany jako wizytówka Alicante.
Można tu także wjechać windą za 2 euro.

2. Centralny rynek

Mercado central, to rynek, który służy przede wszystkim mieszkańcom miasta, nie jest podporządkowany turystom, dlatego można na nim odstać wszystkie lokalne produkty świeże i w rozsądnych cenach.

3. Jijona

Jedną z zalet całej prowincji Alicante jest fakt, że tu właśnie leży Jijona, czyli niewielkie miasteczko słynące z produkcji Bożonarodzeniowych turronów. Dzięki temu te świąteczne słodkości można tu nabyć przez cały rok.

4. Starówka

Alicante posiada swoją niewielką jednak bardzo urokliwą starówkę, znajdują się na niej skryte w przytulnych uliczkach restauracje i bary. Dużą zaletą tego miasta jest fakt, ze zdecydowaną większość jego mieszkańców stanowią Hiszpanie, mieszkający tutaj na stałe. Dzięki temu można wyjść poza turystyczne centrum i udać się do jednej z jadłodajni, w której na co dzień stołują się Hiszpanie. Takie miejsca zazwyczaj nazywają się Asador san Jose, Cocinalia, i to właśnie w takich miejscach można spróbować domowych wersji regionalnych potraw, takich jak paella.

5. Palmowa promenada Alicante

Szeroki, półkilometrowy bulwar, stworzony w połowie XX wieku. To ulubiony cel spacerowiczów. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest promenada z palmami i posadzka z marmurowej kostki ułożonej w falującą mozaikę. Explanada de Espana to jeden z najpopularniejszych bulwarów w Hiszpanii oraz charakterystyczna wizytówka Alicante.

6. Muzeum archeologiczne

Najdawniejszą historię Alicante i okolic można poznać za pośrednictwem muzeum archeologicznego. Jest ono dość nowoczesne i znajduje się w ciekawym budynku.

7. Villajoyosa

To nieduża miejscowość znajdująca się 35 km od Alicante. Można dojechać tu z Alicante tramwajem linii L-1 do Benidormu, trzeba wysiąść na przystanku La Vila Joiosa. Wzdłuż głównych ulic znajdują się charakterystyczne kolorowe domki rybackie a miasto słynie przede wszystkim z czekolady.
The Valor Chocolate, to znajdujące się na wyspie muzeum i fabryka czekolady, gdzie można zobaczyć, jak powstaje słodkość, zwiedzić budynek i zdegustować czekoladowych smakołyków. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

8. Plaża San Juan

To najdłuższa, prawie10-kilometrowa szeroka, wysypana białym piaskiem plaża Alicante, oddalona ok. 5 km od centrum miasta. Wzdłuż plaży ciągnie się palmowa promenada, zawsze pełna spacerowiczów i miłośników biegania. Co roku miejsce to zostaje wyróżnione Błękitną Flagą za czystość i bezpieczeństwo.

Na plażę można dotrzeć tramwaj linii L-3

9. El Tardeo

W soboty El Tardeo ok. godz 12:00 na placu z tyłu Mercado Central (tzw. Plaza de las flores). Gra muzyka, grupy przyjaciół gromadzą się ze swoim prowiantem i zaczynają świętowanie; następnie przenoszą się na ulicę Calle de Castaños,

10. Las Hogueras

W czerwcu, miasto świętuje nadejście lata. Powstają ogromne konstrukcje “hogueras”- figur z drewna i kartonu, czasem piękne, czasem ironiczne, które zostają wszystkie spalone w noc 24 czerwca. Wcześniej przez kilka dni ludzie wychodzą na ulice, by w otoczeniu muzyki i fajerwerków, zajadając się brevas i cocą, i cieszyć się tym radosnym, ognistym świętem.

11. Parada Las Hogueras

Alejami miasta paradują orkiestry i kobiety w tradycyjnych, ztrojnych sukniach.

12. Wycieczka do Elche

Miasto Elche znajduje się 20 km od Alicante. Jego największą atrakcję stanowi największy gaj palmowy, który w 2000 roku wpisano na listę UNESCO. W całym mieście jest dużo egzemplarzy tych drzew, a największe i najstarsze okazy znajdują się w Huerto del Cura. W mieście znajdziecie także pałac Altamira, Bazylikę i Łaźnie Arabskie.

13. Muzeum Volvo Ocean Race

Nowoczesne muzeum znajduje się w porcie, powstało w celu upamiętniania rozpoczęcia regat Volvo Ocean Race. Wewnątrz można podziwiać mutimedialne atrakcje, wizualizacje, symulatory, gry i filmy, sprzęty, zdjęcia. Wstęp dmuzeum jest bezpłatny.
Volvo Ocean Race to jedna najbardziej prestiżowych imprez żeglarskich na świecie. To również jedna z najtrudniejszych zawody podczas której uczestnicy, zmagając się z żywiołem, pokonują kilka oceanów.

14. Tabarka

Isla de Tabarca, którą zamieszkuje zaledwie 70 osób, znajduje się nieopodal Alicante. Można się na nią dostać jednym ze statków, które odpływają codziennie o 11:15 z portu a Alicante. Wyspa stanowi rezerwat przyrody i można ją zwiedzać jedynie na piechotę. Dużą atrakcją są oblewające wyspę wody, w których można nurkować z rurką i podziwiać wiele ciekawych żyjących pod wodą ryb, rozgwiazd, jeżowców i innych organizmów.

15. Rambla de Méndez Núñez

Nazywane rozrywkowym centrum miasta, w którym znajdują się sklepy, restauracje i lokale gastronomiczne z lokalną kuchnią. Miasto tętni życiem całą dobę, a wieczorem szczególnie gwarno budzi się do życia.

16. Park de Canalejas

zielony zakątek Alicante jest miejscem rekreacji na świeżym powietrzu. Można tu spotkać stuletnie drzewa figowe sięgające nawet 20 metrów, fontanny i liczne rzeźby. Jedną z nich jest wyryta w skale mapa Hiszpanii.

17. Ulica grzybów

Calle de las Setas, potocznie nazywana jest „Ulicą grzybów”. Jej główną wizytówką są ogromne, kolorowe grzyby i figurki ślimaków.

18. Plaża del Postiguet

Ta miejska plaża Alicante ciągnie się u podnóża wzniesienia Benacantil, niedaleko Castillo de Santa Bárbara. Wzdłuż niej biegnie deptak nadmorski Paseo de Gómiz – udekorowany palmami, z licznymi kawiarniami i plażowymi oraz barami.

19. Plaża de la Almadraba

Na północny wschód od Playa del Postiguet znajduje się blisko 800-metrowa, piaszczysta plaża, która jest o wiele spokojniejsza i mniej zatłoczona od reszty plaż w Alicante.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić