Barcelona – 20 Top Atrakcji i Ciekawych Miejsc 2023

fotografia – Pixabay

Barcelona jest stolicą Katalonii i jednocześnie drugim co do wielkości po Madrycie miastem Hiszpanii. Jest to tak ciekawe i piękne miasto, że aby je dobrze zwiedzić, trzeba zarezerwować kilka dni. Na całym świecie rozsławił ją wspaniałe dzieła Antoniego Gaudiego, a także klub piłkarski FC Barcelona.

Duża część mieszkańców tego regionu nie uznaje zwierzchnictwa hiszpańskiego rządu i za swój kraj uważa Katalonię. Konflikt na linii Katalonia-Hiszpania, podzielił kraj oblewany wodami Morza Śródziemnego.

Miasto można zwiedzać pieszo, rowerem a do dalej położonych obiektów najwygodniej dotrzeć metrem. Barcelona posiada aż 11 linii metra.

Wiele atrakcji znajdujących się w Barcelonie, można zobaczyć za darmo. W tym celu trzeba udać się w konkretne miejsce w określone dni tygodnia i o wybranych godzinach, np. w pierwszą niedzielę miesiąca.

1. Bazylika św. rodziny – Sagrada Familia

Sagrada Familia, to jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków w Barcelonie. Budowę bazyliki rozpoczęto w 1882 roku, świątynia do tej pory nie jest ukończona, jej finalizację zaplanowano na rok 2026. Będzie to 100 rocznica śmierci Antoniego Gaudiego, który zginą, wpadając pod tramwaj. Na początku projekt zlecono innemu architektowi, jednak po pewnym czasie projekt budowy przejął Gaudi, który zmienił go dosyć znacząco.

Bilety kupuje się na określoną godzinę, najlepiej online, cena biletu 15 euro.

2. Stadion Camp Nou

To największy w Europie i drugi na świecie stadion piłkarski, Camp Nou – stadion klubu FC Barcelona.

Camp Nou experience to bilet umożliwiający zwiedzanie tego obiektu sportowego. Bilet umożliwia nie tylko zobaczenie murawy, ale także zwiedzenie szatni, stanowisk komentatorskich, ławki rezerwowe, oraz muzeum klubu, w którym znajdują się wszystkie zdobyte przez FC Barcelonę trofea.

Na dużych ekranach, wyświetlane są pamiętne momenty z wszystkich meczów drużyny. Można tu również kupić pamiątki z logiem FC Barcelona.

Cena online to 26 zł, na miejscu trzeba zapłacić już 29,5 euro.

3. Park Güell

Palau Güell jest kolejnym miejscem w Barcelonie, które zaprojektował Gaudi. Znajdują się tu bardzo ciekawe budynki oraz rozległą panoramę miasta, która roztacza się z pobliskiego wzniesienia, z kamiennym krzyżem na szczycie.
Wstęp do ogólnej części parku jest darmowy.

4. Ulica La Rambla

La Rambla o kilometrowa ulica bardzo tłumnie odwiedzana zarówno przez turystów, jak i miejscowych. Jest tu dużo sklepów, restauracji i straganów.

5. Market La Boqueria

To jedno z największych miejsc handlowych w całej Barcelonie. Znajduje się blisko La Rambla i jest nie tylko bazarem, ale jedną z największych atrakcji turystycznych Barcelony. Można tu kupić ryby, mięso, owoce morza, soki, owoce, warzywa czy ser. Można tu kupić rożki z lokalnymi specjałami, to idealny sposób na posmakowanie różnych specjałów za niedużą cenę.

6. Ścieżki rowerowe

Barcelona za sprawą licznych ścieżek rowerowych uzyskała tytuł jednego z najbardziej przyjaznych rowerzystom miasta w Europie. Na jednoślady czeka aż 180 km ścieżek.

7. Lista UNESCO

W Barcelonie znajduje się 9 pozycji wpisanych na listę dziedzictwa narodowego UNESCO, są to: Palau Güell, Casa Milà, Casa Vicens, Casa Batlló, Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló, których autorem jest Antoni Gaudi oraz Palau de la Música Catalana i Hospital de Sant Pau, architekta Lluisa Domenecha i Montanera.

8. Port

Port to miejsce bardzo popularne, z którego odpływa najwięcej statków wycieczkowych w Barcelonie.

Pomnik Krzysztofa Kolumba znajduje się przy porcie, wbrew niektórym opiniom Kolumb wcale nie wskazuje Ameryki, natomiast pokazuje żeglarzom bezpieczną drogę wyjścia z portu.

9. Plac Kataloński

Plaça de Catalunya znajduje się w centrum Barcelony. W tym miejscu styka się kilka dzielnic miasta i znajdują się główne węzły metra i autobusów. W tym ścisłym centrum znajdują się główne budynki instytucji finansowych, duże hotele i eleganckie sklepy. Przy samym placu znajduje się wiele rzeźb i fontanny.

10. Plaża La Barcelonetta

To najpopularniejsza plaża i promenada w Barcelonie. To usypana w 1992 roku sztuczna plaża, z bardzo dobrze zagospodarowaną linią brzegową. W sezonie wakacyjnym jest tu tłumnie i głośno.

11. Punkt widokowy Bunkers del Carmen

Jeden z najlepszych punktów widokowych na miasto, znajdujący się na wysokości 262 m wysokości, które trzeba pokonać schodami w górę. Wejście jest darmowe.

12. Katedra św. Eulalii

Katedra znana szerzej jako katedra La Seu, zwana katedrą barcelońską, znajduje się w sercu Barri Gotic. Jej wnętrza kryją w sobie setki lat historii i tradycji, wspaniałe krużganki i widoki z wieży, która jest udostępniona zwiedzającym. W niektóre dni można zwiedzić ją za darmo, jednak cena regularna to 7 euro.

13. Nocny pokaz Magicznej fontanny

Font magica, bezpłatne pokazy fontann, odbywają się na ulicach miasta, w wieczornych godzinach ok.19 odbywa się pokaz. Zwykle trwają ok. 60 min i są atrakcją ogólnodostępną.

14. Pałac muzyki katalońskiej

To miejsce, w którym odbywają się koncerty muzyki katalońskiej, uznawany za jeden z obiektów, który trzeba zobaczyć także w środku. Cena 38 euro.

15. Kościół Santa Maria del mar

To gotycka budowla powstała w XIV wieku, w wyniku pożaru w 1936 roku, spłonęły wszystkie dekoracje, w wyniku czego wnętrze kościoła jest bardzo surowe. Zwiedzanie jest bezpłatne.

16. Twierdza na wzgórzu Montjuic

Osiemnastowieczna twierdza na szczecie wzgórza, znajduje się na wysokości 170 m n.p.m, i jest bardzo dobrym punktem obserwacyjnym na miasto oraz na uliczki, po których jeździły bolidy w trakcie organizowanych wyścigów F1.

Cena wstępu 5 euro a w każdą niedzielę po godzinie 15 można je zwiedzić za darmo.

17. Łuk Triumfalny

To charakterystyczna budowla znajdująca się w centralnej części miasta, mierzy ok. 30 metrów i stanowi jeden z głównych punktów odniesienia miasta.

18. Najstarszy park Barcelony

Został założony w 1791 roku, pomimo że nie znajduje się na głównych szlakach turystycznych, jest prawdziwą perełką, składającą się z części neoklasycznej i romantycznej. Jego dużą atrakcją jest wielki labirynt. Wewnątrz znajduje się posąg Erosa, boga miłości.

19. Restauracja z najsmaczniejszą Paellą

Potrawa królująca na hiszpańskich stołach, mimo że można jej posmakować, w co drugiej knajpce, te najlepsze znajdziemy w kultowych restauracjach, jedną z nich jest Rey de la Gamba.

20. Budynki Casa Milà i Casa Batlló

Casa Milà to budynek zaprojektowany przez Gaudiego, znajdujący się w środkowej części miasta. Uważany jest za najpełniejsze dzieło architekta, Mimo że nie został ukończony. Casa Batlló to budynek mieszkalny, którego nie zaprojektował Gaudi, jednak został przez niego przebudowany, znajduje się nieopodal Casa Mila.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić