9 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Haarlem

fotografia – Pixabay

Haarlem to miasto leżące w Holandii nad rzeką Spaarne. Kiedyś miasto to było stolicą Holandii, do dziś zachowały się w nim liczne zabytki historyczne. W miejscowości Haarlem odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, to miasto warto odwiedzić o każdej porze roku, bo atrakcji tu nie brakuje. Haarlem jest stolicą dużej prowincji Noord-Holland, ma doskonale rozwiniętą bazę gastronomiczną i hotelarską. Leży niedaleko Amsterdamu.

Co warto zobaczyć w Haarlem

1. Kościół Świętego Bawona – Grote Kerk

Kościół Świętego Bawona znajduje się na starym rynku i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w całym Harleem. Często jest mylony z Bazyliką o tej samej nazwie, ta jednak znajduje się w innym miejscu. Kościół Świętego Bawona wyróżnia się dzięki malowidłom, które znajdują się w jego wnętrzach. Wnętrze kościoła przedstawił na jednej ze swoich prac Pieter Saenredam. Obecnie obraz ten znajduje się w Galerii Malarstwa Szkół Północnych Muzeum Narodowego w Warszawie. Wnętrza kościoła są utrzymane w bardzo jasnej tonacji, cały kościół jest wykonany w stylu barokowym. Kościół został zbudowany w 1520 roku, w jego wnętrzach znajduje się aż 400 nagrobków znanych ludzi.

2. Rynek – Grote Markt

Jak w każdym większym mieście, sercem Haarlemu jest rynek. To historyczne miejsce, w którym odbywało się wiele ważnych wydarzeń dla miasta. To na tym rynku stoją najpiękniejsze budowle Haarlemu, zachowały one swój historyczny styl. Na rynku jest mnóstwo restauracji i kafejek, to idealne miejsce do odpoczynku w czasie zwiedzania miasta.

3. Katedra

Katedra św. Anny i Najświętszej Maryi Panny w Haarlemie jest katedrą diecezji harlemskiej Kościoła Starokatolickiego w Holandii. Budynek pochodzi z 1935 roku jest on więc stosunkowo młody. Budynek ma niewielkie rozmiary, znajduje się w nim świątynia, zaplecze techniczne, mieszkania i pomieszczenia administracyjne, mimo tak dużego wyposażenia, budynek ma ciekawą formę i zajmuje niewiele miejsca.

4. Wiatrak Adriaan

Holandia słynie ze swoich wiatraków, w Haarlemie znajduje się jeden z najbardziej popularnych wiatraków a mianowicie wiatrak Adriaan. Jest on symbolem tego miasta i jego cennym zabytkiem. Dokładnie jest to młyn wiatrowy, który obecnie jest uruchamiany dla turystów, miele on ziarno. Co ciekawe wnętrze tego wiatraka można zwiedzać, w środku znajduje się mała wystawa przedstawiająca miasto Haarlem. Poza tym z szczytu wiatraka rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Obiekt został wybudowany w 1779 roku, a jego nazwa pochodzi od jego projektanta.

5. Frans Hals Museum

Frans Hals Museum jest jednym z najbardziej cenionych muzeów sztuki w całej Holandii. Zawiera wiele dzieł sztuki z różnych okresów w historii, a także obrazy przedstawiające sztukę nowoczesną. Wszystkie obrazy znanych holenderskim malarzy znajdują się we wnętrzach tego muzeum, zwłaszcza obrazy z okresu Złotego Wieku. Są tu także obrazy należące do dzieł Akaemii Haarlemu. Została ona założona w XVII wieku przez Fransa Halsa, stąd też nazwa muzeum.

6. Jopen Krik

Jopen Krik to wyjątkowe miejsce w samym centrum Haarlemu. W dawnym budynku kościoła Jacobskerk, stworzono najbardziej znaną miejską browarnię. To miejsce, gdzie można się napić najlepszego piwa w Holandii, nic więc dziwnego, że tyle osób to miejsce odwiedza. Poza browarem wewnątrz obiektu znajduje się także kawiarnia i restauracja, mają one także letni ogródek, w którym można zjeść na wolnym powietrzu i przy okazji napić się piwa o wyjątkowym smaku.

7. Hala mięsna – Vleeshal

Przy historycznym rynku znajduje się Hala Mięsna, która kiedyś była targowiskiem mięsnym. To historyczny budynek wykonany w stylu renesansowym, pochodzi z 1603 roku i zachował się w doskonałym stanie. Ostatni targ mięsny odbył się w tym miejscu w 1840 roku, obecnie w jego wnętrzach zorganizowano muzeum archeologiczne. Zwiedzanie muzeum jest całkowicie bezpłatne, warto zajrzeć do tego obiektu w czasie odwiedzić w Haarlemie.

8. Teylers Museum

Teylers Museum jest bardzo cennym miejscem dla Haarlemu, muzeum to jest znane w całej Holandii. Zawiera wiele różnorodnych eksponatów, które przedstawiają nie tylko sztukę ale także naukę. Wśród licznych ciekawych eksponatów na szczególne wyróżnienie zasługują prace naukowców pochodzące z XIX i XX wieku, między innymi szkielety, mapy, globusy, minerały a także medale i monety.

9. Den Boom Museum

Den Boom Museum to miejsce o bardzo smutnej historii rodziny, która w czasie wojny ratowała życie Żydom. Miejsce to zostało przekształcone na małe muzeum, można tu znaleźć przedmioty osobiste, meble, zdjęcia itp. Na podstawie tej smutnej historii, została wydana książka The Hiding Place, która później została zekranizowana. Miejsce to jest hołdem dla dzielnych i empatycznych ludzi zamieszkujących te rejony w czasach wojennych.

 

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić