Atrakcje Brugia – Co warto zobaczyć

fotografia – Pixabay

Brugia to miasto leżące w Belgii a dokładnie w jego północno zachodniej części. W mieście tym znajduje się centrum administracji prowincji Flandria Zachodnia. Miasto Brugia jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miast w Belgii, słynie ono przede wszystkim ze swoich licznych kanałów. Nic więc dziwnego, że jest nazywane przez miejscowych flamandzką Wenecją. W mieście jest doskonale rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa, poza tym sprawnie tu działa komunikacja miejsca. To miejsce, które warto odwiedzić chociażby ze względu na liczne zabytki i atrakcje turystyczne.

Co warto zobaczyć w mieście Brugia

1. Wieża Beffroi

Całe miasto Brugia jest utrzymane w klimacie średniowiecznej architektury. W tym miejscu czas się zatrzymał i łatwo można sobie wyobrazić jak wyglądało tu życie w średniowieczu. Jednym z ważniejszych atrakcji tego miasta jest Wieża Beffroi. To największy punkt widokowy w mieście, najwyższa wieża licząca 83 metry wysokości. Wieża ta znajduje się w miejskiej dzwonnicy, na którą składa się aż 40 dzwonów. Na wieżę prowadzą 366 stopnie, wejście jest strome i wąskie, u niektórych wywołuje uczucie klaustrofobii. Maksymalnie w jednym czasie na wieży może się znajdować 70 osób, jako że jest to jedna z największych atrakcji w mieście, to pod wieżą często ustawiają się bardzo długie kolejki. Widok ze szczytu wieży zapiera dech w piersiach, jest bardzo efektowny, z tego miejsca można podziwiać całe miasto.

2. Kanały w Brugii

To właśnie dzięki licznym kanałom, Brugia jest słynna na całą Belgię. Kanały otaczają miasto ze wszystkich stron, dlatego bez problemu można je zwiedzić drogą wodną. Po kanałach można podróżować specjalnymi łódkami, barkami turystycznymi a także rowerami wodnymi. W dawnych czasach kanały w Brugii umożliwiały miastu transport i wpływały na rozwój gospodarki. To one ułatwiały wymianę handlową z innymi państwami. Obecnie z poziomu wody można zwiedzić całe miasto, przyjrzeć się z bliska urokliwej architekturze średniowiecznej i ciekawym miejscom.

3. Jeruzalemkerk

Jeruzalemkerk to kaplica w Brugii, którą koniecznie trzeba obejrzeć. Mimo, że obiekt ten został udostępniony dla zwiedzających, nadal jest on siedzibą rodową rodziny Adorno, która nadal z niego korzysta przy ważnych uroczystościach. Duże wrażenie robią tu witraże umieszczone w ścianach, które przedstawiają świętych a także co jest ciekawostką – fundatora tej kaplicy Anselma Adorno, który żył w latach 1424-1483. Całą kaplica odzwierciedla Bazylikę Grobu Pańskiego. Bardzo charakterystycznym miejscem jest tu mały tunel, który znajduje się za ołtarzem, a w nim rzeźba Jezusa Umęczonego. Na pewno warto zwrócić uwagę na sam ołtarz, który jest ozdobiony płaskorzeźbami czaszek i węży, oraz narzędzi związanych z męką pańską. W kaplicy znajduje się sarkofag, w który leżą szczątki ważnych mieszczan, w centralnym punkcie kaplicy zostało umieszczone serce fundatora kaplicy i szczątki jego żony.

4. Browar

W samym centrum miasta znajduje się niezwykły Browar miejski De Halve Maan. To miejsce które można zwiedzić o dowolnej porze roku, można się też napić piwa, produkowanego w tym mieście, w przylegającym do niego pubie. Pierwsze zmianki o tym Browarze pochodzą z 1564 roku, jego historia wiąże się ściśle z rodziną Maes. Przez lata Browar się rozwijał i produkował coraz to ciekawsze gatunki piwa. Podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem, można się dowiedzieć wielu ciekawostek o tym miejscu. Inne Browary miejskie, które warto odwiedzić to Browar Bourgogne des Flandres oraz Pub 2b, gdzie na wystawie znajdują się setki belgijskich piw.

5. Plac Jana van Eycka

Plac Jana van Eycka znajduje się w miejscu starego portu miejskiego. Był to port przeładunkowy, gdzie przeładowywano dostawy z przypływających statków. Obecnie jest to plac, na którym można miło spędzić czas korzystając z obiektów gastronomicznych. W samym środku placu znajduje się rzeźba przedstawiająca tego słynnego malarza, zaś cały plac otaczają piękne budynki o charakterze średniowiecznym.

6. Dzwonnica

Dzwonnica w której znajduje się wieża widokowa, jak już wspomniano zawiera aż 40 dzwonów. W środku dzwonnicy jest umieszczony Carillon, który jest instrumentem muzycznym będącym zespołem dzwonów wieżowych. Dzwonnica pochodzi z XIII wieku i należy do dawnego kompleksu zamkowego. W dawnych czasach obiekt ten służył jako magazyny, odbywały się tu także targowiska. W późniejszym czasie dzwonnica służyła za skarbiec miejski, znajdowały się tu także ważne archiwa. Styl dzwonnicy jest zachowany w klimacie neogotyckim, przed przebudową miała ona typowy charakter średniowieczny. Z dzwonnicą wiąże się kilka ciekawostek, jedną z nich jest to, że w tym miejscu były nagrywane sceny z filmu „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”. Drugą ciekawostką jest to, że wieża delikatnie się przechyla w jedną stronę, co można zobaczyć gołym okiem.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić