9 Atrakcji Glasgow Które Musisz Zobaczyć 🗺️

fotografia – Pixabay

Glasgow to największe miasto w Szkocji i choć nie jest stolicą kraju, oficjalnie uznaje się je za komercyjne centrum. Jest to jedno z największych miast w całej Wielkiej Brytanii, w którym do teraz wyraźnie da się odczuć wpływ rewolucji przemysłowej na krajobraz i architekturę. Choć miasto to diametralnie różni się od Edynburga, również tutaj można znaleźć sporo zabytków i okazałych pamiątek po poprzednich epokach, dzięki którym ten przemysłowy kolos zyskuje niepowtarzalną atmosferę. W XVIII wieku handel transatlantycki umożliwił stworzenie na tym terenie kupieckiego miasta, a wiek XIX przyniósł gwałtowny rozwój Glasgow, w którym jak grzyby po deszczu pojawiały się stocznie, zakłady przemysłowe i tłumy ludzi szukających pracy. Dziś miasto to stanowi barwną mieszankę, w której można znaleźć odniesienia do różnych momentów w historii. Co warto zobaczyć podczas wycieczki?

1. Glasgow City Chambers

Glasgow City Chambers to miejski ratusz i jednocześnie najważniejszy budynek w mieście. Został wybudowany w 1888 roku w stylu nawiązującym do nurtów modnych w renesansie, a jego wnętrze zachwyca przepychem i kunsztownymi zdobieniami. Codziennie od poniedziałku do piątku możliwe jest zwiedzanie ratusza z przewodnikiem zupełnie za darmo, a podczas wycieczki turyści oglądają między innymi wspaniałą salę bankietową, w której niejednokrotnie bywała rodzina królewska.

2. Katedra w Glasgow

Katedrę w Glasgow z czystym sumieniem można nazwać sercem miasta. To właśnie wokół niej od czasów średniowiecza budowano Glasgow. Początki katedry sięgają XII wieku, jednak dziś trudno odnaleźć ślady jej pierwotnej formy, a współczesna budowla jest efektem wielu zmian i prac na przestrzeni wszystkich kolejnych epok aż po dzień dzisiejszy. Dziś najstarszą częścią budynku jest wieża wybudowana w XIII wieku. Ciekawostką jest fakt, że katedra w Glasgow należy do nielicznych świątyń w Szkocji, które bez szwanku przetrwały okres reformacji Kościoła.

3. Provand’s Lordship

W pobliżu katedry znajduje się Provand’s Lordship, czyli budynek, który powstał w XV wieku jako fragment szpitala. Jest to jeden z kilku średniowiecznych budynków w mieście, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Jego wnętrze nawiązuje do nurtów modnych w XVI, XVII i XVIII wieku. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, a na jego tyłach znajduje się uroczy ogród, w którym można w spokoju odpocząć po wycieczce.

4. Uniwersytet w Glasgow

Założony w 1451 roku Uniwersytet w Glasgow należy do kilku najstarszych uczelni w całej Wielkiej Brytanii, a więc nie powinno nikogo dziwić, że stanowi dumę miasta. Główny kampus jest otwarty dla turystów, dzięki temu każdy może przejść się pomiędzy wspaniałymi kolumnami, które łączą różne skrzydła kompleksu. Tereny należące do Uniwersytetu są na tyle malownicze, że niejednokrotnie stawały się naturalną scenografią dla różnych produkcji filmowych, a w zasięgu niedługiego spaceru znajduje się tutaj również dom rektora, Hunterian Museum czy kaplica, którą wybudowano na część studentów i pracowników uczelni, którzy zginęli podczas wojen światowych.

4. Mackintosh House

Mackintosh House to muzeum poświęcone Charlesowi Rennie Mackintoshowi, czyli architektowi, który miał dominujący wpływ na współczesny wygląd miasta. Jego kariera rozkwitała na przełomie XIX i XX wieku. Na terenie muzeum można zobaczyć różnorodne prace Mackintosha zarówno z dziedziny architektury, jak i innych dziedzin. Współczesne muzeum znajduje się w domu, w którym architekt mieszkał wraz ze swoją żoną.

Kelvingrove Art Gallery and Museum nazywa się często najważniejszym muzeum w Glasgow, a z pewnością było to pierwsze muzeum założone w Szkocji. Do otwarcie kompleksu doszło w 1901 roku, a sam budynek reprezentuje barok hiszpański, na co wskazują liczne wieżyczki, okna i okienka w różnych kształtach i bogate zdobienia. Na terenie muzeum znajdują się ogromne kolekcje światowej klasy malarstwa, zbiory rękodzielnictwa i eksponaty militarne oraz mnóstwo innych artefaktów i dzieł sztuki. Jedną z najpopularniejszych prac jest tutaj “Chrystus świętego Jana od Krzyża” autorstwa Salvadora Dalego.

6. Finnieston Crane

Finnieston Crane to gigantyczny dźwig, znajdujący się na północnym brzegu rzeki Clyde. Stanowi on dziś reprezentatywną pamiątkę po czasach, kiedy rzeka stanowiła istotny element przemysłowego rozkwitu. To właśnie na jej obu brzegach wykonywano część prac, a także dokonywano rozładunku i przeładunku towarów. Finnieston Crane jest nieodłącznym elementem panoramy miasta, jednak warto zobaczyć go z bliska, aby przekonać się, jak potężną jest konstrukcją.

7. Glasgow Science Centre

Glasgow Science Centre to futurystyczna, srebrna za sprawą tytanu bryła, wewnątrz której znajdują się centrum naukowo-handlowe, sala wystawowa oraz kino iMAX. Dodatkowo tuż obok znajduje się Glasgow Tower, czyli wieża mająca 127 metrów wysokości, z której można podziwiać panoramę całego miasta i która może obrócić się o 360 stopni. Glasgow Science Centre to jedna z największych atrakcji w całej Szkocji. Na terenie największej hali kompleksu znajduje się mnóstwo interaktywnych i pouczających wystaw, a także planetarium i symulator zmian klimatu. Centrum to stanowi doskonałe miejsce na całodniową wycieczkę rodzinną, podczas której ani najmłodsi, ani ich dziadkowie czy rodzice nie będą się nudzić.

8. Pałac Ludowy i Ogrody Zimowe

Pałac Ludowy i Ogrody Zimowe w Glasgow to malownicze miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i poświęcić czas na spokojny spacer lub zwiedzanie kompleksu. Miejsce to zostało otwarte pod koniec XIX wieku i mieści szklarnię oraz muzeum, w którym wystawy pozwalają na lepsze poznanie niezwykłej historii miasta. Dokładnie naprzeciwko muzeum znajduje się Fontanna Doultona, która przepięknie komponuje się ze scenerią, ale też jest największą na świecie fontanną wykonaną z terakoty.

9. Park Pollock

Najspokojniejszym miejscem w Glasgow, w którym można całkowicie zapomnieć, że jest się w mieście i to słynącym z przemysłu, jest Park Pollock. Teren ten rozpościera się na 146 hektarach ziemi, a znajdziemy tutaj pola, niewielki las, aleje i ścieżki, w których można bez końca spacerować, ciesząc się kontaktem z dziką naturą i niczym nie zmąconą ciszą. W 2007 roku park ten został okrzyknięty najlepszym parkiem w całej Wielkiej Brytanii, co stanowi nie lada wyczyn na wyspach, gdzie każde szanujące się miasto ma przynajmniej kilka malowniczych parków.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić