15 Ciekawostek o Puszczy Noteckiej 🌲

puszcza notecka
foto – Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1159241

Puszcza Notecka to Leśny Kompleks Promocyjny, który został utworzony w 2004 roku. Zajmuje 1372 kilometry kwadratowe i ciągnie się na długości ponad stu kilometrów.

Celem jej powstania było zachowanie i odtwarzanie naturalnych walorów lasu, prowadzenie prac badawczych, edukacja ekologiczna społeczeństwa, a także aktywna ochrona przyrody. Ze względu na bogactwo naturalne tego obszaru, jest on często odwiedzany przez turystów z różnych zakątków Polski.

Co warto wiedzieć o Puszczy Noteckiej? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Krajobraz puszczy jest urozmaicony przez potężne wydmy, które często osiągają około trzydziestu metrów wysokości. Największa wydma na Wielkiej Sowie osiąga 42 metry wysokości i znajduje się 93 metry nad poziomem morza.

2. Większość drzew w Puszczy Noteckiej została tutaj zasadzona w drugiej połowie XIX wieku. Istnieją tutaj również siedemdziesięcioletnie drzewostany sosnowe, a także brzozy zasadzone po inwazji sówki choinkówki. Charakterystyczny motyl zaatakował tutejszą roślinność w latach dwudziestych XX wieku.

3. Rezerwat Przyrody Cegliniec to miejsce, w którym można podziwiać najstarsze drzewa z Puszczy Noteckiej, które ocalały po “motylej inwazji”. Znajduje się na terenie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Został założony w 1960 roku na wschodnim wybrzeżu Jeziora Mnich. Znajdują się tutaj również przepiękne berberysy, jałowce, szakłak pospolity oraz poziomki i borówki.

4. Na terenie Puszczy Noteckiej znajduje się około dziewięćdziesięciu sztucznych oraz naturalnych zbiorników wodnych. Ponad połowa z nich powstała w skutek topnienia lądolodu. Jeziora na tym terenie dzielą się na soleckie, sierakowskie, mialskie oraz nowokwiejeckie.

5. Grupa jezior mialskich znajduje się w dolinie Miały. Są to jeziora rynnowe powstałe w wyniku stopnienia lodowców. Charakteryzują się podłużnym, krętym kształtem i stromymi brzegami. Szacuje się, że gdyby nie było tutaj urządzeń spiętrzających, jeziora te już dawno by nie istniały.

6. Jeziora nowokwiejeckie usytuowane są najwyżej ze wszystkich jezior w Puszczy Noteckiej. Cechują się zaokrąglonym kształtem i są rozproszone na dużym obszarze. Z kolei jeziora soleckie wżynają się w okoliczne wydmy i są najbardziej zróżnicowane pod względem kształtu.

7. Jeziora sierakowskie znajdują się około pięciuset metrów na północ od Warty i rozciągają pomiędzy Mierzynem i Chojnem. Uformowały się jako wytopiska z brył lody, które odłączyły się od lodowca. W części północnej wcinają się w wysokie wydmy śródlądowe, a duża część z nich potrzebuje sztucznego piętrzenia, aby nie zaniknąć.

8. Na terenie Puszczy Noteckiej znajdują się również rozległe jeziora bagienne, które powstały w najniższych częściach terenu, kiedy poziom wód gruntowych był wysoki. Na wielu z nich powstały z czasem łąki i torfowiska.

9. Jezioro Lubaskie ma wyjątkowy status w całej Puszczy Noteckiej. Jest to jedyne jezioro moreny dennej typu przyozowego na tych terenach. Jego powierzchnia wynosi ponad czterdzieści hektarów. Znajduje się tutaj kąpielisko obejmujące około 120 metrów linii brzegowej, a także kemping. W sezonie letnim miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

10. Flora jezior w Puszczy Noteckiej jest wyjątkowo zróżnicowana. Przykładem może być Jezioro Rzecińskie, w którym zaobserwowano łąki ramienicowe oraz trzęślicowe, trzęsawiska i torfowiska przejściowe. Występuje tutaj również lipiennik Loesela, czyli bardzo rzadka bylina z rodziny storczykowatych, która znajduje się pod ochroną. Brzeg jeziora okalają okazałe wierzby.

11. Niewielkie doliny cieków na terenie Puszczy Noteckiej sprzyjały tworzeniu stawów rybnych. Staw Goszczanowski znajduje się częściowo w centrum wsi Goszczanowo. Otacza go rzadki w Polsce las klonowo-lipowy. Staw powstał przed drugą wojną światową, żeby hodować w nim karpie. Po 1945 roku zarybiono go amurami, ale można tutaj również łowić szczupaki, leszcze, okonie czy płocie.

12. Będąc w tej okolicy warto odwiedzić Kościół św. Jana Vianneya w Goszczanowie. Jest to zabytek w stylu neogotyckim, który wybudowano w XIX wieku. Znajduje się przy nim stary, zabytkowy cmentarz ewangelicki, a sam kościół sąsiaduje ze Stawem Goszczanowskim.

13. Najpopularniejszym przedstawicielem fauny w Puszczy Noteckiej jest jeleń. Na jej terenie występują również sarny, sowy, łasice i wiele innych ssaków. Jest to również dom dla dziesiątek gatunków ptaków, dlatego miejsce to przyciąga ornitologów oraz fotografów, którzy specjalizują się fotografowaniu przyrody.

14. Roślinność Puszczy Noteckiej zachwyca różnorodnością roślin podwodnych, przybrzeżnych i leśnych. Rosną tutaj nie tylko wspaniałe drzewa, ale również rzadkie krzewy i byliny. Pięknie prezentują się wrzosy, zwłaszcza w okresie kwitnienia, a miłośnicy grzybów mogą tutaj zbierać kurki, maślaki, borowiki czy kozaki.

15. W 1992 roku w Puszczy Noteckiej doszło do ogromnego pożaru. Ogień strawił wówczas około sześciu tysięcy hektarów lasów, marnotrawiąc ciężką pracę wielu osób związanych z puszczą i zaangażowanych w jej rozwój. Żywioł był tak potężny, że służby ratownicze nie były w stanie go opanować. Sytuację zmienił dopiero ulewny deszcz.

4/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić