Jezioro Hańcza 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jezioro hańcza
foto – Autorstwa Albertus teolog – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11559706

Jezioro Hańcza znajduje się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim i jest najgłębszym jeziorem w całej Polsce, a także w środkowej części Niżu Europejskiego. Przepływa przez nie Czarna Hańcza, będąca lewym dopływem Niemna, a maksymalna głębokość jeziora wynosi ponad 108 metrów. Bogactwo przyrody w okolicach jeziora przyciąga ludzi, którzy chcą odpocząć w pięknych okolicznościach. Co warto wiedzieć na temat jeziora? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jezioro Hańcza jest jeziorem rynnowym, które powstało w wyniku topnienia lodowców. Jego nazwa pochodzi od nieistniejącego już języka jaćwińskiego, w którym podobnie brzmiący wyraz miał oznaczać kaczkę.

2. Według publikowanych danych wody jeziora charakteryzują się pierwszą klasą czystości, a przezroczystość sięga tutaj nawet sześciu metrów. Dane te zostały ustalone za pomocą krążka Secchiego, który został skonstruowany w drugiej połowie XIX wieku przez włoskiego astronoma.

3. Jak większość jezior rynnowych, Jezioro Hańcza charakteryzuje się wąskim i krętym kształtem o stromych brzegach. Jezioro w sumie ma powierzchnię ponad 311 hektarów, a jego średnia głębokość to niecałe czterdzieści metrów. Jest położone na wysokości 227 metrów nad poziomem morza, a jego długość wynosi 4530 metrów. Należy do największych jezior na całej Suwalszczyźnie.

4. Jezioro Hancza znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną jako rezerwat przyrody. W 1974 roku zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO. Jednym z powodów była niesamowita głębokość jeziora, a drugim bardzo wysokie, podwodne ściany, które powstały z osadów polodowcowych.

5. Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1976 roku i jest najstarszym parkiem krajobrazowym w całej Polsce. Celem jego powstania była ochrona zupełnie unikalnego krajobrazu polodowcowego, który obfituje w wartości geologiczne oraz przyrodnicze. Elementami parku są tutaj Jezioro Hańcza, wiszące torfowisko, Głazowisko Bachanowo oraz Głazowisko Łopuchowskie.

6. Suwalski Park Krajobrazowy znajduje się na obszarze liczącym ponad 6330 hektarów, z czego wody stanowią tylko dziesięć procent. Znajdują się tutaj również bagna, użytki rolne i lasy liściasto-iglaste. Spacer po parku to rzadka okazja, aby na własne oczy zobaczyć bardzo rzadkie okazy roślin, takie jak storczyk krwisty, fiołek błotny, czermień błotna czy żurawina błotna.

7. Fauna w okolicy Jeziora Hańcza zachwyca różnorodnością. Występuje tutaj wiele gatunków zwierząt, a piesze spacery niemal zawsze kończą się spotkaniami z niektórymi z nich. Do powszechnych okazów należą tutaj bobry, gronostaje, ryjówki czy łasice, a także dzięcioły, zimorodki, padalce, żmije i zaskrońce.

8. Samo jezioro jest domem dla wielu gatunków ryb, które są powszechnie spotykane w zimnych wodach północnych. Należą do nich na przykład miętus pospolity należący do dorszokształtnych, sieja wigierska, głowacz białopłetwy, głowacz pręgopłetwy, sielawa czy stynka.

9. Roślinność zanurzoną w jeziorze stanowią przede wszystkim gatunki należące do ramienic właściwych, czyli glonów. Są nimi na przykład ramienica zwyczajna, szorstka i grzywiasta. Z kolei roślinność wynurzona, jaką można tutaj podziwiać, to przede wszystkim trzcina, pałka wąskolistna, tatarak zwyczajny czy turzyca błotna.

10. Okolica Jeziora Hańcza to doskonały cel podróży dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek. Znajdują się tutaj liczne ścieżki rowerowe oraz szlaki dla pieszych. Z kolei wysoka przejrzystość wody sprawia, że jezioro doskonale nadaje się do nurkowania.

11. Infrastruktura turystyczna nad jeziorem pozwala na spędzanie tutaj urlopu w dowolny sposób. Na brzegu można wypożyczyć sprzęt do uprawiania najróżniejszych sportów wodnych, taki jak rowerki, słupy i łodzie. Popularne w tych stronach są również spływy kajakowe.

12. Warto wybrać się na pomost w Błaskowiźnie. Ma on kształt litery L i długość ponad 70 metrów. Znajduje się tutaj piaszczysta plaża oraz boisko do gry w siatkówkę plażową. Rodziny z dziećmi z pewnością docenią obecność rekreacyjnej wiaty i możliwości spędzenia relaksujących chwil razem.

13. Przepływająca przez jezioro Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Jej źródło usytuowane jest w pobliżu miejscowości Okliny. Rzeka ta stanowi najstarszy i jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w całej Polsce. Wyprawa tą trasą pozwala podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale również miejsca historyczne. Szlak niemal w całości biegnie przez Puszczę Augustowską.

14. Będąc nad Jeziorem Hańcza warto odwiedzić znajdujące się niedaleko Suwałki, nazywane często polskim biegunem zimna. Na miejscu zachwycają neoklasycystyczna architektura, atrakcyjny ratusz, a także świątynie. To również w Suwałkach można jeszcze dziś zobaczyć dom rodzinny Czesława Miłosza i Marii Konopnickiej. To do jej dzieła nawiązuje szlak krasnoludków, który prowadzi przez najważniejsze obiekty w mieście.

15. Warto wybrać się na Górę Leszczynową w Przełomce, gdzie znajduje się wieża widokowa. Z tego miejsca można podziwiać nie tylko panoramę jeziora, ale również zachodnią część samego parku krajobrazowego.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić